چه عواملی احتمال دوقلوزایی را بیشتر می کند؟

چه عواملی احتمال دوقلوزایی را بیشتر می کند؟

همانطور که قبلا گفته شد، دوقلوزایی های یکسان فقط به طور کاملا اتفاقی ممکن است اتفاق بیفتند؛ اما برخی عوامل ممکن است بر احتمال داشتن دوقلوهای غیرهمسان تأثیر بگذارد.

برخی از مهمترین عوامل موثر در دوقلو زایی همسان، عبارتند از:

سابقه خانوادگی و وراثت

اگر شما در خانواده خود دوقلو دارید و یا خودتان دو قلو هستید، احتمال اینکه دوقلو داشته باشید بسیار زیاد است. با این حال، اگر شریک زندگی شما دوقلو دارد یا در خانواده آنها دوقلو وجود دارد، این امر بر شانس یا دوقلو بودن یا نداشتن شما هیچ تأثیری نمی گذارد. احتمال باردار شدن دوقلو بیشتر به مادر بستگی دارد.

قومیت یا نژاد

به نظر می رسد که قومیت و یا نژاد افراد در احتمال دوقلوزایی تأثیر زیادی دارد. آسیایی ها و اسپانیایی زبان ها شانس کمتری برای دوقلوزایی دارند، در حالی که این شرایط در بین آفریقایی ها و اروپایی ها، شیوع بیشتری دارد.

نوع بدن (قد و وزن)

احتمال دوقلوزایی در بین زنان بلند قد نسبت به زنان کوتاه قد بیشتر است. همچنین، زنان با وزن بالاتر شانس بیشتری برای دوقلو شدن دارند. در زنانی که رژیم غذایی مناسبی را رعایت می کنند احتمال باردار شدن زیاد است.

یک مطالعه تحقیقاتی که توسط کالج زنان و زایمان آمریکا منتشر شده است، نشان می دهد یکی از دلایل افزایش نرخ چندقلوزایی به دلیل افزایش نرخ چاقی است. بررسی ها نشان داده زنان با شاخص توده بدنی BMI 30 و بالاتر احتمال بیشتری برای دوقلوزایی دارند.

سن مادر

احتمال داشتن دوقلو یا حتی چندقلوزایی ممکن است با بالارفتن سن مادر افزایش یابد. زنان بالای 35 سال نسبت به زنان جوان FSH تر (هورمون محرک فولیکول) بیشتری تولید می کنند. افزایش سطح هورمون محرک فولیکول، باعث افزاییش تعداد تخمک های آزاد شده در طی تخمک گذاری می شود. همین عامل ممکن است تعداد جنین های تشکیل شده را افزایش دهد.

بارداری بیشتر

احتمال دوقلوزایی در زنانی که سابقه بارداری زیاد داشته اند، بیشتر است. از طرفی هم احتمال افزایش دوقلوها نیز ممکن است با افزایش تعداد حاملگی ها بیشتر شود.

درمان های باروری

درمان های باروری شانس دوقلوزایی را افزایش می دهند. خانم های که به دنبال درمان های برای باردار شدن هستند، بهتر است قبل از انتخاب گزینه های درمانی با پزشک مشورت کنند. پزشک می تواند بهترین گزینه را برای آنها پیشنهاد دهد.

لقاح آزمایشگاهی

متخصص زنان بجنورد | چه عواملی احتمال دوقلوزایی را بیشتر می کند؟

احتمال دوقلوزایی در زنانی که تحت IVF قرار می گیرند بیشتر است. با این حال، این موضوع عمدتا به تعداد جنین های قرار گرفته در رحم بستگی دارد. در روش لقاح آزمایشگاهی، متخصصان ممکن است مجبور شوند برای افزایش احتمال بارداری، بیش از یک جنین را در رحم زن قرار دهند. در صورت کاشت و رشد موفقیت آمیز هر دو، احتمال حاملگی دوقلو وجود دارد.

لقاح داخل رحمی

در این روش اسپرم ها با استفاده از سرنگ به رحم تزریق می شوند. با این حال، IUI به تنهایی احتمال چندقلویی را افزایش نمی دهد. زنانی که تحت این روش درمانی قرار می گیرند ممکن است مجبور به استفاده از داروهای باروری برای افزایش احتمال بارداری خودشان باشند.

گنادوتروپین

این داروها ممکن است احتمال دوقلوزایی را بهبود بخشند زیرا سلامت کلی تخمک بالغ و بلوغ آنها را افزایش می دهد. گنادوتروپین ها احتمالاً باعث ترشح بیش از یک تخمک در یک زمان می شوند. پزشک می تواند یک مورد مناسب را برای خانم ها تجویز کند.

کلومیفن سیترات

مصرف قرص های کلومیفن سیترات و یا کلومیفن می تواند احتمال دوقلوزایی را تا 10 درصد افزایش دهد. این قرص ممکن است قبل از آزمایش درمان های کمک باروری مانند لقاح آزمایشگاهی، برای تقویت تشکیل تخمک مصرف شود. همچنین مصرف این دارو در مردان می تواند به درمان عدم تعادل هورمونی کمک کند. حتی مصرف آن ممکن است بر کیفیت و کمیت اسپرم و تحرک آنها تأثیر بگذارد.


دکترآرزوسعیدی متخصص زنان بجنورد

جهت مشاهده پیج اینستاگرام متخصص زنان بجنورد کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

مراقبت های بارداری

کیست تخمدان

مراقبتهای بدنی پس از سقط جنین

شایع ترین دلایل نازایی

دلایل پزشکی نازایی

چگونه دوقلو باردار شویم ؟

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد