مشاوره پیش از باردار

هدف از جلسه مشاوره پیش از بارداری ؟

متخصص در جلسه مشاوره پیش از بارداری چه چیزی تجویز می کند؟

1- متخصص برای شما آزمایش خون تجویز می‌کند.

برای اینكه رویان در بدن شما به درستی لانه گزینی و رشد كند باید به اندازه كافی ذخایر ویتامین ب 9، ب 12 و د، آهن، ید و… داشته باشید. آزمایش خون تمام کمبودها را نشان می‌دهد. از آنجاییکه ابتلا به بیماری‌های عفونی می‌تواند در دوران بارداری صدمات غیرقابل جبرانی بر رشد جنین داشته باشد، برای پیشگیری و بررسی احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی، انجام آزمایشاتی برای تشخیص هپاتیت ب و ث و اچ آی وی ضرورست تا در صورت ابتلا، پزشك تدابیری را در نظر ‌گیرد و بیماری به جنین منتقل نشود.

2- وزن و فشار خون و سابقه بیماری‌ و جراحی

از جمله موارد دیگری است که در جلسه مشاوره پیش از بارداری مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر کم وزنی یا اضافه وزن دارید، متخصص زنان یا ماما به شما توصیه می‌کند؛ زیر نظر متخصص تغذیه به وزن متعادل برسید. زیرا وزن تاثیر قابل توجهی بر باروری و بارداری دارد. چاقی یا حتی اضافه وزن بالا می‌تواند باعث بروز مشكلات پزشكی از جمله فشارخون و دیابت شود و بر جنین یا حتی بر روند زایمان تاثیر منفی بگذارد. در این شرایط معمولاً توصیه می‌شود، رژیم پروتئین بگیرد كه برای جنین مضر نیست. خانم‌های لاغر نیز لازم است وزن اضافه كنند، زیرا در غیر این صورت احتمال سقط جنین یا به دنیا آوردن نوزادانی با وزن پایین افزایش می‌یابد.

3- مصرف برخی مكمل‌ها از جمله اسید فولیک باید حداقل از یك ماه پیش از اقدام به بارداری آغاز شود.

این مكمل نه‌ تنها به سلامت مادر كمك می ‌كند، بلكه برای رشد جنین نیز ضروری است و نقش قابل‌ توجهی در بسته شدنكانال عصبی جنین در هفته‌های اول بارداری و رشد مغز جنین دارد. اكثر زوج‌هایی كه به جلسه مشاوره پیش از بارداری مراجعه می‌كنند معمولاً یك مرتبه سابقه سقط یا زایمان زودرس داشته‌اند. در این شرایط پزشك سابقه آنها را بررسی می‌كند و از نظر وجود سابقه عقب‌ماندگی ذهنی در خانواده، وجود دیابت نوع یک، فشارخون و… زوج‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. با توجه به سابقه خانوادگی در برخی بیماری‌ها، گاهی لازم است مکمل‌هایی مثل اسید فولیک یا آهن از چند ماه پیش از اقدام به بارداری مصرف شوند.

4- همچنین لازم است در جلسه مشاوره پیش از بارداری خانم از نظر ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت، فشارخون، تیروئید و… مورد بررسی قرار گیرد، زیرا این مسائل نه تنها سلامت مادر بلكه سلامت جنین را نیز به مخاطره می‌اندازد. درصورتی كه در سابقه خانوادگی در بیماری‌های ژنتیكی یا مغزی یا سقط جنین‌های مكرر دیده شود، لازم است زوج از نظر فاكتورهای ژنتیكی نیز مورد بررسی قرار گیرند. اگر خانم مبتلا به بیماری روانی حاد یا افسردگی باشد باید پیش از بارداری آن را درمان كرد.

5- پزشك در رابطه با شرایط و سبك زندگی از زوج سوال می‌كند.

داشتن شرایط كاری سخت اجتماعی، در معرض خشونت بودن یا عدم رعایت بهداشت، داشتن تغذیه نامناسب و… می‌تواند بارداری را به خطر بیندازد.

6- مصرف برخی داروها در دوران بارداری ممنوع است.

بنابراین در صورتی‌كه دارو مصرف می‌كنید باید آن را با پزشك درمیان بگذارید تا آنها را تغییر دهد یا دوز متفاوتی را تجویز یا مصرف آنها را به طور كل قطع كند.

7- در صورت لزوم باید قبل از بارداری برخی واكسن‌ها تزریق و برخی عادت نادرست مثل كشیدن سیگار یا مصرف الكل ترك شود.

فرزند دار شدن خواسته ‌ای كاملا طبیعی است، اما برای آن باید برنامه‌ ریزی كرد.

در جلسه مشاوره پیش از بارداری احتمال ابتلا به بیماری های سرخجه، هیپاتیت ب، آبله مرغان، سفلیس، بیماری های ارثی در دوران بارداری و همچنین فاکتورهای گروه خونی مورد بررسی قرار می گیرد.

فاکتورهای گروه خونی

برای تمامی بانوان باردار آزمایش خونی برای بررسی گروه خونی (منفی) صورت می‌گیرد. اگر گروه خون شما منفی بوده و همسرتان از گروه خون مثبت برخوردار است، در نتیجه فرزندتان می‌تواند یکی از دو گروه خونی را به ارث برد. اگر بچه دارای خون مثبت باشد، این احتمال وجود دارد که طی زایمان خون مادر با خون بچه در تماس قرار بگیرد و به داخل خون مادر جریان ‌یابد و خون منفی ترکیب شود و منجر به حساسیت Rh گردد. البته در چنین شرایطی معمولاً پیش از زایمان یک تزریق ایمونوگلوبولین برای پیشگیری از حساسیت Rh به مادر داده می ‌شود.


خانم دکتر آرزو سعیدی

متخصص و جراح زنان و زایمان بجنورد

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد