متخصص زنان بجنورد | فیبرو آدنوم سینه شایع ترین تومور خوش خیم پستان

فیبرو آدنوم سینه شایع ترین تومور خوش خیم پستان

فیبرو آدنوم پستان

فیبرو آدنوم شایعترین تومور خوش خیم پستان است که معمولا در خانم های جوان و نوجوان ( 35-15 سالگی ) دیده میشود و بعد از یائسگی بندرت ایجاد می شوند. شیوع فیبروآدنوم در سنین زیر 25 سال حتی از کیست سینه هم بیشتر است. این توده های پستان ممکن است بصورت یک توده منفرد و یا ضایعات متعدد ظاهر شوند. فیبرو آدنوم معمولا باعث نگرانی خانم ها می شود چرا که اکثر زنان با لمس توده در سینه خود متوجه ان شده و به متخصص زنان بجنورد مراجعه می کنند.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


متخصص زنان بجنورد | 
 عارضه گالاکتوره

علت فیبروآدنوم

علت ایجاد فیبروادنوم دقیق مشخص نیست ولی با توجه به اینکه فیبروادنوم ها بیشتر در سنین باروری ایجاد می شوند به نظر میرسد علت آن هورمون استروژن باشد.

بیشتر فیبروادنوم ها بدون علامت هستند ولی شایعترین علامت آن ، لمس توده در سینه می باشد و خانمهای جوان اکثرا هنگام دوش گرفتن و یا پوشیدن لباس متوجه این توده در پستان خود می شوند.

فیبروادنوم ها عموما سایز 3-2 سانتی ، بیضی شکل و در لمس حاشیه صاف و قوام سفتی دارند ( شبیه یک حبه انگور ).این توده ها کاملا متحرک بوده و باعث قرمزی و التهاب ، تورفتگی نوک سینه به داخل و تغییرات پوست سینه نمی شوند. فیبرو ادنوم ها ممکن است فوق العاده بزرگ شوند و در اینصورت بایستی با توده های دیگر افتراق داده شوند. درد پستان به تنهایی در فیبرو ادنوم ناشایع است.

تشخیص فیبرو آدنوم

در صورت لمس توده در پستان خود حتما به پزشک جراح زنان مراجعه کنید. معاینه فیزیکی پستان اطلاعات بسیارخوبی در مورد ماهیت توده به پزشک می دهد.

اقدام دیگر انجام سونوگرافی پستان و یا ماموگرافی ( با توجه به سن ) می باشد. خصوصیات توده در سونوگرافی سینه میتواند خوش خیم یا بدخیم بودن توده را تا حدود زیادی تعیین کند.در موارد مشکوک و یا رشد قابل ملاحظه فیبروادنوم ، جهت افتراق از توده های بدخیم و تشخیص قطعی نیاز به انجام بیوپسی سوزنی می باشد.

آیا فیبروآدنوم تبدیل به سرطان پستان می شود؟

فیبرو آدنوم ها توده هایی توپر و کاملا خوش خیم هستند و احتمال پیشرفت به سمت سرطان پستان در آن صفر است.سیر طبیعی فیبروآدنوم ها متغیر است .اکثر فیبرو ادنوم ها رشد اهسته ای دارند و درحالت سکون هستند یا وقتی به سایز 3-2 سانتی متر رسیدند رشد انها متوقف می شود.تقریبا 15 درصد فیبرو ادنوم ها با گذشت زمان پسرفت می کنند و فقط 10-5 درصد به رشد خود ادامه می دهند. فیبرو ادنوم های خیلی بزرگ ممکن است با توده های بدخیم اشتباه شوند.

متخصص زنان بجنورد | توده پستان

درمان فیبروآدنوم پستان

این تومورها معمولا بصورت محافظه کارانه درمان می شوند . مگر مواردی که با رشد همراه باشد و بیوپسی انجام می گردد. در مواردی که سایز فیبروادنوم بسیار بزرگ باشد . کل توده هم برای تشخیص و هم بعنوان درمان برداشته می شود.

پیگیری فیبرو ادنوم

گرچه فیبروادنوم ها خوش خیم هستند . اما خانم ها ی مبتلا بایستی از نظر رشد توده تحت نظر پزشک متخصص باشند . و معاینه پستان و سونوگرافی به فواصل منظم انجام شود. مواردی که رشد توده سریع باشد و یا توده خیلی بزرگ شود . باید نمونه برداری به روش جراحی انجام شود.

هیچ روش پیشگیری برای اینکه این توده ها در پستان ایجاد نشوند وجود ندارد ، اما داشتن رژیم غذایی کم چرب جهت سلامت بافت پستان توصیه می شود.

 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد