متخصص زنان بجنورد | حاملگی خارج رحمی چطور درمان می شود ؟

حاملگی خارج رحمی چطور درمان می شود ؟

راهکارهای درمان بارداری خارج از رحم

گزینه‌های درمانی برای حاملگی خارج رحمی شامل مشاهده، لاپاراسکوپی، لاپاراتومی و دارو است. انتخاب این گزینه‌ها توسط پزشک معالج، بسته به عوامل متعددی برای هر فردی متفاوت است.

برخی از حاملگی های خارج از رحم بدون نیاز به هیچ مداخله ای خود به خود برطرف می‌شوند، در حالی که برخی دیگر به دلیل خونریزی‌های تهدید کننده زندگی نیاز به جراحی فوری دارند. با این حال، به دلیل خطر پارگی و عواقب بالقوه وخیم، اکثر زنانی که حاملگی خارج رحمی تشخیص داده شده با داروها یا جراحی درمان می‌شوند.

متخصص زنان بجنورد | نشانه های بارداری خارج از رحم

دارودرمانی

برای حاملگی خارج رحمی شامل استفاده از یک داروی ضد سرطان به نام متوترکسات (روماتکس، ترکسال) است.

درمان پزشکی برای حاملگی خارج رحمی شامل استفاده از یک داروی ضد سرطان به نام متوترکسات (روماتکس، ترکسال) است درمان دارویی هم‌چنین می‌تواند در درمان گروه خاصی از زنانی که حاملگی خارج از رحم دارند موفقیت آمیز باشد. روش درمان پزشکی شامل استفاده از یک داروی ضد سرطان به نام متوترکسات (روماترکس، ترکسال) است. این دارو با از بین بردن سلول‌های در حال رشد جفت عمل می‌کند و در نتیجه باعث سقط جنین حاملگی خارج از رحم می‌شود.

برخی از بیماران ممکن است به متوترکسات پاسخ ندهند و به درمان جراحی نیاز دارند. متوترکسات به دلیل میزان موفقیت بالا و میزان کم عوارض جانبی محبوبیت زیادی پیدا می‌کند. عوامل خاصی وجود دارد، از جمله اندازه توده مرتبط با حاملگی خارج رحمی و غلظت بتا HCG در خون که به پزشکان کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند کدام زنان کاندید درمان پزشکی به جای جراحی هستند. کاندیدای بهینه برای درمان متوترکسات زنانی با غلظت زیرواحد بتا (HCG) کمتر یا مساوی ۵۰۰۰ mIU/mL هستند.

در جمعیت بیمارانی که به درستی انتخاب شده‌اند، درمان با متوترکسات حدود ۹۰ درصد در درمان حاملگی خارج رحمی موثر است. شواهدی مبنی بر این‌که مصرف این دارو در حاملگی های بعدی عوارض جانبی داشته باشد وجود ندارد. معمولاً آزمایش‌های اضافی (HCG) برای تأیید مؤثر بودن درمان با متوترکسات تجویز می‌شود.

متخصص زنان بجنورد | حاملگی خارج از رحم.

جراحی

اگر حاملگی خارج رحمی لوله‌ای را پاره کرده باشد، جراحی اورژانسی لازم است. گاهی اوقات حتی اگر لوله فالوپ پاره نشده باشد به جراحی نیاز است. در این موارد می‌توان حاملگی خارج از رحم را از لوله خارج کرد یا کل لوله همراه با حاملگی را خارج کرد. جراحی معمولا با لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

در این روش از یک دوربین باریک و با نور استفاده می‌شود که از طریق بریدگی های کوچک در شکم وارد می‌شود. در بیمارستان با بیهوشی عمومی انجام می شود. متخصص زنان با شما در مورد عوارض جانبی احتمالی و خطرات جراحی برای حاملگی خارج از رحم صحبت خواهند کرد. اینها ممکن است شامل درد، خستگی، خونریزی و عفونت باشد.

برای کسانی که نیاز به مداخله دارند، رایج ترین درمان جراحی است. دو گزینه جراحی در دسترس است.

  1. لاپاراتومی (Laparatomy)
  2. لاپاراسکوپی(laparoscopy)

یک روش باز است که در آن یک برش عرضی (خط بیکینی) در قسمت تحتانی شکم ایجاد می‌شود

متخصص زنان بجنورد |خونریزی به دلیل بارداری خارج رحمی

زندگی با بارداری خارج از رحم چگونه است؟

چه با دارو یا جراحی درمان شوید، بهبودی ممکن است چند هفته طول بکشد. ممکن است احساس خستگی و درد یا ناراحتی در ناحیه شکم داشته باشید. هم‌چنین ممکن است برای مدتی هم‌چنان احساس بارداری کنید. مدتی طول می‌کشد تا سطح hCG در بدن شما کاهش یابد. احتمالاً چند سیکل طول می‌کشد تا دوره‌های شما به حالت عادی برگردد.

اگر حاملگی خارج از رحم داشته اید، احتمال بارداری دیگری نیز وجود دارد. هم‌چنین ممکن است برای باردار شدن مجدد مشکل داشته باشید. قبل از اقدام به بارداری پس از حاملگی خارج از رحم، باید به خود فرصت دهید تا بهبود یابد. داشتن حاملگی خارج از رحم می‌تواند از نظر عاطفی سخت باشد. ممکن است احساس غمگینی، عصبانیت و سردرگمی کنید.

در مورد احساسات خود با شریک زندگی خود، یک عضو قابل اعتماد خانواده یا دوست صحبت کنید. به خود فرصت دهید تا یکی از اعضای خانواده یا دوستی را پیدا کنید که بتوانید در مورد احساسات خود با او صحبت کنید. به خود اجازه دهید که برای از دست دادن بارداری غمگین شوید.

 

دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد

 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد