متخصص زنان بجنورد | قرص اورژانسی و نحوه مصرف

قرص اورژانسی و نحوه مصرف

قرص اورژانسی و نحوه مصرف

قبل از خواندن مقاله چندین بار تاکید میکنم که قرص اورژانسی نقل و نبات نیست که هر هفته و هر ماه استفاده شود، اگر قصد باردار نشدن دارید حتما از یک روش ایمن تر مثل کاندوم ، قرص های ضد بارداری ، ای یو دی، آمپول سه ماهه ضد بارداری و …. استفاده کنید. شما تنها مجازید یکی دو بار در سال از قرص های اورژانسی استفاده کنید و باید آشنایی کامل با قرص اورژانسی و نحوه مصرف آن داشته باشید.

انواع قرص اورژانسی و نحوه مصرف

3 نوع قرص اورژانسی وجود دارد:

قرص لونژیل
قرص ال
قرص اچ دی
ای یو دی

1- قرص لونژیل

قرص لونژیل بدون نسخه از داروخانه قابل تهیه است. قرص لونژیل در دو دوز 1.5 میلی گرمی و 0.75 میلی گرمی موجد است. اگر دوز 1.5 میلی گرمی را تهیه کردید، یکعدد در اسرع وقت مصرف کنید و اگر دوز 0.75 میلی گرمی است یکعدد در اسرع وقت و یکعدد 12 ساعت بعد مصرف شود. بهتره تا 24 ساعت اول مصرف شود اما مطالعات نشان داده قرص لونژیل گاها تا 72 ساعت و یا 120 ساعت هم جواب میده اما شانس شکست بیشتر خواهد شد.

متخصص زنان بجنورد | قرص اورژانسی و نحوه مصرف

2- قرص ال دی

اگر قرص ال دی در منزل دارید، 4 عدد قرص ال دی در اسرع وقت و نهایت تا 72 ساعت مصرف شود و 4 عدد دیگر 12 ساعت بعد از دوز اول مصرف شود.

3- قرص اچ دی

اگر قرص اچ دی در منزل دارید، دو عدد باهم در اسرع وقت و 2 عدد 12 ساعت بعد از مصرف اولین دوز استفاده شود.

4- ای یو دی

برای جلوگیری از حاملگی، IUD قابل استفاده می باشد. این دستگاه با توقف تخمک گذاری تخمک در رحم عمل می کند و باید در عرض 5 روز پس از داشتن مقاربت محافظت نشده قرار گیرد.

سوالات رایج شما درباره قرص اورژانسی

خیلی از عزیزان همواره سوالاتی را درباره قرص ضدبارداری اورژانسی می پرسند . در اینجا سعی کردیم سوالاتی که در ذهن شما است رو پاسخ دهیم تا مشکلی ایجاد نشود و بدونید که چطوری و چه زمان و چقدر این قرص ها را می تونید مصرف کنید:

1-چند نوع قرص ضدبارداری اورژانسی داریم؟

در حال حاضر دو روش برای جلوگیری اورژانسی از بارداری وجود دارد: یکی قرص های ضدبارداری و دیگری روش آ یو دی است. در روز آی یو دی حتی تا 5 روز پس از نزدیکی نیز در صورت استفاده از باردار شدن شما جلوگیری میکنه. قرص های ضد بارداری با مقدارهای متفاوت تا 72 ساعت بعد از نزدیکی نیز باعث جلوگیری از بارداری میشه.

2-چندبار می تونم از قرص اورژانسی استفاده کنم؟

اولا اینکه قرص ضدبارداری اورژانسی یک روش پیشگیری نیست، شما باید اول یک روش پیشگیری مثل کاندوم، قرص ضدبارداری و یا روش طبیعی را انتخاب کنید و در صورت پاره شدن کاندوم و یا ایجاد مشکلی در پیشگیری از روش اورژانسی استفاده کنید. شما در هر سال مجاز به استفاده از این روش 2 تا 3 بار هستید و در هر سیکل حداکثر یکبار می تونید از این روش استفاده کنید.

3-آیا مصرف زیاد قرص اورژانسی ضرر داره؟

بله، قطعا ضرر داره برای همینه که میگم حواستون رو جمع کنید تا سالی یکی دوبار بیشتر استفاده نکنید. مصرف قرص ها باعث نامنظمی پریود میشه و در عملکرد تخمدانها اختلال ایجاد میکنه و عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت پس مثل نقل و نبات از آن استفاده نکنید.

4- چند وقت بعد از مصرف قرص ضدبارداری اورژانسی پریود میشم؟

ممکنه چند روز بعد پریود شوید اما حداقل تا دوهفته بعد از مصرف قرص صبر کنید و در صورت پریود نشدن، آزمایش بارداری بدید.

5- اگر قرص اورژانسی را بخورم و بعد بفهمم باردارم، برای جنین ضرر داره؟

خیر، نیاز به سقط جنین نیست زیرا این قرص ها برای جنین شما ضرر نداره.

6-ایا با مصرف این قرص ها پریود من منظم می مونه؟

خیر، ممکنه این قرص ها تعادل پریود را بهم بزنه و چند روز زودتر و یا چند روز دیرتر پریود شوید. اگر تا 7 روز پریود نشدید باید به بارداری مشکوک شوید و تست بارداری بدهید.

7-قرص اورژانسی را چه زمان بعد از نزدیکی مصرف کنیم؟

تا فردا صبح صبر نکنید، بلافاصله بعد از رابطه جنسی مشکوک قرص را مصرف کنید.

8-از چه قرص های ضدبارداری می تونم بصورت اورژانسی استفاده کنم؟

شما از سه نوع قرص LD، لوونوروژسترون و قرص های تری فازیک : قرص LD: 4 عدد در اولین فرصت و 4 عدد بعد از 12 ساعت، قرص HD: 2 عدد در اولین فرصت و 2 عدد بعد از 12 ساعت، قرص لونژیل: در اولین فرصت دو عدد

9-اگر بعد از خوردن قرص استفراغ کردم، باید مجدد قرص بخورم؟

بله، اگر بعد از 2 ساعت از مصرف قرص استفراغ کردید، باید مجددا قرص ها را مصرف کنید.

10-آیا میتونم از قرص ضد تهوع استفاده کنم؟

بله، شما می تونید چند ساعت قبل از مصرف دارو اورژانسی از قرص ضد تهوع استفاده کنید اما بعد از مصرف قرص ها از قرص حالت تهوع استفاده نشود. اما تهوع و استفراغ و سرگیجه رایج است.

11- چه داروهایی با قرص های اورژانسی تداخل داره؟

آنتی بیوتیک ها تداخلی با قرص اورژانسی ندارند و اثر بخشی قرص تنها 48 ساعت است

12-قرص اورژانسی بهتره با غذا مصرف شود؟

بله، این قرص ها بهتره با شکم خالی مصرف نشود و همراه غذا بخورید تا حالت تهوع هم کاهش یابد. | قرص اورژانسی و نحوه مصرف

13- قرص اورژانسی چقدر مؤثر است؟

اگر بعد از 72 ساعت رابطه جنسی محافظت نشده، قرص اورژانسی لوونورژسترول مصرف کنید، می تواند احتمال بارداری را تا 98٪ کاهش دهد.

14- قرص 72 ساعته چگونه عمل می کند؟

اگر قرص اورژانسی را ظرف 72 ساعت (3 روز) و ترجیحاً ظرف 12 ساعت پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف کنید، می تواند با یکی از سه روش زیر مانع از بارداری شود: به طور موقت مانع از آزاد شدن تخمک از تخمدان می شود. از لقاح جلوگیری می کند. از اتصال تخمک بارور به رحم جلوگیری می کند.

15- عوارض قرص های اورژانسی چیست؟

عوارض جانبی قرص اورژانسی صبحگاهی که معمولاً فقط چند روز طول می کشد شامل موارد زیر است:

حالت تهوع یا استفراغ.
سرگیجه
خستگی.
سردرد.
حساسیت به سینه.
خونریزی بین پریودی یا خونریزی شدید پریودی.
درد شکم یا گرفتگی شکم

16- آیا یک دختر حتی پس از مصرف قرص اورژانسی می تواند باردار شود؟

اگر این قرص های ضد بارداری اورژانسی حاوی پروژستین را در 24 ساعت اول پس از رابطه جنسی مصرف کنید، خطر بارداری را تا 95٪ کاهش می دهد. به عبارت دیگر ، اگر 100 خانم بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده از این نوع قرص استفاده کنند، فقط 2 نفر از آنها باردار می شوند.

17- آیا ممکن است قرص های اورژانسی اثر نکنند؟

استفاده از روش های پیشگیری از بارداری اورژانسی (EC) طی 5 روز پس از مقاربت، می تواند مانع از بارداری در بیش از 95٪ از موارد شود. EC می تواند در شرایط زیر استفاده شود: مقاربت محافظت نشده، نگرانی در مورد نارسایی احتمالی پیشگیری از بارداری، استفاده نادرست از داروهای ضد بارداری و تجاوز جنسی بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری

18- چقدر طول می کشد قرص اثر کند؟

7 روز، بسته به زمان شروع مصرف قرص اورژانسی و نوع قرص مصرفی، ممکن است تا 7 روز نیاز به استفاده از یک روش ضدبارداری پشتیبان – مانند کاندوم- داشته باشید. اگر مصرف قرصهای ترکیبی را طی 5 روز پس از اولین روز پریودی شروع کنید، بلافاصله از بارداری محافظت می شوید.

19- آیا قرص های اورژانسی برای بارداری در آینده ایمن است؟

به احتمال زیاد، مصرف قرص اورژانسی کوتاه مدت و بلند مدت باعث تأخیر موقتی در بارداری می شود، اما این قرص ها تاثیری بر بارداری در آینده ندارد.

20- آیا مصرف قرص های اورژانسی دو بار در هفته ایمن است؟

با این حال، تحقیقات نشان می دهد اگر قرص های ضد بارداری اورژانسی حاوی پروژستین را به صورت دو قرص همزمان، یا دو قرص با فاصله 12 ساعت یا قرص دوم 24 ساعت بعد از قرص اول مصرف کنید، تاثیر یکسان دارند. اما شما مجازید که تنها دو تا سه قرص در سال نه در هفته استفاده کنید. | قرص اورژانسی و نحوه مصرف

21- آیا مصرف قرص اورژانسی یک بار در ماه مجاز است؟

خیر ، شما تنها مجازید دو تا سه قرص در سال مصرف کنید. به گفته کارشناسان، مصرف قرص اورژانسی به صورت یک بار در ماه از نظر علمی امکان پذیر است اما به بدنتان آسیب وارد میکنید. قرص اورژانسی صبحگاهی را باید ظرف 72 ساعت پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف کنید.

22- آیا باید قرص اورژانسی را با معده پر مصرف کرد؟

مصرف قرص ضدبارداری اورژانسی با معده خالی بی خطر است. اما وجود یا عدم وجود غذا در معده بر جذب این قرص تاثیری ندارد.

23- بهترین زمان مصرف قرص های اورژانسی چیست؟

بهترین زمان برای مصرف قرص اورژانسی نیم ساعت بعد از وعده غذایی کامل مانند شام یا هنگام خواب است. ممکن است در ماه اول حالت حالت تهوع کمی داشته باشید، اما این حالت معمولاً با گذشت زمان از بین می رود.

24- آیا آنتی بیوتیک ها اسپرم را می کشند؟

آنتی بیوتیک ها از جمله تتراسایکلین ها ، جنتامایسین ، نئومایسین ، اریترومایسین و نیتروفورانتوئین (با دوزهای بسیار زیاد) می توانند بر تولید اسپرم ، حرکت و تراکم اسپرم تاثیر منفی بگذارند.

25- آیا استفراغ بعد از مصرف قرص اورژانسی صبحگاهی طبیعی است؟

مصرف قرص اورژانسی صبحگاهی بسیار بی خطر است. به ندرت، پس از مصرف این قرص ها حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه یا خستگی، سردرد، حساسیت سینه یا درد شکم را تجربه می کنید. بعد از مصرف قرص اورژانسی چرخه قاعدگی نامنظم خواهید داشت.

26- آیا قرص اورژانسی صبحگاهی می تواند باعث توقف پریودی شود؟

قرص اورژانسی صبحگاهی نه تنها می تواند باعث لکه بینی و خونریزی های نامنظم شود بلکه ممکن است بر پریودی بعدی شما نیز تأثیر داشته باشد. ممکن است قرص اورژانسی باعث شود پریودی زودتر یا دیرتر رخ دهد| قرص اورژانسی و نحوه مصرف

27- آیا خونریزی یک هفته بعد از مصرف قرص اورژانسی طبیعی است؟

لکه بینی یک عارضه طبیعی پس از استفاده از روش های پیشگیری از بارداری اورژانسی است، اما لزوماً به این معنی نیست که باردار نیستید. یک هفته دیگر صبر کنید. اگر به طور مکرر از قرص های اورژانسی استفاده کنید، پریودی شما نامنظم می شود.

28- قرص اورژانسی چه مدت در بدن می ماند؟

قرص اورژانسی بعد از رابطه جنسی محافظت نشده تا 5 روز (120 ساعت) مؤثر است.

29- آیا قرص اورژانسی باعث لکه بینی می شود؟

معمولاً قرص های اورژانسی باعث خونریزی نامنظم می شود. ممکن است متوجه لکه بینی یا خونریزی غیرمعمول شوید که ممکن است تا پریودی بعدی شما ادامه داشته باشد. نیازی به نگرانی در مورد خونریزی نیست مگر اینکه بیش از حد خونریزی داشته باشید یا خونریزی متوقف نشود.

30- آیا ممکن است خونریزی داشته باشید و باردار باشید؟

معمولاً خونریزی به معنی عدم بارداری است. خونریزی در طی بارداری، نشانه وجود مشکل در سلامتی شما است، از جمله بارداری ناشی از نارسایی روش ضدبارداری. به خاطر داشته باشید که این حالت نادر است، اما می تواند اتفاق بیفتد.

31- بعد از رابطه مشکوک عادت ماهانه شدم . آیا بازم امکان داره که من باردار باشم؟

در صورتی که پس از امیزش پریود شده اید دیگر خطر بارداری در آ ن سیکل گذشته است. ولی در دور بعد در صورتی که مایل به بارداری نیستید باید از یک روش پیشگیری مطمئن استفاده کنید.

32- آیا مصرف اشتباها به جای ۴ قرص ۲ قرص ۱ ساعت بعد و دو قرص هم ۱۲ ساعت بعد باز احتمال حاملگی وجود دارد؟

کاربر گرامی روش اورژانس را به اشتباه مصرف کرده اید. بنابراین احتمال بارداری افزایش می یابد فعلا از هیچ دارویی استفاده نکنید و منتظر پریودباشید در صورتی که پریودتان به تعویق افتاد آزمایش خون بارداری بدهید.

33-نزدیکی در مدت زمان ۷ روز استراحت در مصرف قرص ال دی، نیاز به پیشگیری دارد یا خیر؟

کاربر گرامی، گرچه احتمال بارداری در یک هفته باقی مانده اولین سیکل مصرف قرص بسیار کم است.ولی در اولین سیکل در ۷ روز استراحت نیز بهتر است از یک روش کمکی همراه با قرص استفاده کنید ولی پس از آن در سیکلهای بعدی نیازی به پیشگیری اضافه ندارید.

34- آیا می شود از قرص تنسی بعنوان قرص پیشگیری از بارداری دایمی استفاده کرد؟

تنسی از دسته دارو های پروژسترونی ضد بارداری است که باید بصورت اورژانسی مصرف شود و به هیچ عنوان بعنوان یک روش پیشگیری از بارداری بصورت دایمی توصیه نمی شود . شما نمی توانید به جای مثلا دروسبلا و یا دروسبلین و لویتود، این قرص را مصرف کنید. البته این قرص فقط در موارد اورژانس قابل مصرف است نه اینکه عادت کنید و ماهی یکی دوبار استفاده کنید.

35-من قرص تنسی مصرف کردم، اما الان باردارم. باید جنین را سقط کنم؟

خیر. قرص تنسی برای جنین ضرری ندارد زیرا حاوی پروژسترون می باشد، نیازی به سقط جنین نیست، نگران نباشید.

36- قرص تنسی را باید کجا نگهداری کنم؟

قرص را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید. در دمای اتاق بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری کنید. دارو را پس از تاریخ انقضا دور بیندازید.

37- آیا با مصرف قرص تنسی نیازی به روش دیگری از پیشگیری است؟

بله حتما تا زمان پریود از روش دیگر مانند کاندوم استفاده کنید.

38- آیا سیگار کشیدن با مصرف قرص جلوگیری از بارداری تنسی تداخل دارد؟

در صورتی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنید، سیگار کشیدن خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد، به خصوص اگر بیش از ۳۵ سال سن داشته باشید. توصیه می شود سیگار نکشید. این دارو از شما در برابر عفونت اچ آی وی (ایدز) یا هر گونه بیماری مقاربتی دیگر محافظت نمی کند.

39- حدود دو سال ماهی دوبار قرص اورژانسی خوردم به نظرتون دیگه حامله نمیشم؟

قرص اورژانسی رو ماهی یکبار بیشتر نباید مصرف کنید چون جواب عکس میده، موردی برای بارداری نداره

40-قرص اورژانسی باعث نازایی میشه؟

خیر

 


دکترآرزوسعیدی

جراح و متخصص بیماری های زنان

متخصص زنان بجنورد

جهت مشاهده پیج اینستاگرام متخصص زنان بجنورد کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

آی یو دی چیست ؟

حاملگی مولار چیست ؟

علل ریزش مو در زنان شیرده

زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس

کهیر بعد از زایمان و علت آن

سرطان دهانه رحم چیست | علل و علائم

پیشگیری و درمان سرطان دهانه رحم

فیبروم های رحم چیست و درمان آن

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

4 Comments

  1. ممنون توضیحاتتون کامل بود فقط من تو مقاله الفاکافه خونده بودم قهوه اختلال ایجاد میکنه با قرص اورژانسی درسته؟
    نحوه مصرفش چه جوریه تا چند روز نمیتونیم قهوه بخوریم؟

    1. خوردن قهوه درحد معمول مثل هر خوراکی دیگه ای اختلال ایجاد نمیکنه.

  2. سلام من ماه قبل بعد از رابطه آنال ( باکره هستم ) که منی هم بیرون تخلیه شد برای اطمینان قرص اورژانسی خوردم و 5 روز بعد پریود شدم پریود خودمم سر موعد شد دوباره این ماه مثل ماه قبل رابطه مقعدی و لاپایی داشتم اما ترسیدم که پیش اب رفته باشه داخل واژنم بعد 24 ساعت قرص اورژانسی خوردم اما الان بعد 13 روز پریود نشدم و حتی 4 روزه درد پستان دارم خیلی نگرانم و استرس دارم ایا ممکنه که باردارم باشم؟ یا میتونه از عوارض قرص باشه که 2 ماه پشت سر هم استفاده کردم ؟
    تو رو خدا جواب بدین من از استرس دارم میمیرم 😢

    1. برای اطمینان یک تست بارداری بدید. و این ماه بعد پریود شدن قرص ال دی رو بطور مرتب از روز سوم پریود روزی ۱عدد تا ۲۱ روز و بعد ۷ روز وقفه شروع بسته بعدی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد