متخصص زنان بجنورد | رژیم غذایی گیاهخواری در بارداری ...

رژیم غذایی گیاهخواری در بارداری

انواع رژیم غذایی گیاهخواری و تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری!

رژیم گیاهخواری | گیاهخواری شامل انواع متفاوتی از رژیم های غذایی است. اگر در رژیم غذایی گیاهخواری از رژیم لاکتو-اوآ پیروی می کنید، می توانید تخم مرغ، شیر و پنیر بخورید. بنابراین در این نوع رژیم غذایی شما می توانید کلسیم مورد نیاز بدن را با مصرف این مواد تامین کنید. از طرفی دیگر، اگر از رژیمهای شدید گیاهخواری پیروی میکنید، تامین کلسیم بدن چالش برانگیز خواهد بود.

در رژیم های شدید گیاهخواری از هیچ نوع شیر و یا محصولات لبنی دیگر استفاده نمی شود. علاوه بر آن، مصرف برخی گیاهان مانع جذب کلسیم در بدن می شوند و همین امر تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری را بغرنج می کند. کمبود کلسیم در دوران بارداری خطر زایمان زودرس و یا سقط جنین را افزایش می دهد.

اما بهتر است این امر بدین معنا نیست که اگر گیاهخوار هستید نمی توانید کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کنید. بلکه تنها باید بدانید چه غذاهایی را مصرف کنید. شناخت کامل منابع گیاهی به شما کمک می کند مواد مورد نیاز را به بدن برسانید. تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری مسئله ای است که نباید نادیده گرفته شود. زنان گیاهخوار باید برای این موضوع وقت بگذارند و اطلاعات خود را بالا ببرند. پزشک یکی از بهترین افرادی که می تواند در این دوران به زنان باردار کمک کند.

متخصص زنان بجنورد | 
. رژیم غذایی گیاهخواری در بارداری

منابع گیاهی شامل کلسیم برای تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری کدامند؟!

برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن نیاز نیست حتما محصولات حیوانی استفاده کنید. بسیاری از مواد گیاهی وجود دارند که منبع ایده آلی برای تامین کلسیم به شمار می روند. با توجه به اینکه تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری مسئله بسیار مهمی است شناخت این منابع به زنان باردار کمک می کند از کمبود کلسیم در بدن جلوگیری به عمل بیاورند. منابع گیاهی شامل کلسیم به شرح زیرند:

 • سبزیجاتی که برگهای سیاه دارند، مانند کلم، بوک چوی (نوعی کلم چینی)
 • بروکلی
 • لوبیا
 • لوبیا چیتی
 • بادام
 • دانه کنجد
 • ارده
 • میوه های خشک

محصولات غنی شده و سر شار از کلسیم:

 1. آب پرتقال
 2. توفو با سولفات کلسیم
 3. شیر بادام
 4. شیر سویا
 5. شیر برنج
 6. برشتوک

اگر باردار هستید و از رژیم غذیی گیاهخواری پیروی می کند و بدن شما از کمبود کلسیم رنج می برد، ممکن است نتوانید کلسیم مورد نیاز بدن را از طریق این مواد گیاهی تامین کنید. در رابطه با مسئله تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری جبران کلسیم اهمیت بسیار زیادی دارد.

متخصص زنان بجنورد |رژیم غذایی گیاهخواری در بارداری

اگر کلسیم به اندازه کافی به جنین نرسد آسیبهای جدی به مغز جنین وارد می شود. همچنین بدن برای جبران کمبود کلسیم، کلسیم مورد نیاز خود را از استخوانهای مادر تامین می کند و وی در خطر ابتلا به بیماریهای استخوانی از جمله پوکی استخوان قرار می گیرد.

با توجه به اهمیت کلسیم در تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری باید زنان باردار گیاهخوار به پزشک مراجعه کنند و در مورد مصرف مکملهای کلسیم با پزشک مشورت کنند.

 

مطالب خواندنی متخصص زنان بجنورد دکتر آرزو سعیدی :

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد