متخصص زنان بجنورد | تهوع و استفراغ در بارداری

تهوع و استفراغ در بارداری

تهوع و استفراغ در بارداری

بروز تهوع خفیف تا شدید که گاهی با استفراغ همراه است،در سه ماهه اول بارداری غیرطبیعی نیست.تقریبا 50%زنان در طی دوران بارداری این علائم را تجربه می کنند. تهوع ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد اما صبح ها شایع تر بوده و به همین علت عارضه صبح گاهی نامیده می شود با در نظر گرفتن تغییرات متعدد هورمونی و متابولیکی که در جهت رشد طبیعی جنین در رحم مادر صورت می گیرد و نیز تغییراتی که به جهت آمادگی برای مادر شدن اتفاق می افتد، وقوع این علائم تعجب آور نیست. حالت تهوع معمولا پس از هفته12-14 بارداری از بین می رود.

ولی تهوع و استفراغ ممکن است شدیدتر و نیاز به مداخله داشته باشد.

تهوع و استفراغ شدید در موارد زیر شیوع بیشتری دارد: سابقه خانوادگی، دو یا چند قلویی، حاملگی مولار، بیماری های زمینه ای معده و کیسه صفرا و تیروئید، عوامل روحی و روانی، استرس، جنین دختر، حاملگی سن پایین، بارداری اول

در صورت ایجاد علائم تهوع و استفراغ این موارد را رعایت کنید: -وعده های غذایی کم حجم ولی تعداد وعده ها بیشتر شود. -غذای جامد بخورید و غذاهای آبکی را محدود کنید. -قبل از برخاستن از رختخواب، بیسکویت یا کلوچه خشک ترجیحا زنجبیلی بخورید. -از مایعات با فاصله کم قبل و بعد غذا پرهیز کنید. -مصرف چایی حذف یا محدود و کم رنگ باشد. -غذاهای سرخ کردنی و پرادویه مصرف نکنید.
در صورت ادامه تهوع و استفراغ جهت بررسی و درمان به پزشک معالج خود مراجعه کنید. ممکن است نیاز به آزمایش، درمان دارویی، سرم تراپی، درمان تزریقی و یا در موارد شدید بستری در بیمارستان باشد.


دکترآرزوسعیدی

متخصص زنان بجنورد

جهت مشاهده پیج اینستاگرام متخصص زنان بجنورد کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

مراقبت های بارداری

کیست تخمدان

مراقبتهای بدنی پس از سقط جنین

چگونه دوقلو باردار شویم ؟

روش های طبیعی برای منظم کردن پریود بعد از زایمان

لکه های قهوه ای قبل از پریود

ترشحات واژینال تیره

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد