متخصص زنان بجنورد | . نکاتی برای مدیریت میاستنی گراویس در بارداری

دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی

دیسک کمر و زایمان طبیعی ، علل و راه درمان این عارضه

آیا دیسک کمر و زایمان طبیعی با هم ارتباطی دارند؟ با وجودی که کمردرد یک شکایت رایج در دوران بارداری است و تقریباً نیمی از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما دیسک کمر شرایط نادرتری است که می‌تواند شرایط را برای زنان باردار به مراتب سخت‌تر کند. این مشکل خصوصاً در زمان زایمان می‌تواند چالش برانگیز شود، چرا که زایمان طبیعی برای بسیاری از بیماران ممکن است سخت یا حتی غیر ممکن شود.

اما آیا واقعاً با وجود دیسک کمر امکان زایمان طبیعی برای زنان باردار وجود دارد؟ چطور می‌توان در طول دوران بارداری با رویکردهای محافظه کارانه شرایط را در زمان تولد نوزاد بهبود بخشید؟ علاوه بر این بسیاری از زنان بعد از زایمان طبیعی دچار دیسک کمر می‌شوند که می‌تواند شرایط را برای آنها بسیار سخت کند.

اگر در دوران بارداری یا پس از زایمان طبیعی به دیسک کمر مبتلا شدید باید به متخصص ارتوپد، یا متخصص زنان بجنورد مراجعه کنید.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


متخصص زنان بجنورد | ورم پا در بارداری

دیسک کمر و زایمان طبیعی

کمردردهای شدید در بارداری بسیار شایع است و تقریباً نیمی از زنان از آن رنج می‌برند. در واقع تغییرات هورمونی که مفاصل لگن را تحت تاثیر قرار می‌دهد ممکن است باعث تغییراتی در دیسک‌های بین مهره‌ای و رباط طولی خلفی شود.

این امر می‌تواند منجر به بیرون‌زدگی دیسک کمر نیز شود که نتیجه نهایی آن ممکن است LBP باشد. خود شرایط بارداری از یک سو و زایمان طبیعی و فشارهایی که به دنبال آن به ستون فقرات وارد می‌شود از سوی دیگر می‌تواند موجب دیسک کمر بعد از زایمان نیز شود. علت کمر درد در زنان بعد از زایمان می‌تواند دیسک کمر یا مشکلات دیگر باشد.

با این حال تمامی کمردردها نمی‌تواند به دیسک کمر منجر شود و ریسک فتق واقعی دیسک کمر در زنان باردار تنها یک مورد از هر هزار مورد LBP است.

علائم دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی

علائم دیسک کمر چیست؟ نشانه‌ها بسته به شرایط می‌تواند متفاوت باشد. دردهای ادامه‌دار که با بی‌حسی موضعی یا سوزن‌سوزن شدن همراه هستند، ضعف شدید اندام‌ها، درد شدید در ناحیه لگن و دردناک شدن تحمل وزن، دشواری در نشستن و بلندشدن و دردی که از پشت باسن تا انتهای ساق پا شروع می‌شود از بارزترین علائم دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی است که به بررسی‌های بیشتر نیاز دارد.

علت دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی

اکثریت قریب به اتفاق زنانی که کمردرد و دیسک کمر پس از زایمان طبیعی را تجربه می‌کنند، به دلیل تغییرات مرتبط با بارداری در سیستم اسکلتی عضلانی که پس از زایمان ادامه می‌یابد، دچار این علائم می‌شوند. در برخی موارد، زنان ممکن است در حین مراحل زایمان طبیعی دچار ضربه‌های بدنی شوند که مستقیماً استخوان‌های کمر و لگن، مفاصل یا بافت‌های نرم را درگیر می‌کند و باعث درد و ناراحتی اضافی خواهد شد.

نوع زایمان طبیعی یا همان واژینال و شرایطی که فرد طی عمل تجربه می‌کند هم می‌تواند دلیل دیسک کمر بعد از زایمان طبیعی باشد. برای زایمان طبیعی دهانه رحم چند سانت باید باز شود و این فشار ممکن است به کمر آسیب وارد کند. نکته مهم دیگر اثرات بارداری است که بعد از زایمان خود را نشان می‌دهد. اثرات بارداری بر عضلات و مفاصل پایین‌تنه متفاوت است. افزایش سطح هورمون‌های ریلکسین، استروژن و پروژسترون باعث آرامش قابل‌توجه مفاصل در دوران بارداری می‌شود.

پس از زایمان، سطح این هورمون‌ها به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و باعث می‌شود مفاصل به حالت قبل از بارداری برگردند. به طور متوسط ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا مفاصل و بافت‌های اطراف تثبیت شوند و وزن را به طور موثر تحمل کنند.

متخصص زنان بجنورد | چه کسانی می توانند از بیحسی اپیدورال استفاده کنند ؟

علت کمر درد بعد از اپیدورال

برخی افراد ممکن است زایمان طبیعی بدون درد را انتخاب کنند که در آن ماده بی‌حسی به‌صورت اپیدورال تزریق می‌شود. قرار داشتن مادر در حالت لیتوتومی به‌منظور خارج شدن جنین از واژن می‌تواند موجب وارد شدن فشار به ستون فقرات و کمردرد بعد از زایمان طبیعی شود. یکی از عوارض اپیدورال در زایمان طبیعی ایجاد مشکلات کمر است.

علاوه بر این معمولاً کسانی که بعد از تزریق اپیدورال دردهای شدیدی را در کمر تجربه می‌کنند، قبلاً سابقه کمردرد یا مشکلاتی مانند تنگی کانال نخاعی را داشته‌اند و به همین دلیل با تزریق شرایط آنها سخت‌تر شده است.

آیا بی حسی نخاع در زایمان باعث دیسک کمر میشود؟

بی‌حسی نخاعی می‌تواند یکی از دلایل اصلی کمردردهای شدید و دردناک بعد از زایمان باشد. با این‌ حال هنوز مشخص نیست که قطعاً بی‌حسی نخاعی می‌تواند دلیل بروز دیسک کمر نیز باشد یا خیر. عواملی مانند سابقه کمردرد یا درد ناحیه تزریق می‌توانند موجب کمردرد بعد از بی‌حسی نخاعی شوند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد