متخصص زنان بجنورد | پاسخگویی به سؤالات رایج در مورد عمل میومکتومی

پاسخگویی به سؤالات رایج در مورد عمل میومکتومی

سؤالات رایج در مورد میومکتومی

عمل میومکتومی | در این مقاله سعی داریم به نگرانی ها و سؤالات شما عزیزان در مورد جراحی فیبروم رحم پاسخ دهیم.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


متخصص زنان بجنورد | میومکتومی روشی ایمن برای درمان فیبروم

اقدامات لازم بعد از میومکتومی چیست ؟

بعد از عمل میومکتومی ، معولا یک شب بستری در بیمارستان کافی است و روز بعد ترخیص انجام می شود. همانند سزارین ، بخیه ها بعد از یک هفته کشیده می شوند. دوره نقاهت چند روز تا یک هفته طول میکشد. در صورت وجود کم خونی ، مصرف مکمل آهن تا سه ماه توصیه می شود. لکه بینی و یا خونریزی بعد از عمل میوم ، ناشایع نیست.

بارداری بعد از میومکتومی

بانوانی که تحت عمل میومکتومی قرار میگیرند و قصد بارداری در آینده نزدیک را دارند باید توجه داشته باشند که پس از جراحی فیبروم رحم لازم است تا 3 ماه از روشهای پیشگیری از بارداری مطمئن استفاده کنند و بعد از سه ماه جهت بارداری اقدام کنند. بارداری در فاصله زمانی کمتر از میومکتومی ، خطر پارگی رحم و لانه گزینی جنین در محل نامناسب را بالا میبرد .

آیا در خانمهای بارداری که فیبروم رحمی دارند ، جراح می تواند همزمان با سزارین ، فیبروم رحم را خارج کند؟

همزمان با رشد جنین و بزرگ شدن رحم ، عروق خونی رحم هم قطورتر و بیشتر شده تا خونرسانی به جفت و جنین به میزان کافی انجام شود . بنابراین در طول بارداری ، رحم عضوی است که خون بیشتری را طلب می کند و در مجموع رحم پرخون تر می شود. به همان میزان احتمال رشد فیبروم های رحم نیز وجود دارد.

میومکتومی یا برداشتن میوم رحم حین عمل سزارین ، باعث ایجاد عوارض سزارین و خونریزی بیشتری شده و احتمال کنترل خونریزی هم کمتر می شود. بنابراین پزشک مجاز به میومکتومی حین سزارین نمی باشد . مگر اینکه فیبروم در جایی قرار گرفته باشد که در محل برش رحم باشد و یا مانع خروج سر جنین شود . فقط در این شرایط جراح متخصص زنان و زایمان  مجاز به جراحی فیبروم همزمان با سزارین می باشد.

متخصص زنان بجنورد | میومکتومی

جراحی میوم رحم در دختران مجرد به چه صورت است ؟

در دختران مجرد که فیبروم بزرگ دارند و علایم فیبروم مانند درد لگن و خونریزی شدید ، آزار دهنده است و درمان دارویی هم جواب نمی دهد ، ممکن است جراح زنان تصمیم به میومکتومی بگیرد. البته در این موارد تلاش جراح زنان بر حفظ رحم است تا قدرت باروری فرد در آینده مختل نشود.

آیا احتمال عود میوم بعد از جراحی وجود دارد؟

احتمال عود فیبروم بعد از میومکتومی ، حدود 25 در صد می باشد و در بعضی از خانمها اتفاق می افتد ، حتی اگر فیبروم ها بطور کامل برداشته شوند. با اینحال نباید بخاطر ترس از عود فیبروم ، از عمل میومکتومی صرف نظر کرد ، چرا که روند رشد مجدد و عود فیبروم نیاز به زمان دارد.

آیا ممکن است فیبروم بدخیم شود؟

فیبرومها در 99 درصد موارد خوش خیم هستند. اما در مواردی احتمال بدخیمی و سرطان رحم وجود دارد که بعد از ارسال نمونه فیبروم به پاتولوژی مشخص می شود. فیبروم های بدخیم را سارکوم می گویند و وقتی رشد فیبروم بسیار سریع باشد باید به آن شک کرد.

فیبروم در بارداری

میوم رحم در بارداری ممکن است رشد کرده و سایز آن بزرگ شود . مخصوصا در سه ماهه سوم احتمال رشد فیبروم ها بیشتر است. برخی از فیبروم ها هم بدون تغییر می مانند .

روش زایمان با وجود فیبروم رحم

روش زایمان در خانم های بارداری که میوم رحم دارند ، لزوما سزارین نیست و مادران باردار می توانند زایمان طبیعی داشته باشند . مگر اینکه محل فیبروم جایی باشد که مانع باز شدن دهانه رحم و عبور جنین از کانال زایمان شود . در این موارد تعیین روش زایمان به عهده متخصص زنان و زایمان می باشد .

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد