چرا پارگی رحم رخ می دهد؟ | متخصص زنان بجنورد

چرا پارگی رحم رخ می دهد؟

چرا پارگی رحم رخ می دهد؟

با حرکت کودک از طریق کانال تولد مادر، در حین زایمان، فشار ایجاد می شود. این فشار می تواند باعث این اختلال گردد. هنگامی که این اختلال ( پارگی رحم ) رخ می دهد، محتوای رحم از جمله کودک ممکن است در شکم مادر ریخته شود. این اختلال معمولاً در طول جای زخم بهبود یافته از سزارین قبلی اتفاق می افتد.

 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

عواملی که خطر ایجاد این اختلال را افزایش می دهند، عبارتند از:

  • سابقه جراحی قبلی
  • سابقه سزارین قبلی
  • زایمان طبیعی بعد از سزارین
  • داشتن شاخص توده بدنی (BMI) بالای 30
  • جراحی فیبروئید که به عنوان میومکتومی نیز شناخته می شود.
  • عمل جراحی ترمیم رحم (برداشتن بخشی از رحم، برداشتن سپتوم رحم یا ترمیم رحم به شدت آسیب دیده)

پارگی رحم چه خطراتی به همراه دارد؟

این اختلال، می تواند یک عارضه خطرناک برای زایمان برای مادر و نوزاد باشد. در مادر،این اختلال می تواند باعث از دست رفتن عمده خون یا خونریزی شود. با این حال، خونریزی کشنده ناشی از این اختلال هنگام بروز در بیمارستان، بسیار نادر است. این اختلال معمولاً نگرانی سلامتی بسیار بیشتری برای کودک دارد. هنگامی که پزشکان این اختلال را تشخیص دادند، باید سریع عمل کنند تا جنین از رحم مادر خارج شود. اگر کودک در طی 10 تا 40 دقیقه خارج نشود ممکن است براثر کمبود اکسیژن خفه شود.

پارگی رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

این اختلال به طور ناگهانی رخ می دهد و تشخیص آن دشوار است زیرا غالبا علائم خاصی ندارد. اگر پزشکان به این اختلال مشکوک باشند، به دنبال علائم اختلالات در کودک مانند ضربان قلب آهسته هستند. پزشکان فقط می توانند در حین جراحی پارگی را به درستی تشخیص دهد. تشخیص فقط پس از لاپاراتومی که یک عمل جراحی برای باز کردن دیواره شکم است، تأیید می شود. معمولاً اگر علائم و نشانه هایی از اختلال در عملکرد حیاتی جنین وجود داشته باشد و مشکوک به این اختلال باشد، لاپاراتومی فوری انجام می شود.

ضربان قلب غیر طبیعی جنین و کاهش حرکت در پروفایل بیوفیزیکی نشان دهنده پریشانی جنین است. برخی ممکن است از مانیتورینگ فشار داخل رحمی استفاده کنند؛ اما برای جلوگیری از عوارض، انجام عمل جراحی اورژانس و زایمان توصیه می شود.

چرا پارگی رحم رخ می دهد؟ | متخصص زنان بجنورد

امید به زندگی بیماران مبتلا به پارگی رحم، چگونه است؟

حدود 6 درصد از نوزادان از پارگی رحم مادران خود زنده نمی مانند؛ و فقط حدود 1 درصد از مادران بر اثر این عارضه می میرند. پارگی رحم هر چه سریعتر تشخیص داده شود و مادر و نوزاد تحت درمان قرار گیرند، احتمال زنده ماندن آنها بیشتر می شود. پارگی رحم بعید است در صورت درمان به موقع به مادر آسیب برساند؛ اما می تواند عوارض جدی مانند محرومیت اکسیژن در جنین ایجاد کند. این خطر در مورد یک سزارین برنامه ریزی شده کمتر است.

شانس بارداری بعد از پارگی رحم چند در صد است؟

این احتمال وجود دارد که زنان بعد از پارگی رحم باردار شوند. با این وجود، این ممکن است خطر بیشتری برای پارگی رحم داشته باشد و احتمال بارداری بسته به میزان خسارت ناشی از پارگی ممکن است متفاوت باشد.

پنجره رحم چیست؟

پنجره رحم، پارگی ناقص است که دیواره رحم آنقدر نازک شود که کودک از طریق عضله نازک رحم قابل مشاهده باشد. پنجره رحم هنگامی ایجاد می شود که پوشش دیواره رحم به نام محیط اطراف آسیب نبیند، اما لایه های داخلی (میومتر و آندومتر) پاره می شوند. با این شرایط، خطر پارگی رحم در بارداری های بعدی افزایش می یابد، بنابراین پزشکان برای جلوگیری از عوارض رحم، عمل پیوند لوله را پیشنهاد می کنند. زنان بهتر است در مورد آن با پزشک خود صحبت کنند، تمام اطلاعات لازم از جمله، تاریخچه پزشکی دقیق یا زایمان های قبلی و جراحی ها را ارائه دهند.

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |


بیشتر بخوانیم:

فرایند آزمایش خون در دوران بارداری

غربالگری نقص مادرزادی جنین

آزمایش ها و اقدامات معمول بارداری

تزریق واکسن آنفلوآنزا در بارداری

واکسن‌های خطرناک در دوران بارداری

آندومتریوز و ناباروری

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد