متخصص زنان بجنورد | عارضه سرویسیت چه عوارضی در پی دارد ؟

عارضه سرویسیت چه عوارضی در پی دارد ؟

عوارض سرویسیت

عارضه سرویسیت | عوارض اصلی سرویسیت ، آندومتریت، PID و وقوع عوارض احتمالی در دوران بارداری است. علائم بالینی سرویسیت و یا اندومتریت ممکن است همان علائمی باشند که بیماران مبتلا به PID تجربه می‌کنند. در زنان مبتلا به عفونت‌های دستگاه تناسلی تحتانی، خطر ابتلا به PID بسته به تأخیر در تشخیص، وجود عفونت هم‌زمان و سایر عوامل وابسته به میزبان، بین ۲۰ تا ۸۰ درصد تخمین زده می‌شود.

علاوه بر این، پذیرفته شده است که وجود التهاب در دهانه رحم ممکن است باعث انتقال HIV شود و همچنین، حساسیت به عفونت توسط ویروس را افزایش دهد. مکانیسم‌هایی که سرویسیت از طریق آن‌ها ممکن است به انتقال HIV کمک کند عبارت‌اند از:

  • افزایش تکثیر ویروسی در زمینه عفونت یا التهاب – به‌ویژه در حضور سیتوکین‌های پیش التهابی بالا –
  • اختلال در مخاط دهانه رحم
  • تعداد بیشتر سلول‌های آلوده به HIV در ترشحات دهانه رحم

همچنین، طبق تحقیقات ارتباطی بین وجود ژنوم HIV در ترشحات دهانه رحم و سرویسیت وجود دارد و بیان HIV در دستگاه تناسلی می‌تواند به روش‌های متفاوتی بسته به علت سرویسیت تغییر کند.

علاوه بر این، شواهدی مبنی بر دخالت التهاب مزمن دهانه رحم در پاتوژنز سرطان دهانه رحم وجود دارد. برخی از ژنوتیپ‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به‌ویژه سویه ۱۶ و ۱۸، در ایجاد اکثر سرطان‌های دستگاه تناسلی نقش دارند. نقش این ویروس‌ها در سرویسیت نامشخص‌تر است. در برخی از مطالعات رابطه مستقیمی بین میزان التهاب دهانه رحم و وجود ضایعات داخل اپیتلیال سنگ‌فرشی یافت شده است.

متخصص زنان بجنورد | علایم بروز سرویسیت

سرویسیت در زنان باردار

و اما عوارض سرویسیت در زنان باردار :

عواقبی که التهاب دهانه رحم می‌تواند در بارداری داشته باشد و عوارض جانبی احتمالی آن، در نوزادانی که مادرشان در دوران بارداری به زخم واژن مبتلا بوده است هنوز موردبحث است. اکثر مقالات منتشر شده که این اثرات را ارزیابی کرده‌اند تنها شامل موارد سرویسیت ایجاد شده در نتیجه پاتوژن‌های کلاسیکی چون گونوکوک و کلامیدیا بوده است.

در زنان باردار، عفونت C.trachomatis با افزایش خطر حاملگی خارج از رحم، زایمان زودرس، پارگی زودرس غشای رحم، سقط جنین و عوارض دوران کودکی مرتبط بوده است. با این‌حال ، برخی از مطالعات، تفاوت آماری معنی‌داری بین خطر زایمان زودرس یا پارگی زودرس غشای رحم در زنان مبتلا به سرویسیت ناشی از کلامیدیا و گنوکوک و زنان باردار بدون عفونت پیدا نکردند. درحالی‌که در برخی دیگر ارتباط آماری معنی‌داری بین عفونت C. trachomatis و خطر سقط جنین خودبه‌خودی در جمعیتی با شیوع بالای عفونت ناشی از این باکتری وجود داشت

در مورد M. genitalium نیزارتباط معنی‌داری بین عفونت ناشی از این باکتری و خطر سقط خودبه‌خودی و زایمان زودرس مشاهده شده است.

متخصص زنان بجنورد | سرویسیت

تشخیص زخم دهانه رحم

التهاب دهانه رحم را می‌توان در طول معاینه کامل لگن تشخیص داد. البته ممکن است پاپ‌اسمیر نیز انجام شود. در این آزمایش از یک سوآب .(ابزاری ساده شبیه گوش‌پاک‌کن معمولی که برای نمونه‌گیری استفاده می‌شود.) برای جمع‌آوری سلول‌ها از رحم و دهانه رحم به‌منظور بررسی ناهنجاری استفاده می‌شود. همچنین دکتر زنان از ترشحات واژینال – برای آزمایش عفونت‌هایی چون سوزاک، کلامیدیا، تریکوموناس و واژینوز باکتریایی- نمونه‌برداری می‌کند.

در مرحله بعد، پزشک متخصص زنان بجنورد شما یک معاینه دستی کامل لگن انجام می‌دهد تا وجود یا عدم وجود علائم زیر را بررسی کند:

  1. هرگونه قرمزی در دهانه رحم
  2. ترشحات واژینال
  3. خون‌ریزی واژن یا دهانه رحم
  4. التهاب دیواره‌های واژن

 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد