متخصص زنان بجنورد | توده های خوش خیم پستان

انواع توده های خوش خیم پستان

انواع توده های خوش خیم پستان

در این بخش به بررسی برخی از توده های خوش خیم پستان می پردازیم ، همراه ما باشید :


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


متخصص زنان بجنورد |  توده های فیبروکیستیک

توده های فیبروکیستیک

یکی از بیماری هایی که درد بسیاری را در سینه ایجاد می کند و بیمار را مجبور به مراجعه به پزشک می کند، توده های فیبروکیستیک است. فیبروکیستیک بیماری نیست و یک روند طبیعی محسوب می شود. یک تغییر طبیعی که در روند رشد سرطان سینه رخ می دهد. همانطور که سن بالاتر می رود و به یائسگی نزدیک تر می شود، تغییرات پیری در تمام نقاط بدن نیز ظاهر می گردد.

این تغییرات در سینه هم بروز می کند. زمانی که یک سری از مناطقی که به صورت غدد شیری می خواهند از بین بروند، به جای آن ها حباب هایی تشکیل می شود. داخل این حباب ها آب جمع شده و تشکیل کیست را می دهد. بنابراین این کیست های 2 تا 6 میلی متری و حتی 3 سانتی تا زمانی که به شکل کیست ساده هستند نیاز به هیچ اقدام دارویی و جراحی ندارند. اما زمانی که بیمار درد داشته باشد ممکن است برای کاهش درد او دارویی تجویز شود و یا کیست با یک سوزن تخلیه شود.

فیبرو آدنوم ها

یکی از شایع ترین توده های خوش خیم پستان هستند که اغلب در خانم های بین سنین 20 تا 35 دیده می شود اما در نوجوانان نیز ممکن است دیده شود. به وجود آمدن فیبروآدنوم ها قبل از سن 25 سالگی بسیار شایع تر است و همواره موجب ترس و نگرانی هایی زیادی در آن ها می شود. اگر فیبروآدنوم ها به صورت دقیق تشخیص داده شوند، قابل پیشگیری هستند اما اگر توده رو به پیشرفت و رشد باشد، اقدام درمانی جراحی مورد نیاز است.

علائم توده های خوش خیم سینه

توده های خوش خیم پستان معمولا منظم هستند، نامنظمی نداشته و خردگی نشر نیز ندارند. تمامی خانم ها ممکن است در طول زندگی خود دچار توده های پستان شوند. وجود هر یک از علائم زیر نشان دهنده این نیست که یک خانم دچار سرطان سینه شده است اما همواره توصیه می شود با مشاهده هر یک از علائم ذکر شده به یک فوق تخصص جراحی پستان مراجعه کرده تا معاینات لازم صورت گیرد.

متخصص زنان بجنورد |  توده های خوش خیم پستان

آیا ترشح خونی از سینه خطرناک است ؟

در برخی از شرایط و وضعیت ها ممکن است سینه دارای ترشحاتی باشد به طور مثال در دوران شیردهی و یا بعد از آن تا مدتی ممکن است از یک یا هردو سینه ترشحات زرد یا آبکی خارج شود که طبیعی است.

اگر ترشح خونی در سینه وجود داشته باشد نیاز به بررسی دقیق از جانب پزشک خواهد بود.در صورت مشاهده ترشحات خونابه ای از سینه، باید معاینات بالینی به همراه شرح حال بیمار انجام شود تا پزشک تشخیص دهد که خونابه ناشی از چیست؟ و آیا این ترشحات خونی هستند یا خیر. اینکه ترشحات با لمس و فشار از سینه خارج شود یا خود به خود هم مهم است. معمولا برای بررسی دقیق علت آن از ماموگرافی و سونوگرافی کمک گرفته می شود. ترشحات خونی از سینه معمولا در اثر ابتلای فرد به بیماری های خوش خیم پستان بروز می کنند و در بیشتر موارد با انجام آزمایشات رفع نگرانی می شود. اما در هر صورت باید در اولین فرصت به جراح پستان مراجعه نمایید.

ترشحات آبکی سینه به چه علت ایجاد می شود و آیا تهدید کننده هستند؟

اینکه شما با هر ترشحی از سینه نگران سرطان سینه باشید استرس و فشار زیادی را به روحیه تان وارد می کند. در هر صورت نیاز است تا تمامی ترشحات سینه مورد بررسی قرار بگیرد.برخی از ترشحات که آبکی هستند و بی رنگ نیاز به ارزیابی و بررسی دقیق دارد،این نوع ترشحات رقیق و شفاف هستند و در تشخیص اولیه سرطان سینه بسیار کمک کننده خواهند بود. اما ممکن است دلایل دیگر و بیماری های دیگری نیز باعث ایجاد آن شوند.

متخصص زنان بجنورد | توده های خوش خیم پستان ..

آیا ترشح از سینه نشانه ابتلا به سرطان است ؟

ترشح از سینه ها امری طبیعی نیست و نیاز به بررسی دارد. اما ترشحات نشانه سرطان نیستند و نمیتوان گفت که اگر سینه ای دچار این عارضه است قطعا سرطان دارد . معمولا ترشحاتی که به رنگ های سفید ، زرد ، قهوه ای ، سبز، آبی یا خاکستری دیده می شوند زیاد است . و ممکن است در اثر عوامل و بیماری های مختلف سینه ایجاد شوند. این ترشحات ممکن است با خارش و سوزش نوک پستان همراه باشند . اما جای نگرانی نیست چرا که در بیشتر موارد علت بروز این نوع ترشحات گشاد شدن مجاری اصلی پستان با افزایش سن است که ارتباطی با سرطان سینه نداشته و قابل درمان هستند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد