متخصص زنان بجنورد | دردسر های بخیه سزارین 

دردسر های بخیه سزارین 

مراقبت از بخیه سزارین

بعد از زایمان سزارین و قبل از مرخصی از بیمارستان که معمولا یک شب روز طول می‌کشد و البته به پوشش بیمه و تشخیص پزشک متخصص زنان و زایمان بستگی دارد، پزشک از شما می خواهد که مراقب بخیه سزارین خود باشید. اگر بخیه های شما از نوع کشیدنی باشد، پزشک متخصص زنان زمان مناسب مراجعه به مطب یا بیمارستان را برای شما تعیین خواهد کرد. در ادامه این متن همه چیز را درمورد مراقبت از بخیه سزارین برای شما شرح خواهیم داد.

برش سزارین با چسب‌های نواری کاغذی که به استری- استریپ معروف هستند پوشیده می‌شوند. آنها بعد از گذشت یک هفته خود به خود می‌افتند. قبل از این زمان آنها را دستکاری نکنید زیرا این چسب‌ها باعث بسته نگه داشتن زخم و تمیز ماندن آن می‌شود. بعد از رسیدن به منزل می توانید دوش سرپایی بگیرید و اگر پوشش روی زخم باز شد حتما محل را با سشوار خشک نگه دارید.

  • سوزش بخیه سزارین

طبیعی است که در طی ترمیم محل بخیه ها، کمی درد و سوزش را در محل حس کنید، اما اگر با گذشت چند روز، سوزش بیش از حد تحملتان است، خصوصا اگر با ترشحات بدبو از محل برش همراه باشد، حتما باید به متخصص زنان خود اطلاع دهید. درد و سوزش بخیه سزارین به همراه خروج خون آبه و ترشحات بدبو، علائم عفونت بخیه ها محسوب می شود.

  • سفت شدن جای بخیه سزارین

در طی روند ترمیم پوست و لایه های داخلی، در محل برش بافت اسکار ایجاد می شود. بافت اسکار بیشتر از جنس الیف فیبری است به همین دلیل سبب سفت شدن جای بخیه سزارین می شود که طبیعی است. اما اگر پس از گذت چند هفته در هنگام لمس محل بخیه ها، توده ای سفت و یا حتی دردناک را در زیر پوست خود احساس می کنید، حتما به متخصص اطلاع دهید.

متخصص زنان بجنورد | آیا می‌توانم خودم جای بخیه سزارین را ماساژ دهم؟

بخیه سزارین چه زمانی ترمیم پیدا می کند ؟

توجه داشته باشید که جوش خوردن بخیه سزارین تنها به معنای ترمیم پوست شما نیست، بلکه لایه های داخلی اعم از عضلات شکم، جداره رحم و … که طی عمل سزارین بریده شده اند نیز باید جوش بخورند. این کار حدودا 6 هفته زمان می برد. یعنی بعد از گذشت شش هفته از تاریخ سزارین، چنانچه بخیه ها دچار باز شدگی، عفونت و … نشوند، انتظار می رود که لایه ها تا حد زیادی ترمیم شده باشند.

بخیه سزارین چه زمانی کشیده می شوند ؟

چنانچه پزشکتان تاکید می کند که در تاریخ خاصی برای بخیه های سزارین به مطب مراجعه کنید، تاریخ ذکر شده را به خاطر سپرده و در مراجعه در زمان مقرر کوتاهی نکنید، زیرا دیر کشیدن بخیه سزارین سبب می شود که بافت در روند ترمیم بر روی بخیه ها را پوشانده و حتی نخ های کشیدنی به درون گوشتتان فر رود. در چنین شرایطی نه تنها احتمال عفونت افزایش می یابد، بلکه پزشک لاجرم باید برای بیرون کشیدن نخها، پوستتان را بشکافد.

متخصص زنان بجنورد | بخیه سزارین

 

آیا می‌توانم خودم جای بخیه را ماساژ دهم؟

لسلی لو؛ فیزیوتراپ زنان در گروه پزشکان یادبود شمال غربی در شیکاگو می‌گوید: «ماساژ می‌تواند جای بخیه سزارین را بهبود بخشد،‌ سطح آن را صاف کند، درد را بهتر و در ترمیم زخم اثربخش باشد. ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل جراحی (ابتدا از پزشک اجازه بگیرید) شروع به ماساژ دادن محل بخیه کنید. حرکات مالشی را ابتدا از پهلو به پهلو،‌ سپس بالا به پایین و مورب انجام دهید. دکتر لو می‌گوید: «همچنین می‌توانید محل زخم را بین انگشت شست و سبابه خود بگیرید و ماساژ دهید و این کار را دو تا سه بار در روز و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.

این کار باعث نرمی، صافی و زیباتر شدن ظاهر زخم می‌شود».غیر از زیبایی ظاهری که از نتایج اثربخش ماساژ است؛ این کار باعث جلوگیری از دردهای مزمن لگنی می‌شود. دکتر لو می‌گوید: «اگر زخم عمیق و ضخیم باشد در حرکت ماهیچه‌ها و بافت‌های پیوندی اختلال ایجاد کرده و باعث درد و عدم تحرک می‌شود».

 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد