پیشگیری از بارداری و افزایش وزن | متخصص زنان بجنورد

پیشگیری از بارداری و افزایش وزن

پیشگیری از بارداری و افزایش وزن

افزایش وزن یک نگرانی مهم برای افرادی است که تصمیم به آغاز مصرف ضد بارداری های هورمونی را دارند. تجربیات افراد دیگری که با مصرف ضد بارداری های هورمونی دچار اضافه وزن شده اند موجب می گردد که سایر افراد از مصرف آن ها خودداری کنند. اما بیشتر مطالعات با این که پیشگیری از بارداری موجب افزایش وزن می شود مخالفت می کنند.

این در حالی است که برخی افراد در هفته و ماه های اول مصرف قرص ضد بارداری دچار اضافه وزن می شوند؛ این وضعیت اغلب موقت است، در اثر تجمع مایع در بدن ایجاد می گردد و افزایش وزن واقعی محسوب نمی شود. در چند دهه اخیر، میزان هورمون موجود در ضد بارداری های هورمونی بیش از حد معمول بوده است. سطح بالای استروژن می تواند اشتها را بیشتر کرده و موجب تجمع آب یا مایع در بدن گردد. تغییراتی در پیشگیری از بارداری هورمونی و پیشرفت هایی در قرص های ترکیبی این مسئله را برطرف کرده است.

بیشتر و نه همه قرص های ضد بارداری میزان کنترل شده ای از استروژن را در ترکیب خود دارند که موجب افزایش وزن نمی شود. اولین قرص پیشگیری از بارداری در سال 1950 میلادی تولید شد که حاوی 150 میکروگرم استروژن بود. قرص های امروزی حاوی 20 تا 50 میکروگرم استروژن هستند.

مطالعات بسیاری برای بررسی ارتباط میان افزایش وزن و مصرف ضد بارداری های هورمونی همانند قرص و پچ انجام گرفته اند. بیشتر این مطالعات شواهد قابل استنادی برای اثبات این ارتباط نیافته اند. اضافه وزنی که در هفته یا ماه های اول بعد از مصرف ضد بارداری ها بروز می کند در اثر تجمع آب در بدن بوده و افزایش وزن واقعی محسوب نمی شود.

پیشگیری از بارداری و افزایش وزن | متخصص زنان اصفهان

علل افزایش وزن

اگر فرد دچار اضافه وزن گردد و دلیل مشخصی برای آن وجود نداشته باشد، اضافه وزن ممکن است به دلیل یکی از شرایط زیر باشد:

  • تغییرات در روتین زندگی. اگر فرد اخیرا شغل خود را تغییر داده و بیشتر روز را تحرکی ندارد، به تدریج وزنش بالا می رود. نشستن برای ساعات طولانی در روز موجب افزایش وزن و سایر عوارض می گردد.
  • تغییرات در رژیم غذایی. اگر میزان کالری دریافتی به تدریج افزایش یابد، وزن فرد بالا می رود. فرد باید میزان کالری دریافتی خود را به صورت روزانه اندازه بگیرد. این کار به حفظ وزن مناسب و یا کاهش وزن کمک می کند.
  • تغییرات در متابولیسم. بسته به سن فرد، متابولیسم عامل تغییرات در وزن و سطح انرژی خواهد بود. همچنان که سن بالا می رود، متابولیسم سیر نزولی میگیرد. اگر بدن توانایی کافی سوزاندن کالری دریافتی را نداشته باشد، وزن فرد افزایش می یابد. اگر فرد به وضعیتی دچار است که توانایی سوزاندن کالری را تحت تاثیر قرار می دهد، باید تحت معاینه فیزیکی قرار گرفته و عملکرد متابولیک بدن بررسی شود.
  • تغییرات در ورزش. اگر فرد تمرینات وزنه برداری و عضله سازی انجام دهد، افزایش حجم ماهیچه ای افزایش وزن فرد را توصیف می کند. سایز فرد ممکن است تغییر نکرده باشد اما ترازو عدد بیشتری را نشان می دهد.

 


 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |


بیشتر بخوانید:

فرایند آزمایش خون در دوران بارداری

آزمایش ها و اقدامات معمول بارداری

واکسن‌های بی‌خطر در دوران بارداری

مواد غذایی ممنوع برای باروری

درمان عفونت کلیه در حین بارداری و پیشگیری

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد