راه های جلوگیری و کاهش یبوست در بارداری

راه های جلوگیری و کاهش یبوست در بارداری

 یبوست در بارداری | ترکیب چند عامل در دوران بارداری میتواند مشکل یبوست را برای بعضی زنان ایجاد کند . نوزاد فضای کمی برای عملکرد روده هایتان باقی میگذارد و پزشکتان میتواند ویتامین ها و مکمل هایی تجویز کند که علیه شما(ایجاد یبوست) عمل کنند. بعلاوه ،تغییرات هورمونی در بدنتان نیز میتواند باعث ایجاد یبوست شود. با مصرف مایعات و فیبر کافی ، ورزش و رفتن به دستشویی بلافاصله پس از احساس نیاز به دفع ، یبوست در طی بارداری را کم کنید .

 مصرف کافی مایعات

۱)مطمئن شوید به قدر کافی مایعات مینوشید.

یکی از رایج ترین عوامل یبوست در طی بارداری،مصرف ناکافی آب است.

به این دلیل که غذا در بدنتان آهسته تر حرکت میکند،آب بیشتری جذب میکند.به همین دلیل مصرف بیشتر آب میتواند به نرم تر شدن مدفوع کمک کند.

۲)بطری هایتان را در صبح پر کنید.

یک راه ساده برای آب خوردن مداوم این است که در صبح چند بطری را به اندازه ای که نیاز است در طول روز مصرف کنید،پر از آب کنید.از این راه،میتوانید میزان آبی که مصرف میکنید را پیگیری کنید.

۳)میوه ها و سبزیجاتی بخورید که غنی از آب هستند.

به عنوان مثال،میوه هایی مانند هندوانه حاوی آب زیادی هستند.همچنین،سبزیجاتی مانند اسفناج و خیار حاوی آب زیادی هستند.بنابراین،خوردن سبزیجات بیشتر میتواند به مصرف آب بیشتر کمک کند.

۴)مایعات دیگری را نیز در نظر بگیرید.

۵)آب طعم دار را امتحان کنید.

۶)از یادآور استفاده کنید.

خوردن فیبر بیشتر

۱)بدانید چه مقدار فیبر نیاز دارید.

باید هرروز حداقل ۲۵ گرم فیبر مصرف کنید .

۲)از سبزیجات و میوه ها نیز استفاده کنید.

سبزیجات و میوه ها منبعی عالی از فیبر هستند.به عنوان مثال،یک فنجان اسفناج پخته شده،۴ گرم فیبر دارد در حالی که یک هویج متوسط ۲ گرم فیبر دارد.یک گلابی کامل تقریبا ۶ گرم و یک سیب تقریبا ۴ گرم فیبر دارند.

۳)غلات کامل بخورید.

غلات نیز منبعی عالی از فیبر هستند.برای مثال،یک وعده سبوس کشمش(۴/۳ فنجان)۵ گرم فیبر دارد.همچنین میتوانید ۳.۲ گرم فیبر از خوردن ۲ تکه نان گندم بدست آورید.

۴)لوبیا بیشتر بخورید.

۵)از یک مکمل فیبری استفاده کنید.

اگر از رژیم غذایی تان فیبر کافی دریافت نمیکنید،میتوانید از یک مکمل فیبری استفاده کنید.معمولا،این مکمل ها به صورت پودر هستند که با آب مخلوط میشوند و بدون بو و مزه هستند.همیشه قبل از شروع یک مکمل در طی بارداری،با پزشکتان صحبت کنید.

 

 ورزش بیشتر

۱)بدانید ورزش چرا کمک میکند.

ورزش کردن به قوی کردن عضلات اصلی بدنتان کمک میکند و این مورد میتواند به یبوست کمک کند.

۲)به آرامی ورزش را شروع کنید.

۳)قدم زدن روزانه را امتحان کنید.

۴)از انجام ورزشهایی که برخورد زیادی دارند بپرهیزید.

قطعا در دوره ی بارداری از انجام ورزشهایی مانند فوتبال پرهیز میکنید.هرچند،بخاطر ریسک ضربه خوردن،باید از ورزشهایی مانند جودو و کیک بوکسینگ نیز بپرهیزید.

سایر تغییرات

۱)از پزشکتان راجع به مکمل های آهنتان سوال کنید.

مکمل های آهن میتوانند باعث یبوست بیشتر شوند.باید در هنگام بارداری برای نوزاد از آنها استفاده کنید،اما مطمئن شوید که بیش از حد استفاده نمیکنید.همچنین ممکن است قادر باشید از نوع دیگری از آهن استفاده کنید که به یبوستتان کمک کند.

 

۲)از پزشکتان راجع به نرم کننده های مدفوع سوال کنید.

نرم کننده های مدفوع دقیقا همان کاری که به نظر می آید را انجام میدهند.آنها مدفوعتان را نرم تر و حرکت آن را آسانتر میکنند.از پزشکتان بپرسید که اگر برایتان ایمن است،از آنها استفاده کنید.

 

۳)پس از خوردن هر وعده ی غذایی به دستشویی بروید.

معمولا دستشویی کردن پس از هر وعده ی غذایی راحت تر است.بنابراین،سعی کنید برای دفع مدفوع،زمانی را پس از خوردن هر وعده ی غذایی،در دستشویی بگذرانید.
همچنین،زمانی که احساس دستشویی دارید،فورا به دستشویی بروید.سعی نکنید دستشویی خود را نگه دارید زیرا میتواند یبوست را افزایش دهد.

 

۴)از خوردن قرص های ضد یبوست و ملین بپرهیزید.

این قرص ها در زمان بارداری میتوانند خطرناک باشند.یک دلیل این که میتوانند باعث خشکی آب بدن شوند و دلیل دیگر اینکه میتوانند باعث انقباض رحمتان شوند.به همین دلیل نباید از آنها استفاده کنید مگر به دستور پزشک باشد.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد