متخصص زنان بجنورد | نمونه برداری از پرزهای جفت (cvs)

نمونه برداری از پرزهای جفت (cvs)

تست نمونه برداری از پرزهای جفت (cvs)

تست نمونه برداری از پرزهای جفت یکی از آزمایش های بارداری است. دوران بارداری دوره بسیار حساسی است و انجام مراقبت‌های قبل از زایمان برای اطمینان از سلامت جنین و مادر ضرورت زیادی دارد. تست‌ها و آزمایشات مختلفی که در این دوره با نظر پزشک انجام می‌شود می‌تواند به تایید سلامت جنین کمک کند تا پزشک مطمئن شود که تمامی مراحل رشد به‌ خوبی انجام می‌شود و هیچ خطری مادر و جنین را تهدید نمی‌کند.

معمولاً تست‌های اولیه، تست‌های ساده خون، آزمایشات سونوگرافی و مواردی از این دست است. در صورتی که در این تست‌ها مورد مشکوکی وجود داشته باشد پزشک با درخواست تست‌های تخصصی‌تر، شرایط جنین را با دقت بالاتری بررسی می‌کند. یکی از این تست‌ها که در مواردی خاص انجام می‌شود، تست نمونه برداری از پرزهای جفت یا cvs است.

قبل از انجام نمونه برداری از پرزهای جفت (cvs) حتما با متخصص ژنتیک و متخصص زنان بجنورد مشورت کنید تا نگرانی‌ها و ترس‌هایتان به حداقل برسد.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


 نمونه برداری از پرزهای جفت

نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا آزمایش cvs، یکی از آزمایش های دوران بارداری است که ممکن است در دوران بارداری به زنان باردار پیشنهاد شود تا بررسی کنند که آیا جنین یک بیماری ژنتیکی یا کروموزومی مانند سندرم داون، سندرم ادواردز یا سندرم پاتو دارد یا خیر؟

این تست که به آن بیوپسی پرزهای کوریونی نیز گفته می‌شود جزء تست‌های قبل از تولد است که شامل نمونه برداری از بافت جفت می‌شود. همان‌طور که می‌دانید جفت ساختاری در رحم است که خون و مواد مغذی را از مادر به جنین می‌رساند.

پرزهای کوریونی برآمدگی‌های کوچکی از بافت جفت هستند که شبیه انگشتان دست بوده و حاوی مواد ژنتیکی مشابه جنین‌اند. در نتیجه با انجام این آزمایش می‌توان اطلاعات ژنتیکی جنین را به دست آورد و آزمایشات لازم را روی آن انجام داد. CVS می‌تواند به شناسایی برخی بیماری‌های ژنتیکی، از جمله مشکلات کروموزوم‌ها کمک کند.

این پرزها حاوی ساختارهای سلولی DNA جنین هستند. CVS می‌تواند تشخیص دهد که آیا کروموزوم‌های اضافی یا مفقود وجود دارد یا اینکه آیا کروموزوم‌ها تغییرات قابل‌توجهی در ساختار خود دارند. این نوع تغییرات کروموزومی می‌تواند منجر به نقایص مادرزادی و مشکلات دیگر شود.

هدف تست نمونه برداری از پرزهای جفت (cvs)

هدف از انجام تست نمونه برداری از پرزهای جفت (cvs)، تشخیص شرایط سلامتی خاص در جنین است. این آزمایش معمولاً برای زنان بارداری که نوزاد آنها در معرض خطر ناهنجاری‌های کروموزومی است انجام می‌شود تا بتوانند اختلالات کروموزومی از جمله سندروم دان و سندروم پاتو را تشخیص دهند.

در صورتی که احتمال وجود یک نقص ژنتیکی یا اختلال کروموزومی وجود دارد، انجام آزمایش cvs ضرورت دارد. این روش یک آزمایش تشخیصی است تا یک آزمایش غربالگری. این بدان معنی است که تست نمونه برداری از پرزهای کوریونیک می‌تواند با اطمینان بگوید که آیا نوزادی با یک اختلال کروموزومی خاص متولد می‌شود یا خیر.

نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا آزمایش CVS نوعی آزمایش ژنتیکی در دوران بارداری است. می‌تواند تشخیص دهد که آیا جنین دارای شرایط سلامت خاصی است یا خیر.

نمونه برداری از پرزهای جفت یا آزمایش CVS در دوران بارداری انجام می‌شود تا مشخص کند که آیا جنین دارای مشکلات ژنتیکی خاصی است یا خیر. زمان مناسب انجام این تست در هفته‌های ۱۰ تا ۱۳ بارداری است و در این زمان با کمترین ریسک و بالاترین دقت پزشک می‌تواند بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از آزمایش، در خصوص ادامه بارداری تصمیم بگیرد.

متخصص زنان بجنورد | 
 نمونه برداری از پرزهای جفت (cvs)
چه کسانی باید تست نمونه برداری از پرزهای کوریونی را انجام دهند؟

در کل تست نمونه برداری از پرزهای جفت (cvs) برای همه زنان باردار انجام می‌شود. انجام این تست برای گروه‌های زیر ضروری است:

  1. کسانی که پزشک برای جنین آنها احتمال بالایی از وجود یک بیماری ژنتیکی یا کروموزومی را می‌دهد. این تست برای تشخیص دقیق‌تر بیماری‌های ژنتیکی یا کروموزومی در جنین که پزشک احتمال آن را می‌دهد، انجام می‌شود.
  2. کسانی که یک آزمایش غربالگری قبل از تولد انجام داده‌اند که نتایج مشکوکی دارد. برای مواردی که آزمایشات غربالگری مانند NIPT نشان‌دهنده احتمال بروز سندروم‌هایی مثل داون، ادواردز یا پاتو است، توصیه می‌شود.
  3. کسانی که در بارداری قبلی سابقه یک بیماری ژنتیکی داشته‌اند یا فرزندی با یک اختلال ژنتیکی دارند. افراد با سابقه خانوادگی اختلالات ژنتیکی در فرزندان قبلی خود برای جلوگیری از تکرار مشکلات مشابه در بارداری‌های بعدی.
  4. کسانی که سابقه خانوادگی وجود یک بیماری ژنتیکی دارند. برای کسانی که در خانواده‌شان بیماری‌های ژنتیکی مشخصی مانند سلول‌های داسی‌شکل، تالاسمی، فیبروز کیستیک وجود دارد.
  5. زنانی که سن بالایی دارند (۳۵ سال به بالا). با افزایش سن، احتمال بروز اختلالات کروموزومی در جنین افزایش می‌یابد، بنابراین توصیه می‌شود زنان بالای ۳۵ سال این تست را انجام دهند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد