متخصص زنان بجنورد | ضرورت انجام ام آر آی سینه در چیست ؟

ضرورت انجام ام آر آی سینه در چیست ؟

ام آر آی سینه چیست ؟

ام آر آی سینه فناوری تصویربرداری پیشرفته‌ای برای تشخیص و ارزیابی توده‌ها و تغییرات در بافت‌های سینه است که با استفاده از میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی، تصاویر دقیقی از سینه ایجاد می‌کند. در مقایسه با ماموگرافی سینه، ام آر آی پستان حساسیت بالاتری در تشخیص سرطان پستان دارد و قادر به تشخیص دقیق‌تر توده‌های کوچک و تغییرات در بافت‌های سینه است.

اگر باید برای تشخیص مشکلات خود ام آر آی پستان انجام دهید، برای اطلاع از نکات قبل و بعد آن حتما با متخصص سونوگرافی و رادیولوژی مشورت کنید.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


متخصص زنان بجنورد | 
 ضرورت انجام ام آر آی سینه در چیست ؟

ام آر آی سینه

MRI پستان تصویربرداری توموگرافی مغناطیسی از پستان برای تشخیص و ارزیابی اختلالات و بیماری‌های سینه است. در این روش، با استفاده از میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی، تصاویر برشی و دقیقی از بافت‌ها و ساختارهای سینه نشان داده می‌شود. ام آر آی پستان به عنوان تکنیک تصویربرداری پیشرفته جهت تشخیص سرطان پستان و ارزیابی لنفوادنوپاتی‌ها، تومورها، تغییرات سیستمیک و ارزیابی تاثیر درمان استفاده می‌شود.

به‌ علاوه اینکه با استفاده از روش‌های خاصی مانند MRI با کنتراست پویا و MRI با استفاده از ماده‌ نشانگر، قابلیت تشخیص بهتری در موارد خاص مانند تشخیص تومورهای کوچک‌تر و دقیق‌تر فراهم می‌گردد. در بیشتر موارد ام ار ای سینه برای بیمارانی تجویز می‌شود که نتیجه سایر تصویربرداری‌ها نامشخص یا تکمیلی نیستند، یا در مواردی که نیاز به ارزیابی دقیق‌تر و جزئی‌تر از بافت‌ها و ساختارهای پستان باشد.

چرا MRI پستان انجام می‌شود؟

ام ار ای برای تشخیص چیست؟ ام آر آی پستان برای این انجام می‌شود که متاستاز سرطان به سایر بافت‌های سینه مشخص شود. دیگر کاربرد ام ار ای سینه برای غربالگری سرطان سینه در افراد با ریسک ابتلای بالا است. موارد استفاده از ام آر آی پستان عبارتند از :

۱. تشخیص سرطان پستان

ام آر آی سینه ، تکنیک حساس و دقیقی برای تشخیص سرطان پستان است. این تصویربرداری می‌تواند تومورهای کوچک‌تر و غیرقابل تشخیص با سایر روش‌های تصویربرداری را شناسایی کند. در صورت وجود علائم سرطان سینه در زنان این روش تشخیصی ممکن است تجویز شود.

۲. ارزیابی بیماران با خطر بالای سرطان پستان

بیمارانی که ریسک ابتلا به سرطان سینه در آن‌ها بالاست باید ام آر آی پستان بدهند تا تومورها در مراحل اولیه شناسایی شوند و اقدامات پیشگیری مناسب اتخاذ شوند.

۳. ارزیابی تومورهای پستان قبل و بعد از درمان

یکی دیگر از موارد استفاده ام آر آی سینه، ارزیابی تومورهای پستان قبل و بعد از درمان است که اطلاعاتی درباره اندازه، موقعیت و پاسخ به درمان تومورها ارائه می‌دهد.

۴. ارزیابی لنفوادنوپاتی

ام آر آی پستان برای ارزیابی و بررسی غدد لنفاوی سینه به‌کار می‌رود تا فرآیند گسترش سرطان به لنفوادنوپاتی‌ها تشخیص داده شود.

۵. بررسی تغییرات سیستمیک

به‌ منظور بررسی تغییرات سیستمیک مانند تغییرات در آندروکرین پستان و شناسایی توده‌های غیرسرطانی مانند فیبرادنوم‌ها از ام ار ای سینه استفاده می‌شود.

متخصص زنان بجنورد | راه های کاربردی تشخیص سرطان سینه

MRI پستان برای چه کسانی مناسب است؟

خانم‌هایی که به‌خاطر سابقه خانوادگی یا جهش ژنی BRCA۱ یا BRCA۲ در معرض ریسک بالای ابتلا به این سرطان قرار دارند باید ام آر آی پستان را بدهند. MRI پستان برای افراد زیر مناسب است :

  • خانم‌هایی که جهش ژنی BRCA۱ و BRCA۲ را به‌صورت ژنتیکی و ارثی دارند.
  • خانم‌هایی که یکی از اقوام درجه یک آن‌ها مانند مادر، پدر، خواهر، برادر یا فرزند این اختلال ژنتیکی را داشته باشد اما خودشان آزمایش ژنتیک ندادند.
  • افرادی که در آزمایش ارزیابی ریسک ابتلا به سرطان سینه به‌خاطر سابقه خانوادگی درصد ابتلای ۲۰ تا ۲۵ درصد به بالا کسب کردند.
  • افرادی که به‌خاطر سرطان دیگری مانند لنفوم هوچکین، بین ۱۰ تا ۳۰ سالگی پرتودرمانی قفسه سینه انجام دادند.
  • افرادی که از بیماری ژنتیکی مثل سندروم لی فرامنی یا سندروم کاودن رنج می‌برند یا یکی از اقوام درجه یک آن‌ها به این سندروم‌ها مبتلاست.

MRI پستان برای چه کسانی مناسب نیست؟

درست است که MRI پستان برای شناسایی تومورهای سرطان پستان به‌کار می‌رود اما نمی‌تواند روش تشخیصی مناسبی برای همه باشد. افراد زیر کاندیدای مناسبی برای این روش نیستند :

  1. افرادی که ایمپلنت فلزی یا تراشه و گیره فلزی داخل یا دور چشم، یا ضربان ساز قلب دارند.
  2. آن‌هایی که نسبت به میدان مغناظیسی حساسیت دارند.
  3. زنان باردار: در طول بارداری انجام ام آر آی به‌خاطر تاثیرات میدان مغناطیسی و امواج رادیویی روی جنین توصیه نمی‌شود.
  4. افرادی که به ماده‌ نشانگر حساسیت دارند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد