مشکلات شایع قاعدگی و اثر آن ها بر باروری | متخصص زنان بجنورد

مشکلات شایع قاعدگی و اثر آن ها بر باروری

مشکلات شایع قاعدگی و اثر آن ها بر باروری

چرخه قاعدگی فرآیندی از تخمک گذاری و خونریزی است که با تغییرات هورمونی که بدن به منظور آمادگی برای بارداری دچار آن می گردد، کنترل می شود. قاعدگی های نامنظم یا اختلالات تخمک گذاری بدین معنی هستند که فرد گاها دچار تخمک گذاری شده یا این مرحله از چرخه را تجربه نمی کند. این مهمترین مشکلات شایع قاعدگی و اثر آن ها بر باروری هستند.

 

آمنوره

آمنوره عدم بروز خونریزی قاعدگی است. شایع ترین علل آمنوره فاکتورهای شیوه زندگی همانند استرس، کاهش یا افزایش وزن یا ورزش سنگین، عدم تعادل هورمونی ناشی از کم کاری غده تیروئید، تومور هیپوفیز یا شرایطی چون سندرم تخمدان پلی کیستیک، هایپرپرولاکتینمی و نارسایی تخمدان یا یائسگی زودرس هستند. درمان آمنوره بسته به علت زمینه ای انجام می گیرد و شامل تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی، هورمون درمانی جایگزین یا کنترل وضعیت زمینه ای می باشد.

عدم تخمک گذاری

عدم تخمک گذاری ناکارآمدی تخمدان ها در آزاد کردن تخمک است که علت شایعی برای ناباروری محسوب می گردد. خانم هایی که تخمک گذاری را تجربه نمی کنند اغلب قاعدگی های نامنظم داشته یا دچار خونریزی نمی شوند. علل شایع عدم تخمک گذاری عبارتند از: سندرم تخمدان پلی کیستیک، چاقی یا وزن کم، ناکارآمدی تیروئید، نارسایی زودرس تخمدان، ذخیره تخمدانی پایین یا هایپرپرولاکتینمی. درمان این اختلال قاعدگی بسته به علت آن انجام می گیرد و شامل تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی یا داروهای ناباروری همچون کلومیفن برای تحریک تخمک گذاری است.

متخصص زنان بجنورد

هایپرپرولاکتینمی

هایپرپرولاکتینمی در واقع مقدار زیاد هورمون پرولاکتین در خون است. پرولاکتین هورمونی است که توسط غده هیپوفیز تولید شده و موجب تولید شیر در بدن می گردد. علل شایع این اختلال شامل بیماری خاص، مصرف برخی داروها، تومورهای هیپوفیز، هایپرتیروئیدیسم یا سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند. علائم سطح بالای پرولاکتین در خانم ها اختلالاتی در چرخه قاعدگی است که شامل قاعدگی های نامنظم، عدم بروز قاعدگی یا تولید شیر در سینه ها خارج از دوران بارداری هستند. این مشکل با داروهایی که سطح پرولاکتین را کاهش می دهند یا تخمک گذاری را تحریک می کنند درمان می شود.

نقص در فاز لوتئال

فاز لوتئال مرحله ای از چرخه قاعدگی است که بین تخمک گذاری و شروع خونریزی قرار دارد. در این فاز از چرخه، پوشش رحم ضخیم می شود تا برای بارداری آماده گردد. اگر نقصی در فاز لوتئال چرخه قاعدگی وجود داشته باشد. به علت کمبود هورمون پروژسترون پوشش رحم به خوبی رشد نمی کند. علائم نقص در فاز لوتئال شامل چرخه قاعدگی کوتاه، لکه بینی، سقط جنین و مشکل در باردار شدن بوده و با شرایطی چون آندومتریوز، سندرم تخمدان پلی کیستیک، اختلالات تیروئید و هایپرپرولاکتینمی مرتبط هستند. درمان از طریق تجویز هورمون توسط پزشک متخصص زنان می باشد.


 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |


بیشتر بخوانید:

روشهای تشخیص سرطان دهانه رحم

کوتاهی سرویکس و نارسایی دهانه رحم

علل و عواقب پیچ خوردگی تخمدان

دیس منوره اولیه چیست؟

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد