متخصص زنان بجنورد | دانستنی های واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل و درمان زگیل تناسلی

کاربرد واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل که چندین سال است تولید شده و عمر زیادی ندارد می‌تواند از بیماری‌های خطرناکی نظیر زگیل تناسلی و انواع سرطان‌ها از جمله سرطان دهانه رحم پیشگیری نماید. تزریق این دارو برای مبتلایان به ویروس HPV تاثیری در درمان زگیل ندارد، اما می‌تواند از ابتلا به انواع دیگر ویروس پیشگیری نماید.

بیماری زگیل تناسلی در اثر ابتلا به نوعی ویروس خطرناک به نام HPV ( پاپیلومای انسانی) ایجاد می‌شود. این بیماری بسته به نوع ویروس می‌تواند موجب زگیل تناسلی شده و یا عامل بیماری‌های خطرناکی نظیر سرطان دهانه مقعد و یا رحم و … باشد. معمولاً 70 درصد از موارد سرطان واژن، 30 درصد از موارد سرطان فرج و 85 تا 90 درصد از موارد سرطان مقعد ناشی از این ویروس روی می‌دهد.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


واکسن‌های بی‌خطر در دوران بارداری | متخصص زنان بجنورد

نحوه تزریق واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل نیز جزو واکسن‌های دو یا سه دوزی است. تزریق تنها یک دوز واکسن گارداسیل تأثیر آنچنانی در سلامت شما نخواهد داشت. در افراد با سنین پایین و پیش از شروع فعالیت جنسی، تزریق دو دوز واکسن با فاصله‌ی 6 ماه کافی به نظر می‎رسد. افرادی که در سنین بالاتری هستند یا از سیستم ایمنی ضعیفی‌تری برخوردارند بهتر است برای تأثیر کامل واکسن، سه دوز از آن را تزریق کنند. تزریق سه دوز در این حالت انجام می‌شود :

  1. دوز دوم حداقل یک ماه پس از دوز اول
  2. دوز سوم حداقل سه ماه پس از دوز دوم

فواصل تزریق ممکن است به صلاح‌دید پزشک عوض شود. واکسن گارداسیل یک واکسن عضلانی است و بهترین موضع تزریق، بازوی دست غیر غالب است.

تاثیرات گارداسیل بر روی زگیل تناسلی

این دارو قادر است در برابر دو نوع 6 و 11 از این ویروس که عامل اغلب زگیل‌های تناسلی است، مقاومت ایجاد نماید. بنابراین اگر فرد قبل از ابتلا به ویروس زگیل این واکسن را تزریق نماید، دچار زگیل تناسلی نخواهد شد. تزریق گارداسیل می تواند تا 90% احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. بهتر است تزریق توسط پزشک انجام شود.

کاربرد واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی

تزریق این واکسن در درمان زگیل تناسلی و مبتلایان به ویروس HPV هیچ نقشی نداشته و تنها نقش پیشگیری دارد. البته تزریق آن برای مبتلایان منعی ندارد و حتی ممکن است اثرات مثبتی را به همراه داشته باشد. زیرا این دارو در برابر 4 نوع ویروس خطرناک محافظت ایجاد می‌کند، بنابراین به فرد در پیشگیری از نوع دیگر این ویروس کمک خواهد نمود. در واقع با تزریق آن می‌توان از ابتلا به ویروس‌های پرخطر در امان ماند.

میزان اثر بخشی

آمارها نشان داده تزریق این دارو به شکل موثری در پیشگیری از زگیل تناسلی، تغییرات پیش سرطانی و نیز بروز ضایعات پیش سرطانی موثر است. همان طور که در قسمت قبل ذکر شد این دارو حاوی 4 نوع ویروس شایع عامل زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم است. در صورتی که این واکسن به صورت سراسری در جهان تزریق شود، میزان ابتلا به سرطان دهانه رحم تا 90% کاهش می‌یابد.

تزریق واکسن گارداسیل در مردان

آمار نشان داده این ویروس به سرعت در حال گسترش و انتقال است. بهترین زمان برای دریافت این دارو قبل از سن شروع فعالیت‌های جنسی است. در واقع زمانی این واکسن اثر گذار است که فرد در معرض ویروس قرار نگرفته باشد.

بهترین سن برای تزریق آن در مردان بین سنین 9 تا 21 سال است. اگر بدن فردی در اثر بیماری‌هایی همانند ایدز تضعیف شده است و یا فرد با شرکای جنسی متعددی ارتباط دارد، لازم است هرچه سریع‌تر برای دریافت این دارو اقدام نماید زیرا که به شدت در معرض دریافت ویروس HPV قرار دارد.

تزریق واکسن گارداسیل در زنان

دریافت واکسن در زنان نیز باید قبل از سن شروع فعالیت‌های جنسی باشد. زنان نیز می‌توانند در سنین مابین 9 تا 26 سال برای دریافت این دارو اقدام کنند. البته امکان تزریق این دارو در سنین بعد از 26 سالگی نیز وجود دارد و اما با توجه به افزایش سن ممکن است از تاثیرگذاری آن کاسته شود.

متخصص زنان بجنورد | .دانستنی های واکسن گارداسیل

عوارض واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن HPV در ایالات متحده و در سراسر جهان حدود شش سال مورد استفاده قرار گرفته و ایمنی آن بسیار زیاد است. با این حال، واکسن نیز مانند هر داروی دیگری احتمالا می تواند باعث مشکلات جدی مانند:

واکنش های آلرژیک شدید شود. اما خطر اینکه واکسن باعث آ سیب جدی و یا مرگ شود ، بینهایت کم است. واکنشهای آلرژیک تهدید کننده حیات ناشی از واکسن ها بسیار نادر است. اگر قرار باشد چنین اتفاقی رخ دهد، در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون صورت میگیرد.

چندین مورد از مشکلات خفیف تا متوسط همراه با این واکسن HPV رخ میدهد. این موارد چندان طول نمیکشد و به خودی خود از بین می روند از جمله :

  • واکنش های رخ داده در بازو و در محل تزریق به شکل درد و قرمزی در محل تزریق در بازو می باشد که نیاز به اقدام خاصی ندارد.
  • تب خفیف تا متوسط ممکن است ایجاد گردد که می توان از یک تب بر نظیر استامینوفن استفاده نمود.
  • سردرد خفیف و گذرا

ممکن است غش مختصر و علائم مربوط (مانند تکان خوردنهای شدید) پس از هر روش درمانی از جمله واکسیناسیون اتفاق بیفتد. نشستن یا دراز کشیدن حدود 15 دقیقه بعد از واکسیناسیون میتواند به جلوگیری از غش کردن و صدمات ناشی از افتادن کمک کند. اگر بیمار احساس سرگیجه یا دوران سر، تغییرات بینایی و یا زنگ زدن در گوش دارد، به پزشک بگویید .

نشانه های واکنش آلرژیک شدید میتواند شامل کهیر، تورم صورت و گلو، اشکال در تنفس، ضربان قلب سریع، سرگیجه و ضعف باشد. این وضعیت از چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون شروع می شود.

ممنوعیت تزریق واکسن HPV

این واکسن با وجود مزیت‌های بسیار ممکن است، معایبی را نیز به همراه داشته باشد. به همین جهت بهتر است قبل از تزریق آن با پزشک مشورت نمایید. افرادی با شرایط زیر باید از تزریق این دارو خودداری کنند.

  1. افرادی که به هر دلیلی دچار تضعیف سیستم ایمنی بدن شده اند. مانند مبتلایان به HIV
  2. زنان باردار
  3. مادران شیرده
  4. افرادی که به مخمرهای قارچی، آلومینیوم هیدروکسی فسفات سولفات و پلی ساکارید ۸۰ حساسیت دارند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد