انقباضات براکستون‌ هیکس را بشناسید :

تفاوت درد زایمان واقعی و انقباضات براکستون‌ هیکس چیست؟

انقباضات براکستون‌ هیکس | گرفتگی و انقباض رحم در دوران بارداری و قبل از رسیدن به تاریخ زایمان کاملاً طبیعی و بی خطر است. این تمرینی است که رحم برای روز زایمان خود را آماده می کند. به این انقباضات براکستون هیکس یا درد زایمان کاذب می گویند.

تشخیص انقباضات براکستون هیکس

گرفتگی‌ها و انقباضات براکستون‌ هیکس (Braxton Hick) انقباضات پراکنده‌ای هستند که گاهی از حدود هفته 6 بارداری آغاز می شوند. اما بیشتر در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری رخ می‌دهند که با نام انقباضات کاذب یا درد زایمان کاذب نیز شناخته می‌شود،

دکتر جان براکستون‌ هیکس پزشکی بود که پس از بررسی بارداران بسیاری در سال‌های مختلف، این پدیده را کشف و آنرا انقباضات برکستون هیکس نام‌گذاری کرد. در سال 1872، وقتی او قلم بر کاغذ گذاشت و این خبر پزشکی را اعلام کرد، نام او برای همیشه جاودان شد. او متوجه شد که از اوایل بارداری رحم دارای نیرو و عادت دوره‌ای است که طی آن به‌خودی‌خود انقباضات و گرفتگی هایی را تجربه می‌کند. البته این روند معمولاً بدون درد است، اما باعث سردرگمی بانوان می‌شود، بطوری که مادران باردار احساس می کنند زمان زایمان شان فرا رسیده است، در صورتی که این طور نیست.

انقباضات براکستون‌ هیکس در حقیقت به شکل سفت شدن ماهیچه‌های رحم یه مدت یک تا دو دقیقه است و چنین پنداشته می‌شود که روندی است جهت آماده سازی رحم برای زایمان و به دنیا آوردن نوزاد باشد. البته همه مادران باردار این انقباضات را احساس نمی‌کنند. این گرفتگی‌ها معمولاً بدون تداوم، نامنظم و به شکل احساسی ملایم از گرفتگی و انقباض است.

گاهی در محدوده اواسط بارداری یا شاید حتی زودتر، ممکن است، متوجه شوید که ماهیچه‌های رحم شما سفت شده‌اند. اگر زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، دست‌تان را روی شکم‌تان بگذارید، می‌توانید چگونگی سفت شدن رحم‌تان را احساس کنید.

ممکن است از هفته 16 متوجه این گرفتگی‌ها شوید، درصورتیکه از حدود هفته هفتم بارداری بدون این‌که متوجه باشید، رحم‌تان به آرامی این انقباضات را آغاز کرده است. و هرچه رحم شما بزرگ‌تر می‌شود، بیشتر متوجه آن می‌شوید.

براکستون‌هیکز نشانه‌ آن است که رحم‌ تان از توازن بافت‌هایش نگهداری می‌کند. در حقیقت این انقباضات روش تمرین رحم برای روز مسابقه نهایی یعنی زایمان طبیعی است.

متخصص زنان بجنورد | انقباضات براکستون‌ هیکس را بشناسید

نشانه های  انقباضات براکستون هیکس

علائم انقباضات براکستون‌ هیکس به شکل زیر اتفاق می افتند:

 • انقباضات مداوم و پشت سر هم نیستند.
 • معمولاً در طول یک ساعت بیشتر از 2 بار اتفاق نمی افتد.
 • در طول روز 1 یا 2 بار اتفاق می افتد.
 • اگر فعالیت خود را تغییر دهید یا موقعیت خود را عوض کنید متوقف می‌شود، بنابراین اگر نشسته‌اید، بایستید و یا قدم بزنید. یا اگر ایستاده اید با شروع انقباضات بنشینید تا آرام شود.
 • انقباضات براکستون هیکس معمولاً نامنظم‌ اند‌ و اگر منظم باشند، فقط برای مدت کوتاهی به همان طریق ادامه می‌یابند.
 • انقباضات کاذب مدت طولانی ادامه نمی‌یابند و معمولاً کمتر از یک دقیقه است.
 • ناهماهنگ و پیش‌بینی‌ نشدنی ادامه می‌یابند.
 • شدت آنان افزایش نمی‌یابد.

علائم درد و انقباضات زایمان واقعی

انقباضات رحمی در زایمان واقعی نشانه های زیر را دارند:

 1. به شکل چشمگیری طولانی‌تر اند.
 2. به تعداد بالا و دفعات بیشتری در رحم انقباض ایجاد می شود..
 3. انقباضات زایمان واقعی تداوم بیشتری دارند.
 4. انقباضات زایمان واقعی دردناک‌ تر هستند.
 5. ادامه می‌یابند و همان‌طوری‌که زمان به پیش می‌رود، مدت آن نیز افزایش می‌یابد.

 

 

مطالب پیشنهادی مرتبط :

 

متخصص زنان بجنورد 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد