متخصص زنان بجنورد | چه کسانی می توانند از بیحسی اپیدورال استفاده کنند ؟

چه کسانی می توانند از بیحسی اپیدورال استفاده کنند ؟

چه کسی می‌تواند از بیحسی اپیدورال استفاده کند؟

دکتر ریاض محمد متخصص بیهوشی در شهر ژوهانسبورک که تاکنون بیش از پنج هزار بیحسی اپیدورال را تزریق کرده است تشریح می‌ کند، تمامی خانم‌ها می‌توانند درخواست اپیدورال کنند، به جز بیمارانی‌ که به بی‌ حسی موضعی آلرژی دارند یا دچار خونریزی شدید هستند.

بر اساس اعلام کالج زنان و زایمان امریکا، اگر مادری که در مراحل زایمان قرار گرفته و درد شدیدی داشته باشد و خواستار مسکن درد باشد، می‌توان برای او اپیدورال تجویز کرد. مهم نیست که دهانه رحم خانم باردار چقدر باز شده است، من اپیدورال را به مادرانی با دهانه رحم کاملا بسته و مادرانی که دهانه رحم شان کاملا باز بود، تزریق کرده‌ام.

حتی در زایمان القائی و پیش از آن‌که زایمان شروع شود، درصورتی‌که بیمار خواستار اپیدورال باشد، می‌توان از اپیدورال استفاده کرد، در نتیجه انتخاب این مسکن برای اکثر مادران قابل انجام است.

متخصص زنان بجنورد | بیحسی اپیدورال

فواید و مضرات بیحسی اپیدورال

همانطور که می‌دانید، هر‌ چیزی مزایا و مضراتی دارد و اپیدورال‌ نیز از این قاعده مستثنی نیست. لازم است تا مدت‌ها پیش از زمان زایمان‌ تان، در مورد انتخاب یا پرهیز از اپیدورال تحقیق کنید تا این‌ که در طی مراحل زایمان انتخاب درستی داشته باشید. همسرتان را نیز از انتخاب خود آگاه کنید تا با بتوانید با نیروی بیشتری به تحقیق بپردازید.

فواید

 • معمولا مصرف اپیدورال در هنگام زایمان باعث کاهش چشم‌گیر درد می‌شود. یعنی شما به انقباضات ادامه می‌دهید و قادر به زایمانی طبیعی، اما بدون درد هستید.
 • نسبتا سریع است: حدود بیست دقیقه برای قراردادن و تنظیم آن زمان نیاز است. دکتر محمد می‌گوید: با توجه به واکنش شما به دارو، تمرکز داروی مصرفی و روش اجرای آن، می‌تواند در زمانی بین یک تا ۱۵ دقیقه تاثیر خود را بگذارد.
 • اکثر ماماهای با تجربه روش استفاده از آنرا می‌دانند، بنابراین در زمان ضرروت نیازی به انتظار برای حضور متخصص بیهوشی نیست.
 • برخلاف دیگر داروهای تسکین درد، هنگام استفاده از اپیدورال هوشیاری خود را از دست نمی‌دهید و متوجه انقباضات خود شوید، اما دردی احساس نمی‌کنید.
 • اپیدورال، اثرات جانبی موثری برای کاهش فشار خون دارد، و معمولاً برای مادرانی که فشار خون بالایی دارند نیز توصیه می‌شود.
 • در صورت ضرورت هنگام عمل سزارین نیز می‌توان اپیدورال را با داروی بیهوشی قوی‌تری تقویت کرد.

متخصص زنان بجنورد | مضرات بیحسی اپیدورال

مضرات

 1. هر اپیدورالی صددرصد کارآمد نیست، اگر پس از ۳۰ دقیقه اثری نداشت، متخصص بیهوشی می‌تواند میزان آن را افزایش دهد.
 2. اشخاص مختلف، واکنش های متفاوتی نسبت به دارو از خود نشان می‌دهد، ممکن است دچار لرز، خارش یا تب شوید و یا اینکه به لوله‌ای برای تخلیه ادرار خود نیاز داشته باشید. در حدود یک در‌صد نیز این احتمال وجود دارد که دچار سردرد شدیدی شوید.
 3. گاهی نیز اپیدورال می‌تواند سرعت زایمان را کاهش دهد، بنابراین برای سرعت بخشیدن به زایمان داروهای اضافه‌ای به شما داده می‌شود.
 4. درصورت استفاده از اپیدورال، گاهی مرحله فشار آوردن طی زایمان‌، طولانی‌تر می‌شود.
 5. برخی از پژوهش‌ها نشان داده است که اپیدورال احتمال زایمان نوزاد را به کمک فورسپس یا ventouse را افزایش می‌بخشد، زیرا ممکن است تاثیرات داروها، قرار گرفتن شما در وضعیت صحیح را مشکل کند.

 

بیشتر مطالعه کنید :

دکتر آرزو سعیدی

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد