متخصص زنان بجنورد | لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود نشان دهنده چیست؟

لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود نشان دهنده چیست؟

 نحوه پیشگیری از لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود

لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود  | واژن تقریبا هر روز ترشحاتی دارد که اغلب این ترشحات سفید رنگ، رقیق و شفاف هستند. این نوع از ترشحات کاملاً طبیعی بوده و برای تمام خانم‌ها در طول روز اتفاق می‌افتند. گاهی اوقات این ترشحات به دلایل متعددی تغییر رنگ داده و به رنگ قهوه‌ای درمی‌آیند. معمولاً این اتفاق دوران خاصی مانند دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی بیشتر از زمان‌های دیگر دیده می‌شود.

لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود برای تعداد کثیری از بانوان اتفاق می‌افتد و معمولاً مسئله نگران‌کننده و مهمی نیست و دلایل گوناگونی برای آن وجود دارد. اگر شما هم جزو بانوانی هستید که دچار لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود می‌شوند اما دلیل آن را نمی‌دانند، توصیه می‌کنم حتماً این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا اطلاعات مورد نیاز در رابطه با این موضوع را به دست آورید.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


متخصص زنان بجنورد | لکه های قهوه ای قبل از پریود

لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود نشان دهنده چیست؟

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، لکه‌بینی قهوه ای یا ترشحات قهوه ای بعد از دوران قاعدگی یک اتفاق رایج و طبیعی بین اکثر خانم‌ها است که معمولاً نشانه چیز خاصی نیست. اما با این حال گاهی اوقات هم این لکه‌بینی می‌تواند گویای اتفاقات یا تغییراتی در بدن باشد.

پری مونوپوز (نزدیک یائسگی)

طبق تحقیقات انجام شده در دوره پری مونوپوز یا دوره‌ای که به یائسگی منتهی می‌شود و حدودا تا ۸ سال هم ممکن است ادامه داشته باشد، تغییراتی و اتفاقاتی در بدن روی می‌دهد که یکی از آن‌ها لکه‌بینی‌های نامنظم است. بنابراین اگر شما دچار لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود می‌شوید امکان دارد وارد دوران انتهایی قاعدگی خود شده باشید و احتمالاً پس از مدتی هم یائسه خواهید شد.

عوارض پیشگری‌های مداوم

برخی از روش‌های پیشگیری از بارداری که به صورت مداوم و طولانی‌مدت استفاده شوند با عوارضی مانند لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود همراه می‌باشند.

برخی روش‌ها مانند استفاده از دستگاه IUD می‌تواند حتی تا ۶ ماه باعث خونریزی نامنظم و ترشحات قهوه‌ ای رنگ در بدن شما شود. همچنین میزان لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود زمان استفاده از قرص‌هایی که فقط پروژستین دارند نیز بیشتر از سایر قرص‌ها است.

لکه‌بینی به علت تخمک گذاری

تعداد بسیار کمی از خانم‌ها نیز حدود ۲۰ روز بعد از قاعدگی و درست زمان تخمک‌ گذاری‌شان دچار لکه‌بینی و ترشحات قهوه ای رنگ می‌شوند که معمولاً هم تا نهایتا دو روز ادامه دارد.

اگر لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود به علت تخمک گذاری باشد، علائم دیگری مانند: حساسیت و احساس درد در سینه‌ها، نفخ، افزایش میل جنسی و همچنین کاهش دمای بدن را نیز احتمالاً تجربه خواهید کرد.

متخصص زنان بجنورد | چرا لکه‌بینی قهوه ای در بارداری اتفاق می افتد ؟

لکه‌بینی به علت آسیب به رحم

تروما یا همان آسیب به رحم از دیگر عواملی است که می‌تواند باعث لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود بشود. رحم عضو حساسی است که با مواردی مانند: تجاوز جنسی، معاینه واژینال یا لگنی، رابطه جنسی خشن و وارد کردن لوازم و اشیا به داخل واژن دچار آسیب خواهد شد.

همچنین سایر از دلایل لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. افزایش و کاهش وزن به صورت ناگهانی
  2. بیماری دیابت
  3. داشتن استرس و اضطراب زیاد و حال روحی نامناسب
  4. اختلال غده تیروئید
چطور از لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود پیشگیری کنیم؟

با توجه به دلایل لکه‌بینی قهوه‌ ای بعد از پریود، راه پیشگیری مشخصی برای آن وجود ندارد اما می‌توان با اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی، ایجاد تعادل هورمونی، نگه داشتن وزن در محدوده ثابت و دوری از استرس و نگرانی تا حدی این مشکل را برطرف نمود.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد