متخصص زنان بجنورد | ۱۱ علل درد شکم و ترشحات واژن در زمان پریودی

۱۱ علل درد شکم و ترشحات واژن در زمان پریودی

درد شکم و ترشحات واژن در زمان پریودی

درد شکم و ترشحات واژن | درد زیر شکم دردی است که در ناحیه ناف یا زیر ناف ایجاد می‌شود. از علائم این درد می‌توان به گرفتگی عضلات شکم، درد در ناحیه شکم و زیر شکم، دردناک و تیز بودن آن اشاره کرد. ترشحات واژن یک امر طبیعی است. واژن، ترشحاتی را به عنوان راهی برای تمیز کردن خود و حفظ تعادل pH می‌شناسد. عفونت‌ها می‌توانند سطح pH واژن را تحت تاثیر قرار دهند و منجر به تغییراتی در ترشحات واژن شوند. ترشحات غیر طبیعی واژن ممکن است شامل بوی بد، سفیدک‌های پنیری، یک رنگ غیر معمول، مانند زرد یا سبز باشد.

در روزهای قبل از عادت ماهانه میزان ترشحات واژن کمی بیشتر می‌شود، این موضوع شاید در نگاه اول نگران کننده باشد. اما درد شکم و ترشح واژن در روزهای قبل از عادت ماهانه یک امر طبیعی می‌باشد.

همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :

علت ترشح زیاد واژن و درد زیر شکم

درد زیر شکم و ترشحات واژن ممکن است به دلایل زیادی از جمله قاعدگی، اندومتریوز و واژینوز باکتریایی رخ دهد. بسیاری از افراد درد زیر شکم و ترشحات واژن را تجربه می کنند. گرفتگی می تواند باعث درد در قسمت پایین معده و اطراف ناف شود. مقداری ترشح از واژن و دهانه رحم معمول است.

ترشحات واژن نقش حیاتی در تمیز نگه داشتن واژن و جلوگیری از عفونت دارد. با این حال، اگر رنگ، بو یا قوام غیرعادی به نظر می رسد، به خصوص اگر خارش، سوزش یا درد شکمی نیز وجود داشته باشد، می تواند نشانه عفونت یا بیماری دیگری باشد. در اینجا به علت درد رحم و ترشح واژن می پردازیم:

متخصص زنان بجنورد | ترشحات سفید یا خاکستری، بوی ماهی

 • واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی (BV) یک عفونت در واژن است که توسط باکتری ایجاد می‌شود. واژینوز باکتریایی (BV) زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار زیادی از نوع خاصی از باکتری در واژن وجود داشته باشد که منجر به عدم تعادل باکتریایی می‌شود و می تواند باعث درد شکم ترشحات سفید یا خاکستری، بوی ماهی، خارش اطراف واژن، سوزش هنگام ادرار کردن شود. طبق منابع معتبر واژینوز باکتریایی شایع ترین عفونت واژینال در زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله است. BV می تواند پس از رابطه جنسی، به ویژه بدون کاندوم، و پس از دوش ایجاد شود.

 •  ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت ویروسی است که از طریق تماس پوست به پوست بین افراد منتقل می‌شود. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک بیماری مقاربتی شایع است. بدون درمان، می تواند به سرطان دهانه رحم و انواع دیگر سرطان تبدیل شود.

 • سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که در دهانه رحم رخ می دهد. اغلب سرطان دهانه رحم تا مراحل حاد هیچ علامتی ایجاد نمی کند. در صورت بروز علائم، فرد ممکن است متوجه ترشحات واژن، درد لگن، درد هنگام رابطه جنسی، خونریزی غیر معمول، به عنوان مثال، بعد از رابطه جنسی و بین قاعدگی شود.

 • درد قاعدگی

قاعدگی زمانی اتفاق می‌افتد که رحم یک بار در ماه موجب ریزش دیواره‌های خود شود. مقداری درد، گرفتگی و ناراحتی در طول دوره های قاعدگی طبیعی است.

متخصص زنان بجنورد | درمان پیچ خوردگی تخمدان

 • بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) مربوط به عفونت اندام های تناسلی زنانه است. این عفونت می تواند رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها را تحت تاثیر قرار دهد، این عفونت؛ عارضه کلامیدیا، سوزاک، و برخی از عفونت های مقاربتی نیست. علائم بیماری التهابی لگن عبارتند از: درد زیر شکم، ترشح غیر معمول با بو، سوزش در هنگام ادرار، درد و خونریزی در حین رابطه جنسی، خونریزی بین دو پریود.

 • تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک عفونت مقاربتی (STI) بوده و در بین زوجین بسیار رایج می‌باشد. خارش، درد و درد هنگام ادرار کردن و ترشحات زرد متمایل به سبز با بوی ماهی از علائم این عفونت است.

 •  عفونت قارچی

عفونت‌های قارچی واژن که به نام کاندیدیازیس نیز شناخته می‌شود، در زنان بسیار شایع است. خارش شدید، تورم و سوزش از نشانه‌های این عفونت می‌باشد. علائم شامل ترشحات آبکی یا ترشحات غلیظ و سفید رنگی است که شبیه پنیر دلمه است. این یک عفونت مقاربتی نیست و اغلب افراد را در برخی مواقع تحت تاثیر قرار می دهد.

متخصص زنان بجنورد | حاملگی خارج از رحم.

 •  حاملگی خارج از رحم

در مورد حاملگی خارج از رحم، تخمک بارور شده به رحم نمی‌چسبد. در عوض، ممکن است به لوله فالوپ، حفره شکمی یا دهانه رحم بچسبد. همانطور که بارداری خارج از رحم رشد می کند، می تواند باعث ترکیدن لوله (پارگی) شود. پارگی می تواند باعث خونریزی داخلی شدید شود.

 • اورتریت

اورتریت وضعیتی است که در آن مجرای ادرار، لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می‌برد ملتهب می‌شود. به طور معمول، اورتریت ناشی از عفونت است. اغلب، اما نه همیشه، علت عفونت مقاربتی است.

 • خونریزی ناکارآمد رحم

خونریزی ناکارآمد رحم (DUB) وضعیتی است که تقریباً هر زن را در مقطعی از زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد. DUB وضعیتی است که باعث می‌شود خونریزی واژینال خارج از چرخه قاعدگی منظم رخ دهد.

متخصص زنان بجنورد | درد لگن در زنان

 

 • بی‌اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار زمانی اتفاق می‌افتد که کنترل مثانه خود را از دست می‌دهید، بی اختیاری ادرار، که به مثانه بیش فعال نیز معروف است، در افراد مسن، به ویژه زنان، شایع تر است. مسائل مربوط به کنترل مثانه می تواند شرم آور باشد و باعث شود افراد از فعالیت های عادی خود دوری کنند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد