متخصص زنان بجنورد | تفاوت هیستروسالپنگوگرافی با هیستروسکوپی

تفاوت هیستروسالپنگوگرافی با هیستروسکوپی

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی

یکی از روش‌های تشخیصی برای درمان مشکلات باروری که نامی شبیه هیستروسکوپی دارد ولی نباید با آن اشتباه گرفته شود، هیستروسالپنگوگرافی (Hysterosalpingography) یا عکس رنگی رحم است. عکس رنگی رحم، یک آزمایش یا تست پزشکی غیرتهاجمی است که با استفادهٔ نوع خاصی از اشعه‌ٔ ایکس به نام فلوروسکوپی همراه مادهٔ حاجب (کنتراست) انجام می‌‌شود.

این عکس در تشخیص و درمان بیماری‌‌ها به پزشک کمک می‌کند و اگر شما هم در حال بررسی مشکلات باروری هستید، ممکن است این عکس‌برداری برای بررسی رحم و لوله‌‌های رحمی، همراه با سایر آزمایش‌ها در ویزیت‌های اولیه از طرف پزشک زنان شما درخواست داده شود.

با عکس‌برداری از رحم، پزشک قادر خواهد بود درون رحم و لوله‌های فالوپ و اطراف آن را بررسی کند و از وضعیت داخلی رحم و لوله‌های رحمی مطلع شود. این عکس‌برداری یک تصویر کلی از رحم نشان می‌دهد که اسمش عکس رنگی است ولی در واقع سیاه و سفید است.

متخصص زنان بجنورد | هیستروسالپنگوگرافی

برای گرفتن عکس رنگی رحم، شما روی تخت دراز می‌کشید و در همان حالت، توسط یک وسیلهٔ مخصوص ماده حاجب از راه واژن و دهانهٔ رحم وارد رحم و حفرهٔ لگن می‌شود و بعد از ۲۰ دقیقه، عکس رنگی و چند عکس رادیوگرافی گرفته می‌شود. به این ترتیب، رادیولوژیست می‌تواند با استفاده از فلوروسکوپی به مشاهدهٔ آناتومی رحم و بررسی عملکرد آن بپردازد و قادر به دیدن این مورد هست که آیا در لوله‌های فالوپ یا سایر بخش‌های ساختاری رحم اختلالالی وجود دارد یا خیر. اما یادتان باشد که جواب و گزارش این تصویربرداری را لازم است خود شخص پزشک زنان و زایمان شما بررسی و ارزیابی کند.

 

بیشتر مطالعه کنید : تشخیص علت ناباروری در زنان

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد