متخصص زنان بجنورد نتیجه آزمایش آنالیز اسپرم و عوامل تاثیرگذار بر نتیجه

نتیجه آزمایش آنالیز اسپرم و عوامل تاثیرگذار بر نتیجه

نتایج آزمایش آنالیز اسپرم

مواردی که معمولاً در آزمایش آنالیز اسپرم بررسی می‌شود در زیر آمده است:

حجم مایع منی: میزان مایع منی خارج‌شده در یک انزال مورد بررسی قرار می‌گیرد. مقدار بین ۲ تا ۵ میلی‌لیتر در هر انزال طبیعی است. پایین یا بالا بودن غیرطبیعی حجم مایع ممکن است منجر به مشکلات باروری شود.

زمان مایع شدن: مایع منی در زمان انزال یک ژل غلیظ است که معمولاً ظرف ۲۰ دقیقه پس از انزال به مایع تبدیل می‌شود. منظور از زمان مایع شدن منی، مدت زمان لازم برای تبدیل شدن آن از حالت ژله‌ای به حالت مایع است. زمان مایع شدن بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از جمع‌آوری طبیعی است و زمان طولانی برای مایع شدن منی ممکن است نشانه‌ای از عفونت باشد.

تعداد اسپرم‌ها: برای این کار، تعداد اسپرم موجود در هر میلی‌لیتر از مایع منی خارج‌شده در یک انزال شمارش می‌شوند. ۲۰ میلیون اسپرم یا بیشتر در هر میلی‌لیتر طبیعی است. تعداد بسیار کم اسپرم می‌تواند باعث ناباروری شود، اگرچه بدین معنا نیست که مرد نمی‌تواند صاحب فرزند شود؛ مردانی با تعداد اسپرم زیر یک میلیون نیز توانسته‌اند پدر شوند.

مورفولوژی یا شکل اسپرم: برای این منظور درصد اسپرم‌هایی که شکل طبیعی دارند اندازه‌گیری می‌شود. بیش از ۳۰ درصد از اسپرم‌ها باید شکل طبیعی داشته باشند. اسپرم می‌تواند به شکل‌های غیرطبیعی باشد. اسپرم‌ها ممکن است دو سر یا دو دُم، دم کوتاه، سر کوچک؛ سر سوزنی یا سر گرد به جای بیضی داشته باشند. اسپرم‌های غیرطبیعی ممکن است قادر به حرکت به شکل طبیعی یا نفوذ در تخمک نباشند. در هر نمونۀ مایع منی معمولاً تعدادی اسپرم غیرطبیعی یافت می‌شود، اما داشتن درصد بالایی از اسپرم‌های غیرطبیعی ممکن است پدر شدن را دشوار کند.

تحرک اسپرم: برای بررسی تحرک اسپرم، آزمایشگاه تعداد یا درصد اسپرم‌هایی را بررسی می‌کند که حرکت پیش‌روندۀ طبیعی دارند. به طور طبیعی بیش از ۵۰ درصد اسپرم‌ها بعد از یک ساعت باید حرکت طبیعی پیش‌رونده نشان دهند. اسپرم باید قادر به حرکت پیش‌رونده از طریق ترشحات دهانۀ رحم برای رسیدن به تخمک باشد. داشتن درصد بالایی اسپرم که نمی‌توانند به خوبی شنا کنند، ممکن است باروری را دشوار کند.

ph مایع منی: میزان اسیدی یا قلیایی بودن میزان اسپرم را نشان می‌دهد. ph مایع منی از ۱/۷ تا ۸ طبیعی است. بالا یا پایین بودن غیرطبیعی ph مایع منی می‌تواند اسپرم را بکشد یا چگونگی حرکت یا نفوذ اسپرم در تخمک را تحت تأثیر قرار دهد.

گلبول‌های سفید: به طور طبیعی نباید گلبول‌های سفید در مایع منی وجود داشته باشد. وجود باکتری یا تعداد زیادی گلبول‌های سفید ممکن است نشانه‌ای از عفونت باشد.

سطح فروکتوز: فروکتوز یک نوع قند است که انرژی لازم برای فعالیت اسپرم را فراهم می‌کند.

تعداد کم اسپرم یا وجود نداشتن اسپرم، ممکن است ناشی از عوارضی مانند ورم بیضه، واریکوسل، سندرم کلاین‌فلتر و پرتودرمانی روی بیضه‌ها باشد. بیماری‌ای مانند اوریون نیز می‌تواند باعث کوچک شدن یا آتروفی بیضه‌ها شود. اگر تعداد کمی اسپرم در نمونۀ مایع منی وجود داشته باشد یا درصد بالایی از اسپرم‌ها غیرطبیعی باشند، ممکن است آزمایش‌های بیشتری انجام شود. آزمایش‌های دیگر ممکن است شامل اندازه‌گیری هورمون‌هایی مانند تستوسترون، هورمون لوتئینه‌کننده یا lh و پرولاکتین باشد. ممکن است نیاز به بررسی یک نمونۀ کوچک یا همان بیوپسی از بیضه‌ها باشد تا تعداد اسپرم یا تحرک بسیار کم آن بررسی شود.

عوامل تأثیرگذار بر نتیجه آزمایش

اگر هر کدام از شرایط زیر را دارید، ممکن است قادر به انجام این آزمایش نباشید یا نتایج آن دقیق نباشد:

 • مصرف داروهایی مانند سایمتیدین، هورمون‌های مردانۀ تستوسترون یا زنانۀ استروژن، سولفاسالازین، نیتروفورانتوئین یا برخی از داروهای شیمی‌درمانی
 • مصرف زیاد قهوه، کافئین، نوشابه، الکل، دخانیات و مواد مخدر
 • مصرف داروهای گیاهی مانند دوزهای بالای اکیناسه
 • سرد شدن نمونۀ مایع منی
 • قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض تشعشعات یا برخی از مواد شیمیایی مانند آفت‌کش‌های خاص یا اسپرم‌کش‌ها و حرارت
 • ناقص بودن نمونۀ مایع منی؛ بیشتر در صورت جمع‌آوری نمونه با روشی غیر از خودارضایی
 • نداشتن انزال بیشتر از یک هفته

علائم و دلایل ناباروری

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

4 Comments

 1. سلام اگر زمان مایع شدن منی کمتر از ده دقیقه باشد نشانه ی وجود مشکل است؟

  1. رقیق شدن اسپرم یکی از مشکلات جنسی مردان می‌تواند نشانه‌ای از مشکل در تیروئید شما باشد. البته تعداد دفعات زیاد در خارج شدن منی و زمان مناسب برای ساخت منی در بدن نیز باید در نظر گرفته شود. تغذیه نامناسب و کمبودهای پروتئین های بدن نیز می تواند دلیل دیگر این امر باشد. مشکلات هورمونی و کم آبی بدن می تواند منجر به ژله ای شدن اسپرم شود. گاه این مشکل فرد را در برابر اختلالات کژکاری جنسی و دیگر اختلالات جنسی آسیب پذیر می‌کند.
    

   آبکی شدن اسپرم و باروری

   وجود یک تخمک و مقدار زیادی از اسپرم برای یک لقاح طبیعی ضروری است. بدن مرد می تواند به صورت متوسط بیش از صد میلیون اسپرم تولید کند. فاکتورهای مختلفی وجود دارد که می تواند اسپرم سازی را در بدن فرد مختل کرده و اثرات سوئی داشته باشد. ازین فاکتورها می توان سیگار، مصرف مواد مخدر، فقر غذایی، عدم فعالیت های جسمانی، گرما و حتی پوشیدن لباس های تنگ و چسبان در اطراف ران اشاره داشت.

    
   آیا آبکی شدن اسپرم باعث ناباروری می شود؟

   به جز در شرایط واریکوسل، رقیق بودن منی تاثیری در باروری ندارد. در صورتی که نگران این مسئله هستید بهتر است با یک آزمایش اسپرم خیال خود را راحت کنید.برای درمان آبکی شدن اسپرم چه باید کرد؟ترک سیگار و مواد افیونی

   سیگار به جز دیگر مضراتش، باعث کم شدن اسپرم می شود. افراد سیگاری طبق مطالعات تا 22 درصد اسپرم کمتری نسبت به سایرین دارند. موادهای افیونی مانند ماری جوانا و حشیش بنیز اعث کم شدن اسپرم در بدن می شود. ترک سیگار و مواد افیونی راهی مناسب برای بازگردانی قدرت باروری است.

   از لباس‌های زیر گشاد و راحت استفاده کنید

   لباس های گشاد و راحت به بیضه ها اجازه می دهند در دمای خنک تری از بدن قرار بگیرند. بیضه ها به همین دلیل درون یک کیسه خارج از بدن قرار گرفته اند تا در فضایی خنک تر به تولید اسپرم بپردازند. شما می توانید در زمان های خواب برای افزایش اسپرم، لخت بخوابید.

   تغذیه خود را تقویت کنید

   غذاهایی که می تواند روی تولید منی بیشتر تاثیر داشته باشند را بشناسید و سعی کنید از آنها بیشتر استفاده کنید. غذاهایی که چربی کمتر، کربوهیدرات و پروتئین فراوان دارند، به علاوه سبزیجات و غلات می توانند موجب تقویت منی شوند. از ویتامین ها و مکمل های غذایی استفاده کنید.

   از مکمل های غذایی طبیعی که می تواند مایع منی شما را افزایش بدهد استفاده کنید:

   کارنیتین؛ این مکمل در گوشت قرمز و شیر وجود دارد.فولیک اسیدآرژیتین؛ در تخم مرغ، گوشت، آجیل و کنجد وجود دارد.ویتامین E و سلنیومورزش کنید

   ورزش به همراه تغذیه مناسب باعث تضمین سلامتی می گردد و همچنین تولید اسپرم را نیز در شما افزایش می دهد. نیازی نیست حتما ورزش سنگین بکنید، یک پیاده روی 30 الی45 دقیقه نیز آثار مثبتی خواهد داشت.

   بجای خود ارضایی رابطه جنسی داشته باشید

   خود ارضایی در مردان یکی از عواملی است که باعث رقیق شدن مایع منی می شود؛ چرا که فرد با خودارضایی نیاز بیشتری برای انجام این عمل پیدا می کند، پس بدن زمان کمتری برای بازسازی اسپرم دارد.

 2. سلام
  اگر در نتیجه تست اسپرم همه فاکتورها به جز مدت زمان مایع شدن منی نرمال باشند چه مشکل خاصی و نگران کننده ای میتونه وجود داشته باشه؟ من خوندم ممکنه برای عفونت باشه؟
  مثلا شکل، مورفولوژی، ویسکوزیته، تعداد (۱۵8 میلیون در هر میلی‌لیتر) ، حجم (۲/۵ میلی‌لیتر) ، تحرک (۶۵٪) ، pH ( هشت) همگی در حد مطلوب باشن ولی زمان مایع شدن بیشتر از ۲۰-۳۰ دقیقه باشه.

  1. پاسخ دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد
   با سلام، ممکنه مساله مهمی نباشه. ممکن هم هست بخاطر عفونت باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد