انواع روش های سیستکتومی تخمدان | متخصص زنان بجنورد

انواع روش های سیستکتومی تخمدان

انواع روش های سیستکتومی تخمدان

هنگامی که یک توده تخمدانی یا کیست باید از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد جراح می تواند از طریق برش کوچک با استفاده از لاپاراسکوپی یا از طریق برش شکمی بزرگتر (لاپاروتومی) این کار را انجام دهد.در این بخش از  قصد داریم درباره انواع روش های سیستکتومی تخمدان توضیحاتی ارائه دهیم.

از هر دو نوع جراحی می توان برای تشخیص مشکلاتی مانند کیست تخمدان ، چسبندگی ، فیبروم و عفونت لگن استفاده کرد اما اگر نگرانی در مورد سرطان وجود داشته باشد ممکن است پزشک شما لاپاراتومی را ترجیح دهد زیرا بهترین دید را به اندام های شکمی و اندام های لگن زنان می دهد سپس اگر پزشک سرطان تخمدان را پیدا کرد می تواند با خیال راحت آن را از بین ببرد.

سیستکتومی تخمدان به روش لاپاراتومی laparotomy 

لاپاراتومی (جراحی باز شکمی) روشی است.که طی آن جراح برای دسترسی به اندام های لگن برشی در ناحیه تحتانی شکم ایجاد می کند.و در حین لاپاراتومی جراح می تواند مشکلات ساختاری را حل کند.تومور ها و ایمپلنت اندومتریوز را حذف کرده و بافت اسکار (چسبندگی) را برطرف کند.

از لاپاراتومی برای تشخیص و درمان وضعیت لگن زنانه مانند آندومتریوز ، درمان فیبروم رحم ، کیست تخمدان و حاملگی خارج رحمی نیز استفاده می شود اما لاپاروتومی برای کشف منشأ مشکلات شکمی (تشخیص) کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستکتومی تخمدان به روش جراحی لاپاراسکوپی laparoscopy 

لاپاروسکوپی یک روش جراحی است.که در آن یک وسیله دید سبک (لاپاروسکوپ) از طریق یک برش کوچک که معمولاً در زیر ناف ساخته می شود.در قسمت تحتانی شکم وارد می شود. شکم با گاز تزریق شده از طریق سوزن متورم می شود.که اینکار دیواره شکم را از اندامها دور می کند تا پزشک بتواند آنها را با وضوح بیشتری مشاهده کند.

لاپاروسکوپی کیست تخمدان هم برای تشخیص و هم برای درمان استفاده می شود. تعداد برش ها بستگی به تعداد ابزارهایی دارد که در طول جراحی وارد شکم می شوند در برخی جراحی ها نیاز است ابزارهای دیگری مانند دستگاه های برش یا لیزر برای درمان برخی مشکلات وارد شکم شوند.
با استفاده از لاپاراسکوپی پزشک می تواند اندام های بیمار را شناسایی کند ،نمونه های بافتی را برای بیوپسی گرفته و رشد غیر طبیعی را برطرف کند و در مقایسه با جراحی باز (laparotomy) جای زخم ها در این روش کوچکتر هستند ، اغلب ریسک کمتری دارند و معمولاً به دوره بهبودی کوتاه تری نیاز دارد.

انواع روش های سیستکتومی تخمدان | متخصص زنان بجنورد

دلیل انجام جراحی باز laparotomy به جای لاپاراسکوپی سیستکتومی cystectomy

لاپاراتومی در شرایطی انجام می‌شود.که روش لاپاراسکوپی جوابگو نباشد و پزشک نیاز داشته باشد که به طور کامل به ناحیه لگن بیمار احاطه داشته باشد بنابراین به همان روش قدیمی ناحیه مورد نظر را شکافته و تحت عمل جراحی قرار می‌دهد.

اگر در حین لاپاراتومی کیست تخمدان ،تشخیص داده شود که کیست سرطان زا نیست تنها کیست خارج می‌شود و تخمدان دست نخورده باقی خواهد ماند اما اگر کیست تخمدان سرطانی باشد احتمالاً تخمدان درگیر یا حتی در برخی موارد هردو تخمدان برداشته شده و عروق خون رسان متصل به آن دوخته می‌شوند.


 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |


بیشتر بخوانید:

میومکتومی حین سزارین توسط دکتر آرزو سعیدی

هیسترکتومی شکمی توسط متخصص زنان بجنورد

قبل و بعد از هیسترکتومی

درمان کیست هموراژیک در تخمدان

حاملگی خارج رحمی توسط متخصص زنان بجنورد

سیستکتومی تخمدان توسط متخصص زنان بجنورد

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد