متخصص زنان بجنورد | دلایل بروز افسردگی در زنان متاهل

دلایل بروز افسردگی در زنان متاهل

چرا زنان متاهل دچار افسردگی می شوند ؟

افسردگی در زنان متاهل | دلایل بروز افسردگی در زنان ترکیبی از عوامل اجتماعی، فیزیولوژی و زیستی است. اما جالب است بدانید عواملی چون تنهایی و انزوا، عدم حمایت اجتماعی، تجربه موقعیت‌های استرس‌زا، سابقه افسردگی در خانواده، مشکلات ازدواج، فشار مالی، تجربه تروما یا تجاوز در دوران کودکی، مصرف مواد مخدر و الکل، بیکاری یا نداشتن شغل، مشکلات جسمی و دردهای مزمن جز اصلی‌ترین دلایل افسردگی در زنان است.

همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :

متخصص زنان بجنورد | درمان افسردگی و اضطراب در مادران پس از زایمان .
در ادامه به بیان چند دلیل کلی می‌پردازیم؛ که هر یک ممکن است باعث بروز افسردگی در زنان شود :

مشکلات تیروئید

کم کاری تیروئید در زنان ممکن است باعث بروز اختلال افسردگی در آن‌ها شود. زنان مبتلا به این اختلال به محض مشاهده علائم افسردگی باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

هورمون استرس

زنان معمولا بیشتر از مردان دچار احساس استرس می‌شوند؛ چرا که ترشح هورمون استرس در بدن زنان بیشتر است. جالب است بدانید هورمون پروژسترون و سایر هورمون‌های زنانه از غیر فعال شدن استرس در بدن زن جلوگیری می‌کنند. زنان با کمک شناخت علائم استرس و اضطراب، می‌توانند به راحتی افسردگی ناشی از این دو ویژگی را تشخیص دهند.

عوارض جانبی دارو

بسیاری از داروها پس از مصرف، باعث بروز عوارضی در فرد بیمار می‌شوند که افسردگی از جمله عوارض ناشی از مصرف برخی داروها می‌باشد. همچنین داروهای پیشگیری از بارداری و داروهای هورمونی نیز ممکن است باعث بروز افسردگی در فرد بیمار شوند.
متخصص زنان بجنورد | درمان سندرم پیش از قاعدگی

دوران قاعدگی

یکی دیگر از دلایل بروز افسردگی، قاعدگی بسیار حاد است که این موضوع باعث بروز تغییرات چشمگیری در خلق و خوی زن می‌شود. این تغییرات علائمی چون افسردگی شدید و زودرنجی را در زنان به همراه خواهد داشت. همچنین نوسانات خلقی در دوران یائسگی نیز ممکن است باعث بروز افسردگی در زنان شود.

بارداری

بسیاری از زنان معمولا در دوران بارداری، دچار تغییرات هورمونی چشمگیری می‌شوند که این تغییرات ممکن است با بروز افسردگی در فرد همراه باشد. همچنین مشکلات مربوط به بارداری چون سقط جنین، بارداری ناخواسته و ناباروری نیز از دیگر دلایل روانی ابتلا به افسردگی در زنان است.

افسردگی پس از زایمان

بسیاری از زنان پس از بارداری دچار افسردگی می‌شوند که ممکن است علائم آن تا طولانی مدت با فرد مورد نظر همراه باشد. در واقع افسردگی پس از زایمان به علت بروز عواملی چون تغییرات و نوسانات هورمونی یا ترس از تربیت فرزند، رخ می‌دهد.

علائم افسردگی در زنان متاهل در دوران یائسگی

یکی از متداول‌ترین انواع افسردگی در زنان متاهل، افسردگی یائسگی است. با گذر از سن چهل سالگی احتمال بروز افسردگی یائسگی در زنان بسیار زیاد است. در واقع اغلب زنان این نوع از افسردگی را تجربه می‌کنند که با بروز رفتارهای پرخاشگرانه و عصبی همراه است. موارد زیادی فرد نیاز به روان درمانی ندارد و رعایت وضعیت او، برای بهبود شرایط او کافیست؛ اما اگر عوامل و شرایط محیطی، ژنتیکی و هورمونی علائم افسردگی را در فرد افزایش دادند، فرد بیمار باید در اسرع وقت به متخصص مربوطه مراجعه کند.
در واقع در دوران یائسگی زنان درگیر مشکلاتی روحی و ذهنی زیادی می‌شوند که این مشکلات بر روی رفتار و خلق و خوی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. این تاثیرگذاری به گونه‌ای است که آن‌ها همیشه دچار احساس ناراحتی و دلشوره هستند.
متخصص زنان بجنورد |. دلایل بروز افسردگی در زنان متاهل

چرا زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی می‌شوند؟

بروز اختلال افسردگی پیش از دوران نوجوانی، در دختران و پسران بسیار نادر است؛ اما با شروع سن بلوغ خطر ابتلا به افسردگی در دخترا به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. جالب است بدانید براساس تحقیقات انجام شده دختران و زنان دو برابر پسران و مردان دچار اختلال افسردگی می‌شوند.
برخی از کارشناسان عقیده دارند؛ افزایش احتمال افسردگی در زنان نسبت به مردان، به دلیل بروز تغییرات هورمونی است که در طول زندگی آنان رخ می‌دهد. این تغییرات هورمونی در زمان‌هایی چون دوران بلوغ، بارداری، یائسگی، پس از زایمان یا سقط جنین ممکن است به سراغ یک زن بیاید. علاوه بر این موضوع، نوسانات هورمونی که در دوران قاعدگی زنان رخ می‌دهد نیز باعث بروز احساس افسردگی، اضطراب و تغییرات خلقی می‌شود که ممکن است از هفته قبل از شروع قاعدگی فرد را به خود درگیر کند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد