متخصص زنان بجنورد | توده های بینابینی پستان

توده های بینابینی پستان

توده های بینابینی چه توده هایی هستند ؟

توده های بینابینی پستان ، توده ها به خودی خود خوش‌خیم هستند اما امکان بدخیم شدن آن‌ها وجود دارد .  این توده ها که به خودی خود خوش خیم هستند ولیکن بالقوه امکان بدخیم شدن دارند.

این توده ها تقسیم سلولی بالاتری دارند و این تقسیم سلولی گاها از روال عادی خود خارج می شود. مفهوم سرطان این است که اگر تقسیم سلولی از روال عادی خود خارج شد، کم کم توده ایجاد می کند و قدرت این را دارد که به دیگر نقاط بدن دست پیدا کند و به شکل غیر طبیعی رشد کند. توده های بینابینی می توانند جدی باشند یا با یک جراحی ساده برطرف شوند. البته اگر به آن ها بی توجهی شود درصدی از آن ها می توانند تبدیل به سرطان شوند.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


متخصص زنان بجنورد | آشنایی با جراحی کلپورافی

چه زمانی توده های خوش خیم سینه جراحی می شوند؟

یکی از مواردی که باعث خارج کردن توده های پستان می شود، تشخیص پیش سرطانی بودن این توده ها است. یعنی یک سری تغییراتی در توده های خوش خیم ایجاد شده که در آینده احتمال بدخیم شدن آن ها مطرح است و باید از سینه خارج شود. مانند تغییرات atopic یا فیبرو آندوم هایی که بسیار پر سلول هستند و در خانم هایی که بالای 40 سال سن دارند.

غربالگری یکی از ارکان بسیار مهم در تشخیص به موقع بیماری های پستان است و یکی از تنها روش هایی است که می توان به وسیله آن بیماری های پستان را در مراحل اولیه تشخیص داد و از بروز هر گونه بیماری در سینه جلوگیری کرد. یکی از روش های بسیار مهم غربالگری پستان، انجام خودآزمایی ماهیانه پستان ها در منزل و مراجعه به موقع به جراح سینه با مشاهده هر گونه توده برجسته در سینه است.

انواع توده های پستانی

  • توده‌های غیر سرطانی

ابعاد، ظاهر، بافت توده‌های پستانی می‌توانند به طور قابل توجهی متفاوت باشند. قوام توده می‌تواند به پزشک برای تشخیص نوع آن کمک کند.

  • کیست‌های سینه

کیست سینه یک فضای غشادار پر از مایع و غیرسرطانی یا خوش‌خیم است. اغلب در لمس صاف و انعطاف پذیر در زیر پوست احساس می‌شود. برخی کیست‌های سینه ممکن است بدون درد باشند، در حالیکه برخی دیگر نسبتا دردناک هستند.

کیست های سینه در خانم های بالای ۵۰ سال نادر هستند. مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد کیست های سینه می‌شود اما ممکن است در پاسخ به هورمون های مربوط به قاعدگی ایجاد شوند. کیست‌ها از نظر ابعاد می‌توانند از بسیار کوچک که تنها در سونوگرافی قابل تشخیص هستند تا ۲.۵ و ۵ سانتی متر، متفاوت باشند. کیست های کوچک ممکن است بر روی بقیه بافت سینه فشار آورده و باعث احساس درد شوند.

  • کیست‌های چربی

در شرایطی که مجاری چربی یا غدد چربی مسدود شوند، ایجاد می‌شوند. یک فضای غشادار مسدود یا کیست، ممکن است زیر پوست ایجاد شود و در اثر تحریک هورمونی یا ضربه، رشد کند و بزرگتر شود. کیست‌های چربی معمولا به درمان نیازی ندارند، اما اگر آزاردهنده و دردناک باشند می‌توان آن‌ها را خارج کرد.

  • آبسه ها

آبسه‌ها سرطانی نیستند و معمولا توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شوند. پوست سینه بر روی محل آبسه قرمز شده و در لمس ممکن است گرم یا سفت باشد، همچنین آبسه ها ممکن است دردناک باشند. خانم‌هایی که شیردهی دارند احتمال بیشتری برای درگیری با آبسه دارند.

  • آدنوم

آدنوم یک رشد غیرطبیعی بافت غده‌ای در سینه است. فیبروآدنوما رایج‌ترین نوع آدنوما در سینه است و بیشتر خانم‌هایی با سن کمتر از ۳۰ سال را درگیر می‌کند اما ممکن است در خانم‌های با سن بالاتر نیز دیده شود. این توده معمولا دلیل ۵۰ درصد نمونه برداری‌های سینه است اما معمولا سرطانی نمی‌شوند و اغلب خود به خود از بین می‌روند. فیبروآدنوماها به طور کلی گرد و سفت با حاشیه‌هایی صاف هستند.

متخصص زنان بجنورد | انواع توده سرطانی و غیرسرطانی پستان

  • پاپیلومای درون مجاری

این توده‌ها شبیه زگیل هستند و درون مجاری سینه رشد می‌کنند، همچنین ممکن است زیر نوک سینه ایجاد شوند. خانم‌های جوان تر ممکن است چندین توده داشته باشند در حالی که خانم‌هایی که نزدیک به یائسگی هستند معمولا تنها یکی دارند.

  • نکروز چربی و لیپوم

به تخریب یا تجزیه بافت چربی سینه، نکروز چربی می‌گویند که ممکن است باعث ایجاد توده‌هایی غیرسرطانی شود. این توده‌ها ممکن است دردناک باشند، همچنین ممکن است ترشح از نوک سینه و فرورفتگی پوست روی توده نیز وجود داشته باشد. لیپوم یک توده صاف غیرسرطانی است که معمولا بدون درد و متحرک است. این توده یک تومور خوش خیم چربی است.

  • توده‌های سرطانی

یک توده سرطانی یا تومور در لمس سفت یا ثابت است، معمولا شکل نامنظم دارد و چسبیده به پوست یا بافت‌های عمقی درون سینه به نظر می‌رسد. سرطان سینه، مخصوصا در مراحل ابتدایی، دردناک نیست. ممکن است در هر قسمتی از سینه رشد کند اما در ربع فوقانی خارجی شایع تر است. برخی تومورهای بدخیم دردناک هستند، این درد ممکن است هنگامی که بزرگ شده‌اند و یا باعث فشار بر روی سایر بخش های سینه شوند و یا اگر زخمی شوند و یا در میان لایه های پوست رشد کنند، ایجاد شود .

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد