متخصص زنان بجنورد | بارداری دوقلو

بارداری دوقلو و نکاتی که باید بدانید :

۱۰ نکته که در بارداری دوقلو یا چندقلویی باید بدانید :

آیا بارداری دوقلو نیاز به مراقبت خاصی دارد؟ آیا باید بیشتر تحت نظر متخصص زنان باشید ؟ آیا باید سزارین کنید؟

مراقبت‌های پزشکی بیشتر

به لطف داشتن بیش از یک کودک در شکمتان و صرف‌نظر از اینکه چقدر سالم هستید، بارداری شما اکنون یک بارداری پرخطر محسوب می‌شود. همراه این برچسب پرخطر، معاینات پزشکی بیشتری هم پیش رو خواهید داشت. همچنین از طریق سونوگرافی، تصاویر بیشتری از کودکانتان می‌بینید.

این ملاقات‌ها با پزشک و ویزیت‌های اضافی راه مهمی برای پزشکتان در کمک به حفظ سلامت شما و کودکانتان در طول بارداری است.

اسید فولیک بیشتر

اسید فولیک به شما کمک می‌کند تا از نقایص مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا جلوگیری کنید. دریافت اسید فولیک کافی در دوران بارداری امری حیاتی است و اغلب با مصرف مکمل بارداری به راحتی به دست می‌آید. اگر فقط یک جنین در شکم داشته باشید، روزانه ۰/۴ میلی‌گرم اسید فولیک نیاز دارید ولی برای دوقلوها، باید این دز را به یک میلی‌گرم در روز برسانید.

چه دوقلو باردار باشید و چه بیشتر، در مورد مصرف اسید فولیک و سایر مکمل‌های مورد نیازتان با پزشک متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید.

متخصص زنان بجنورد | تهوع و استفراغ در بارداری

تشدید تهوع

تهوع بارداری شما نیز ممکن است بیشتر باشد. مقادیر بالاتر هورمون hcg تولیدشده طی بارداری چندقلویی، به این معنی است که احتمال ابتلا به تهوع افزایش می‌یابد. اما هر قدر هم که تهوع شدیدی داشته باشید، باید در حدود سه ماهه‌ٔ دوم بارداری، منتظر پایان تهوع باشید.

افزایش لکه‌بینی

هرچند سقط جنین خودبه‌خودی در بارداری چندقلویی دیده می‌شود، اما لکه‌بینی در بارداری چندقلویی همیشه دلیل سقط نیست. در صورت نبود دلپیچه و انقباضات شکمی یا ندیدن لخته‌های بزرگ خون، لکه‌بینی به معنای وجود مشکل نیست. اما حتماً در صورت هر گونه خونریزی یا لکه‌بینی با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید. او می‌تواند به سؤالات شما پاسخ دهد و مشخص کند چه اتفاقی افتاده است.

افزایش وزن

وقتی بیش از یک کودک در شکم دارید، افزایش وزن بیشتر هم امری طبیعی است. به هر حال، شما وزن دو کودک، به علاوه مایع آمنیوتیک و در بعضی موارد، جفت‌های بیشتری را حمل خواهید کرد.

افزایش وزن بارداری تک‌قلویی برای زنانی که وزن مناسبی دارند بین ۱۱ کیلو و ۵۰۰ گرم تا ۱۶ کیلوگرم است. اما مادران دوقلوها با توجه به وزن قبل از بارداری‌شان می‌توانند خیلی بیشتر وزن بگیرند. زنانی که بارداری دوقلویی را با وزن مناسب شروع می‌کنند می‌توانند انتظار افزایش وزنی بین ۱۷ تا ۲۵ کیلوگرم را داشته باشند. برای قل‌های بیشتر، این اعداد همچنان بالاتر می‌رود. برای پیدا کردن میزان وزن مناسبتان در بارداری دوقلویی، مطلب افزایش وزن مناسب در بارداری دوقلویی را ببینید.

متخصص زنان بجنورد | وزن‌گیری مناسب در دوران بارداری

افزایش عوارض شایع بارداری

خودتان هم می‌توانستید این را حدس بزنید. کودکان بیشتر مساوی افزایش وزن بیشتر و برابر با برخی عوارض بیشتر است، اما این عوارض پایان شیرینی دارد. مادران باردار با بیش از یک کودک ممکن است دچار کمردرد بیشتر، سوزش معده‌ٔ بیشتر و حتی مشکلات خواب بیشتر شوند.

با پزشک خود در مورد نحوه‌ٔ کنار آمدن با شکم در حال رشد خود صحبت کنید. کمربندهای بارداری و بالش‌های بارداری می‌توانند راه چاره برای راحتی بیشتر باشند.

افزایش عوارض شدید بارداری

لقاح بیش از یک جنین می‌تواند با برخی خطرات برای سلامت مادر همراه باشد. به عنوان مثال، ممکن است بیشتر در معرض خطر دیابت بارداری باشید.

همچنین در صورت بارداری چندقلویی، احتمال ابتلای مادر به پره‌اکلامپسی نیز بیشتر خواهد بود. پره‌اکلامپسی با پروتئین موجود در ادرار، ورم بیش از حد دست‌ها و پاها و فشار خون بالا تشخیص داده می‌شود. اغلب اولین علامت پره‌اکلامپسی در ویزیت روتین پزشک شناسایی می‌شود، بنابراین هیچ ویزیتی را جا نیندازید. پره‌اکلامپسی می‌تواند هم برای مادر و هم برای کودکان خطرناک باشد.

زایمان زودتر

احتمال زایمان زودرس نیز وجود دارد. غیرمعمول نیست که مادران باردار با چندقلوها، کودکان خود را زودرس به دنیا بیاروند. درحالی‌که یک کودک فول‌ترم معمولاً در حدود ۴۰ هفتگی زایمان می‌شود، دوقلوها اغلب بین هفتهٔ ۳۶ تا ۳۷ هفتگی و گاهی زودتر به دنیا می‌آیند.

متخصص زنان بجنورد | بارداری دوقلو و نکاتی که باید بدانید :

احتمال سزارین

زایمان به شیوهٔ سزارین در یک بارداری دوقلو یا چندقلویی احتمال بیشتری دارد. پس شما باید برای سزارین هم آماده شوید، حتی اگر در نهایت آن را انجام ندهید. احتمال سزارین با بارداری چندقلویی بیشتر است. اگر حداقل یکی از کودکان شما در وضعیت قرارگیری بریچ باشد، به این معنی است که احتمالاً به زایمان سزارین نیاز خواهید داشت.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد