متخصص زنان بجنورد | عجیب اما واقعی _ بارداری مضاعف

عجیب اما واقعی _ بارداری مضاعف

بارداری مضاعف چیست؟

در پدیده‌ٔ عجیبی که به عنوان بارداری مضاعف (Superfetation) شناخته می‌شود، یک زن باردار چند هفته پس از باردار شدنش یک تخمک دیگر آزاد می‌کند. تخمک دوم بارور می‌شود و سپس او به طور همزمان دو کودک را باردار است. این را با لقاح همزمان اشتباه نگیرید، در لقاح همزمان دو تخمکی که طی یک چرخه‌ٔ قاعدگی آزاد شده‌اند در زمان‌های جداگانه بارور می‌شوند.

از لحاظ بیولوژیکی، قرار نیست این اتفاق بیفتد. هورمون‌های بارداری معمولاً سیستم هورمونی بدن زن را خاموش می‌کنند و تخمک‌گذاری را برای او غیرممکن می‌کنند. به همین دلیل است که بارداری مضاعف این‌قدر استثنایی است.

علت بروز این اتفاق چیست؟

هیچ‌کس نمی‌داند چرا این اتفاق می‌افتد اما شاید بارداری مضاعف زمانی اتفاق بیفتد که در لانه‌گزینی اولیه‌ٔ رویان تأخیر وجود دارد و این تأخیر از آن جهش اولیه در هورمون‌ها جلوگیری می‌کند. گفته می‌شود که لانه‌گزینی تأخیری در خرگوش‌ها و برخی حیوانات دیگر اتفاق می‌افتد، اگرچه این موضوع به قدر کافی مطالعه نشده است. هرچند به نظر می‌رسد که این پدیده در انسان نادر است.

اما آیا برخی از بارداری‌های مضاعف می‌تواند نتیجه‌ٔ تاخیر رشد در یکی از دوقلوها باشد؟ جواب به این پرسش مثبت است. اما علم هنوز نمی‌تواند این احتمال را که علت دقیق بارداری مضاعف هنوز تشخیص داده نمی‌شود، رد کند.

متخصص زنان بجنورد | علت بارداری مضاعف چیست؟

آیا کودکان در بارداری مضاعف همزمان به دنیا می‌آیند؟

بله. در اولین موارد شناخته‌شده ، اختلاف سنی نوزادان پس از آن کشف شد که هر دو کودک به صورت طبیعی به دنیا آمدند. امروزه این وضعیت طی سونوگرافی مشخص می‌شود و این به شما و تیم پزشکی مهلت برنامه‌ریزی برای زایمان را که معمولاً سزارین برنامه‌ریزی شده است می‌دهد، زیرا فقط یکی از کودکان در چنین زایمانی فول‌ترم خواهد بود.

ارتباط با پزشک 


مطالب پیشنهادی و خواندنی : 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد