عوارض و مزایای بیهوشی اپیدورال | متخصص زنان بجنورد

عوارض و مزایای بیهوشی اپیدورال

مزایای بیهوشی اپیدورال چیست؟

مزایای بیهوشی اپیدورال : بیهوشی اپیدورال این امکان را می دهد که در صورت طولانی شدن مدت زایمان، استراحت کنید. با کاهش ناراحتی هنگام زایمان، برخی از زنان زایمان بهتر و راحت تری خواهند داشت. به طور طبیعی، اپیدورال این امکان را می دهد تا هوشیار و در تولد خود یک شرکت کننده فعال باشید. هنگامی که دیگر انواع مکانیسم های کاهش درد موثر نباشند، اپیدورال می تواند در مقابله با خستگی و تحریک پذیری تاثیر زیادی داشته باشد. اپیدورال به شما این امکان را می دهد تا بتوانید استراحت کنید، آرام باشید، تمرکز کنید و امکان قدرت حرکت به جلو را به عنوان یک شرکت کننده فعال در تجربه تولد خود بدهید. استفاده از بیهوشی اپیدورال در هنگام زایمان به طور مداوم تکرار می شود و موفقیت آن به مهارت در استفاده از آن بستگی دارد.

 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |

عوارض و مزایای بیهوشی اپیدورال | متخصص زنان بجنورد

خطرات بیهوشی اپیدورال چیست؟

اپیدورال احتمال دارد باعث کاهش ناگهانی فشار خون شود. به همین دلیل، فشار خون به طور منظم بررسی می شود تا کمک کند جریان خون کافی به کودک برسد. در صورت افت ناگهانی فشار خون، شاید نیاز به درمان با مایعات IV، داروها و اکسیژن داشته باشید. احتمال دارد سردرد شدید ناشی از نشت مایع نخاع را تجربه کنید. کمتر از 1٪ زنان این عارضه را تجربه می کنند. در صورت ادامه علائم، روشی به نام “وصله خون” که تزریق خون در فضای اپیدورال است می تواند برای تسکین سردرد انجام شود.

بعد از قرارگیری اپیدورال، باید نظارت مداوم برای تغییرات ضربان قلب جنین داشته باشید. دراز کشیدن در یک موقعیت می تواند باعث کند شدن یا متوقف شدن زایمان شود.
احتمال دارد عوارض جانبی مانند لرز، صدای زنگ گوش، کمر درد، درد در محل قرارگیری سوزن، حالت تهوع یا مشکل ادرار را تجربه کنید. برای چند ساعت پس از زایمان، شاید نیمه پایین بدن بی حس شود. در موارد نادر، شاید آسیب عصبی در ناحیه ای که کاتتر قرار داده می شود، دائمی باشد. اگرچه بررسی ها تا حدودی مبهم است، اما بیشتر آنها نشان می دهد که برخی از نوزادان در شیر خوردن مشکل دارند. بررسی های دیگر حاکی از آن است که کودک احتمال دارد دچار اختلال تنفسی، بدخیمی در جنین و افزایش تنوع ضربان قلب شود، بنابراین اپیدروال ممکن است نیاز به پنس، وکیوم، زایمان های سزارین و اپیزوتومی را افزایش دهد.

آیا خطرات و عوارض جانبی برای اپیدورال وجود دارد؟

اپیدورال بسیار ایمن، و عوارض جدی آن بسیار نادر است. با این حال، مانند تمام داروها و روش های پزشکی، عوارض جانبی بالقوه ای نیز وجود دارد:

کاهش فشار خون. دارو احتمال دارد فشار خون را کاهش دهد، که همزمان می تواند ضربان قلب کودک را نیز کاهش دهد. برای اینکه احتمال این امر کمتر شود، مایعات اضافی از طریق لوله ای در بازو (IV) داده می شود که شاید لازم باشد به پهلو دراز بکشید. گاهی اوقات، پزشک بیهوشی برای حفظ فشار خون دارو می دهد.

درد پشت. قسمت کمر در جایی که سوزن برای رساندن دارو وارد شده است، شاید دردناک باشد. این درد باید بعد از چند روز بهبود یابد. هیچ مدرکی وجود ندارد که اپیدورال می تواند باعث درد دائمی کمر شود.

سردرد. در موارد نادر، سوزن، پوشش نخاع را سوراخ می کند، که در صورت عدم درمان می تواند سردرد ایجاد کند و احتمال دارد چند روز طول بکشد. در صورت بروز این وضعیت، گزینه های درمان را با پزشک بیهوشی خود در میان بگذارید.

 


بیشتر بخوانید:

فرایند آزمایش خون در دوران بارداری

آزمایش ها و اقدامات معمول بارداری

واکسن‌های بی‌خطر در دوران بارداری

نتایج بررسی آزمایش خون در بارداری

مواد غذایی ممنوع برای باروری

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد