چگونه از ابتلا به دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی جلوگیری کنیم؟

درمان دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی

دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی | درمان بسته به این دارد که شدت درد چقدر است و چه میزان آسیبی به مهره‌های کمر وارد شده است. ماساژ و تمرینات درمانی بهترین گزینه برای درمان دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی هستند و می‌توانند به بهبود و اصلاح شرایط کمر کمک کنند.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


متخصص زنان بجنورد | عارضه بواسیر در بارداری

۱. دارو برای کمر درد بعد زایمان

داروها و مسکن‌ها چه بدون نسخه و چه با نسخه هم می‌توانند به تسکین کمردرد بعد از زایمان طبیعی کمک کنند. حتی گاهی اوقات داروهای تزریقی نیز برای کاهش درد کمر بعد از زایمان طبیعی تجویز می‌شوند.

۲. فیزیوتراپی بعد از زایمان طبیعی

فیزیوتراپی یکی از بهترین گزینه‌های درمان کمردرد و دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی است. یک فیزیوتراپیست با کمک یک جراح ستون فقرات می‌تواند با دادن تمرین‌های مناسب به درمان دیسک کمر بعد از زایمان و کاهش درد کمک کند.

۳.جراحی دیسک کمر

اگر گزینه‌های بدون جراحی کارساز نباشد، پزشک جراحی دیسک کمر را پیشنهاد می‌دهد. عمل دیسک کمر چگونه است؟ در این جراحی، دیسک جایگزین شده یا دیسک آسیب دیده ترمیم می‌شود.

بهترین گزینه زایمان برای افرادی که دیسک کمر دارند کدام است؟

زایمان با فتق دیسک می‌تواند برای بسیاری از زنان باردار مشکل‌ساز باشد. بارداری دورانی مملو از نگرانی، اضطراب و استرس، همراه با تعداد زیادی از علائم فیزیکی است که می‌تواند زندگی را برای آن ۹ ماه طولانی بسیار سخت کند. بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده دیسک کمر در دوران بارداری می‌تواند علائم و فشارهای متداول این دوره را دو برابر کرده و به دلیل فشار بیشتری که به ستون فقرات وارد می‌کند، میزان آسیب پذیری را افزایش می‌دهد.

در نتیجه پزشکان بر این باورند که در صورت وجود دیسک کمر بهترین گزینه برای زایمان، سزارین است، چرا که زایمان طبیعی واژینال می‌تواند شرایط را بدتر کند و عوارض شدیدتری را به همراه داشته باشد. بر اساس مطالعات انجام شده تا کنون زنان بارداری که با فتق دیسک کمر درگیرند بعد از عمل سزارین درگیر عوارض شدید نخواهند شد.

بر اساس داده‌های محدود، به نظر می‌رسد که سزارین در مقایسه با زایمان طبیعی برای جلوگیری از بدتر شدن علائم و پیشرفت به سمت سندرم دم‌اسبی ترجیح داده می‌شود.

متخصص زنان بجنورد | .علل و علایم بروز نارسایی دهانه رحم

آیا زنان باردار با دیسک کمر امکان زایمان طبیعی دارند؟

درست است که بهترین گزینه برای زنان بارداری که دیسک کمر دارند زایمان سزارین است، اما به این معنی نیست که به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان به گزینه زایمان طبیعی فکر کرد. این که آیا زنان باردار با دیسک کمر امکان زایمان طبیعی دارند یا خیر به چندین فاکتور مختلف بستگی دارد.

در درجه اول باید دید که مشکل در چه حدی است. آیا دیسک کمر مربوط به شرایط بارداری است یا این که به دلیل پوکی استخوان یا سایر مشکلات زمینه‌ای، قبل از بارداری دیسک کمر وجود داشته است.

مورد مهم بعدی سایر شرایط زمینه‌ای فرد باردار است. اگر زنان باردار یک دوره بارداری سالم را سپری کنند و تمامی نکات و مراقبت‌های لازم را انجام دهند، امکان این که بتوان با دیسک کمر هم زایمان طبیعی داشت وجود دارد و حتی در برخی مواقع این می‌تواند ایمن‌ترین گزینه باشد.

در نهایت پزشک متخصص باید تشخیص دهد که شرایط بیمار به چه صورت است و چه گزینه‌هایی برای او ایمن‌تر است. بر این اساس تعیین می‌کند که آیا می‌توان زایمان طبیعی انجام داد یا این که باید زایمان سزارین انجام شود.

چگونه از ابتلا به دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی جلوگیری کنیم؟

مهم‌ترین موضوع در خصوص کسانی که دیسک کمر دارند و کسانی که ریسک بالاتری برای ابتلا به دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی دارند، رعایت یک سری نکات در طول دوره بارداری است. مراقبت های بعد از زایمان طبیعی بسیار مهم است.

کارهایی که باید انجام داد تا خطر ابتلا به دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی را از بین برد عمدتاً در راستای مراقبت از ستون فقرات و جلوگیری از وارد آمدن فشارهای بیش از حد به آن است.

۱. مراقبت از دیسک کمر در بارداری و قبل از زایمان طبیعی

مهم‌ترین موضوع در خصوص دیسک کمر و زایمان طبیعی، مراقبت‌هایی است که در طول دوره بارداری و حتی قبل از آن انجام می‌شود. برای این منظور دو گزینه وجود دارد؛ اول انجام کارهایی به‌منظور مراقبت از دیسک و مدیریت محافظه‌کارانه که می‌تواند بسیار موثر باشد و درمان اولیه انتخابی است. دومین گزینه عمل جراحی دیسک کمر در طول دوره بارداری است که می‌تواند در برخی موارد ضرورت داشته باشد و به بیماران کمک می‌کند تا به بارداری طبیعی خود ادامه دهند.

اهمیت یوگا برای دیسک کمر را فراموش نکنید. یوگا برای دیسک کمر روش بسیار کارآمدی است.

متخصص زنان بجنورد | ورزش یوگا و درد زایمان

 

۲. تمرینات و حمایت های ساده در دوران بارداری

تمرینات و حمایت‌های ساده معمولاً می‌توانند آسیب کمر را در دوره بارداری برطرف کند یا این که حداقل آن را کمتر کند. داشتن یک وضعیت بدنی خوب ضروری است. زنان باردار با دیسک کمر بهتر است سعی کنند لگن خود را در یک راستا نگه دارند تا وزنشان به‌صورت مساوی روی هر دو پا توزیع شود.

آنها باید پشت خود را صاف، لگن خود را پایین و ستون فقرات خود را صاف نگه دارند. زیاد بلند نشوند. در صورت لزوم صاف بنشینند و پشت خود را روی صندلی قرار دهند.

علاوه بر این انجام یک سری ورزش‌های سبک و تمرینات و ورزش‌های فیزیوتراپی مخصوص دیسک کمر هم می‌تواند به کنترل و مدیریت دیسک در دوران بارداری کمک کند تا در صورت نیاز به زایمان طبیعی، عوارض و آسیب کمتری به زنان باردار وارد شود. دیسک کمر و زایمان طبیعی درصورتی‌که افراد در طول دوره بارداری مراقب فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند باشند، امکان‌پذیرتر است.

۳. بلند نکردن اجسام سنگین

در دوران بارداری در کل نباید اجسام سنگین را بلند کرد، خصوصاً اگر با دیسک کمر درگیر باشید. علاوه بر این که نباید اجسام سنگین را بلند کرد، در صورت نیاز به بلند کردن وسایل نیز باید حتماً زانوها را خم کرده و پشت خود را صاف نگه داشت.

۴. در فعالیت های خود محتاط باشید.

از فعالیت‌هایی که می‌تواند باعث آسیب به کمر شما شود خودداری کنید. از خم شدن، پیچ خوردن، بالا رفتن از نردبان یا راه رفتن روی تپه‌های شیب‌دار خودداری کنید. انجام این فعالیت‌ها در زنان بارداری که دیسک کمر دارند می‌تواند ریسک مشکلات بعدی در صورت زایمان طبیعی را افزایش دهد.

متخصص زنان بجنورد | کنترل وزن‌گیری

۵. کنترل وزن

چاقی یکی از عواملی است که می‌تواند شرایط بارداری را سخت‌تر کند، خصوصاً برای کسانی که دیسک کمر دارند این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در نتیجه جلوگیری از اضافه‌وزن و چاقی در دوران بارداری و کاهش وزن می‌تواند شرایط زنان باردار برای داشتن زایمان طبیعی را نرمال‌تر کند. کنترل وزن شاید بتواند دیسک کمر و زایمان طبیعی را امکان‌پذیرتر کند. به همین دلیل رژیم غذایی بعد از زایمان طبیعی باید به درستی رعایت شود.

۶. مصرف داروهای مسکن

در برخی مواقع ممکن است پزشک با کمک یک سری داروهای مسکن علائم دیسک کمر را کنترل کند. پاراستامول یکی از موثرترین مسکن‌ها برای زنان باردار است. دیسک کمر نباید در زایمان یا تسکین درد در حین زایمان اختلال ایجاد کند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد