متخصص زنان بجنورد | خونریزی غیرطبیعی رحم از تشخیص تا درمان.

۱۰ علت خونریزی خارج از پریودی

۱۰ علت خونریزی خارج از پریودی | متخصص زنان بجنورد دکتر آرزو سعیدی

خونریزی خارج از پریودی | خونریزی غیرطبیعی واژینال که بین پریودها رخ می‌دهد را خونریزی بین قاعدگی، لکه بینی و متوراژی (metrorrhagia) نیز می‌نامند. علل مختلفی می‌تواند موجب خونریزی‌های بین قاعدگی شود. در حالی درمان تعدادی از این علل می‌تواند ساده باشد، برخی دیگر می‌توانند نشانه یک مشکل جدی برای فرد مبتلا باشد.

اگر در طول دوره بین قاعدگی لکه بینی یا خونریزی شدید داشتید، مراجعه فوری برای تشخیص مشکل، انجام آزمایشات لازم و گزینه‌های درمانی مختلف لازم است. دلایل عمده خونریزی بین قاعدگی عبارت‌اند از: استرس، تغییرات دارویی، سقط جنین، خشکی واژن، عدم تعادل هورمونی، سرطان و افزایش اندازه دهانه رحم. در این مقاله به بررسی خونریزی بین قاعدگی و علل احتمالی آن می‌پردازیم.

همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :

خونریزی بین دو قاعدگی یا متوراژی روندی طبیعی از چرخه قاعدگی نیست. چرخه طبیعی هر زنی به طور متوسط بین ۲۱ تا ۳۵ روز طول می‌کشد. خونریزی طبیعی که به آن پریود یا قاعدگی نیز گفته می‌شود، می‌تواند بین چند روز تا یک هفته ادامه داشته باشد. هرگونه خونریزی خارج از این حالت غیرطبیعی در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند در اثر عوامل مختلفی رخ دهد. این عوامل عبارت‌اند از:

عدم تعادل هورمونی

استروژن و پروژسترون دو هورمون تنظیم کننده چرخه قاعدگی شما هستند. عدم تعادل این دو هورمون می‌تواند موجب لکه بینی شود. تمام مواردی که در زیر به آن اشاره می‌کنیم همگی می‌توانند به گونه‌ای تعادل هورمونی را تحت تاثیر قرار دهند:
  1. عدم عملکرد صحیح تخمدان‌ها
  2. مشکلات غده تیروئید
  3. شروع یا قطع قرص‌های جلوگیری از بارداری
همچنین، برخی از زنان در طی تخمک‌گذاری در اثر تغییرات هورمونی لکه بینی را تجربه می‌کنند. طبق گفته (NHS) هنگام شروع هر نوع پیشگیری از بارداری هورمونی، خونریزی غیرطبیعی در سه ماه اول معمول است.
متخصص زنان بجنورد | راه های درمان ناباروری زنان را بشناسید !

عوارض بارداری

می توانید انتظار داشته باشید که در زمان بارداری پریودتان متوقف شود. اما ۱۵ تا ۲۵ درصد زنان در سه ماهه اول مقداری خونریزی یا لکه بینی دارند. خونریزی خفیف ممکن است ۱-۲ هفته پس از بارور شدن تخمک در رحم شما اتفاق بیفتد، همچنین عوارض ناشی از بارداری می‌تواند موجب لکه بینی شود. سقط جنین و حاملگی خارج رحمی هم می‌توانند باعث خونریزی شوند.
حاملگی خارج رحمی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور شده خود را به جای رحم در لوله رحمی قرار دهد. لکه بینی در دوره بارداری ممکن است به معنی سقط جنین نباشد. با این حال اگر بارداری هستید و هرگونه خونریزی واژینال را تجربه کردید باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

سرطان

این مشکل کمتر معمول است و سرطان هر یک از اندام‌ها می‌تواند باعث خونریزی شود. سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و سرطان تخمدان همگی موجب خونریزی بین قاعدگی می‌شوند. همچنین احساس درد یا فشار لگن در سرطان های تخمدان و رحم شایع است.

فیبروم رحم

فیبروم رحم یک توده غیرسرطانی است که در رحم تشکیل می‌شود. این مشکل در زنانی که زایمان داشته اند طبیعی است. در ۳۰ درصد از بیماران، فیبروم رحم باعث خونریزی شدید قاعدگی می شود و بیش از نیمی از بیماران علائمی مانند خونریزی بین دو قاعدگی، درد لگن یا ناباروری را تجربه می کنند.

عفونت

خونریزی واژینال بین دوره‌ها ممکن است نشان دهنده عفونت تناسلی در شما باشد. عفونت می‌تواند باعث التهاب و خونریزی شود. علل عفونت عبارت‌اند از: عفونت‌هایی که در اثر مقاربت بوجود می‌آیند، دوش واژینال، مقاربت و بیماری التهابی لگن، که با التهاب اندام‌های تولید مثل که منجر به زخم می شود مشخص می‌شود.

تغییرات در دهانه رحم

خونریزی قبل از پریود ممکن است ناشی از تغییرات در سلول های دهانه رحم باشد. این ممکن است به دلیل التهاب، تغییرات هورمونی، عفونت ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان دهانه رحم باشد. اگر بین دوره‌های قاعدگی خونریزی دارید، پزشک می‌تواند دهانه رحم شما را با استفاده از اسپکولوم معاینه کند و نمونه‌ای از سلول‌ها را برای آزمایش غربالگری دهانه رحم بگیرد.
متخصص زنان بجنورد |درمان ناباروری به روش IVF یا لقاح خارج از رحم

درمان های باروری

خونریزی واژینال یا لکه بینی ممکن است در طی برخی از روش های باروری رخ دهد. به عنوان مثال، در مرحله جمع آوری تخمک در درمان IVF. معمولاً خونریزی خفیف تا متوسط همراه با کمی درد است.

زخم یا آسیب به واژن

آسیب به فرج، واژن یا دهانه رحم می تواند باعث خونریزی بین قاعدگی شود. صدمات می تواند از روش های مختلف، از جمله در اثر فعالیت جنسی خشن یا وارد کردن یا خارج کردن نادرست چیزی در واژن، مانند تامپون، ایجاد شود.

علل نادر

دیگر دلایل احتمالی خونریزی بین قاعدگی یا متوراژی نادر است استرس، قرار دادن یک شیء در واژن، دیابت، اختلالات تیروئید و از دست دادن قابل توجه وزن و یا افزایش شدید وزن همگی می‌توانند باعث خونریزی بین قاعدگی شوند.

چه زمان برای خونریزی بین قاعدگی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

هر زمان که متوجه خونریزی غیرطبیعی شدید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. علت خونریزی‌های بین قاعدگی می‌توانند مشکلی جدی باشند و به همین دلیل باید سریعا مشخص شوند. اگر بارداری هستید و خونریزی واژینال دارید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
اگر علاوه بر خونریزی علائم جدی دیگری نیز دارید، ممکن است به مراقبت های پزشکی فوری نیاز داشته باشید. درد، خستگی، گیجی و تب همگی می‌توانند بسیار خطرناک باشند و به همین دلیل سریعا باید به پزشک مراجعه کنید.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد