متخصص زنان بجنورد | یائسگی

راه های درمان و کاهش گرگرفتگی یائسگی

گرگرفتگی یائسگی چیست و چگونه می‌توان آن را در خانه درمان کرد؟

گرگرفتگی یائسگی (به انگلیسی: Menopause Hot Flashes) یکی از رایج‌ترین مشکلات خانم‌هایی است که در ابتدای این دوران قرار دارند. این عارضه جزو علایم بارز یائسگی بوده که ممکن است تا آخر عمر همراه شما باشد. البته جای نگرانی نیست. چرا که به مرور علائم آن کاهش پیدا می‌کنند.

با این حال شما می‌توانید هم با کمک دکتر یائسگی و هم انجام برخی کارها، شدت آن را کاسته و گرگرفتگی را کنترل کنید. پس این مطلب را تا انتها بخوانید. چون علاوه بر شرح کامل گرگرفتگی یائسگی، روش‌های درمان خانگی گرگرفتگی یائسگی را کامل توضیح می‌دهیم.


همراه ما باشید با مطالب آموزنده و خواندنی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


متخصص زنان بجنورد | راه های درمان و کاهش گرگرفتگی یائسگی .

همه آنچه که خانم‌ها درباره گرگرفتگی یائسگی باید بدانند!!!

به طور معمول قبل از دوران یائسگی و یا در ابتدای شروع آن، عوارض قطع پریودی خود را نشان می‌دهند. شدت و نوع این علائم در هر فرد متفاوت است و نمی‌توان یک قاعده کلی برای همه زنان مشخص کرد. در این میان گرگرفتگی هم یکی از همین علائم بوده که در هر شخص خود را به یک شکل نشان می‌دهد. در این جا ما ابتدا به چند سؤال پرتکرار درباره این که گرگرفتگی یائسگی چگونه است و زمان و نشانه‌های آن کدام هستند می‌پردازیم.

علت گرگرفتگی در یائسگی چیست؟

به طور کلی گرگرفتگی به حالتی گفته می‌شود که در آن بدن برای خنک کردن خود، شروع به گشاد کردن رگ‌های خونی سطح پوست می‌کند. در پی این عمل، بدن عرق کرده و حرارت از آن خارج می‌شود. برخی افراد ممکن است ضربان قلب شدیدتر شده و یا گاهی دچار لرز هم شوند.

برای گرگرفتگی یائسگی هم همین اتفاق می‌افتد. چرا که به دلیل کاهش سطح هورمون استروژن، دمای بدن بالا می‌رود. بنابراین هیپوتالاموس مغز که مسئول تنظیم حرارت را به عهده دارد، جهت خنک نگه داشتن بدن، باید این گرمای اضافی را خارج کند. در نتیجه گرگرفتگی رخ می‌دهد.

شدت گرگرفتگی در دوران یائسگی در افراد مختلف است. تحقیقات نشان می دهد که حدود ۹۵ درصد خانم‌ها، در اواخر چهل سالگی و یا اوایل پنجاه سالگی خود، گرگرفتگی را تجربه می‌کنند. اما برخی از آن‌ها حتی ممکن است اصلا متوجه آن نشوند.

آیا گرگرفتگی فقط نشانه یائسگی است؟

نکته مهم این که فقط خانم‌های یائسه یا افرادی که در شرف یائسگی هستند، دچار گرگرفتگی نمی‌شوند. افراد زیر هم ممکن است عارضه گرگرفتگی را داشته باشند:

 1. افرادی که شیمی درمانی کرده‌اند.
 2. جراحی برداشتن تخمدان
 3. مصرف برخی داروهای ضد افسردگی
 4. مصرف داروی تاموکسیفن برای سرطان سینه
 5. مصرف داروی رالوکسیفن پوکی استخوان

متخصص زنان بجنورد | دوران یائسگی

مهم‌ترین علائم گرگرفتگی در یائسگی به چه شکل است؟

گفتیم که شدت و علائم گرگرفتگی در خانم‌ها متفاوت است. اما معمولا خانم‌های چاق و دچار اضافه وزن و کسانی که مبتلا به افسردگی و استرس شدید هستند، شدت علائم بیش از سایرین است. رایج‌ترین علائم گرگرفتگی یائسگی عبارتند از:

 • تعریق بسیار زیاد تا جایی که گاهی لباس‌ها خیس می‌شود
 • برافروختگی و قرمزی شدید پوست به ویژه در ناحیه گردن و صورت
 • احساس داغی و گرمانی ناگهانی که از قفسه سینه شروع شده و به سمت بالا می‌رود

7 مورد از بهترین راه‌های درمان گرگرفتگی یائسگی

اشاره کردیم که این عارضه خود به خود از بین رفته و یا علائمش کاهش پیدا می‌کنند. البته باید گفت که درمان قطعی گرگرفتگی وجود ندارد. اما می‌توان با استفاده از درمان‌های دارویی و خانگی و به خصوص تغییر سبک زندگی عوارض گرگرفتگی یائسگی را تا حدودی کم کرد. مهم‌ترین این روش‌ها به شرح زیر هستند:

۱. هورمون تراپی

چنان چه در ابتدای دوران یائسگی هستید و تحمل این وضع برای شما غیرممکن است، بهترین راه مراجعه به دکتر زنان است. چرا که وی می‌تواند بر اساس شرایط شما برای درمان از قرض گرگرفتگی یائسگی یا دیگر داروهای هورمونی تجویز کند. به خاطر داشته باشید که استفاده از قرص یا آمپول برای گرگرفتگی یائسگی موقتی است و باید با دیگر روش‌ها، با این عارضه کنار بیاید.

۲. کاهش وزن

در ابتدای مطلب گفتیم که افراد چاق یا دارای اضافه وزن بیشتر تعریق کرده و گرگرفتگی یائسگی برای آن‌ها سخت‌تر است. بنابراین یکی از بهترین راههای کاهش گرگرفتگی در این افراد کاهش وزن است. طبق تحقیقات به ازای هر ۵ کیلو کاهش وزن، ۳۳ درصد گرگرفتگی کاهش می‌یابد.

۳. رژیم غذایی مناسب

تغییر عادات غذایی هم می‌تواند در کاهش گرگرفتگی تأثیرگذار باشد. پس سعی کنید در رژیم غذایی روزانه خود موارد زیر را رعایت کنید.

 • پرهیز از مصرف غذاها و نوشیدنی های خیلی داغ
 • قطع یا کاهش مصرف قهوه
 • نخوردن غذاهای فست‌فودی و پرچرب
 • کنترل استفاده از ادویجات بخصوص فلفل در غذاها
 • مصرف حداقل دو بار در هفته از غذاهای دریایی به ویژه میگو، ماهی تن و سالمون به علت امگا۳ فراوان

۴. کاهش استرس

استرس و اضطراب به همراه افسردگی یکی از مهم‌ترین علت‌های اختلال در سیستم جنسی و کارکرد تخمدان‌ها دارند. همچنین عوارض گرگرفتگی یائسگی را نیز افزایش می‌دهند. بنابراین با کمک یک مشاور، یوگا و مدیتیشن بیماری‌های روحی را از خود دور کنید.

۵. استراحت کافی

هر وقت گرگرفتگی به سراغ شما می‌آید، بهترین کار دراز کشیدن و استراحت است. همچنین خواب کافی هم می‌تواند این عارضه را کمتر کند.

۶. دوش گرفتن

معمولا اکثر کسانی که در این دوران هستند، در شب و موقع خواب بیشتر دچار گرگرفتگی یائسگی می‌شوند. به همین دلیل گاهی به آن گرگرفتگی شبانه هم می‌گویند. پس یک دوش با آب ولرم می‌تواند تا حد زیادی تسکین‌دهنده باشد. به یاد داشته باشید هرگز با آب داغ شنا نکنید و از رفتن به سونا یا جکوزی نیز پرهیز کنید.

۷. ورزش

پیاده‌روی و ورزش‌های سبک هم راه دیگر کاهش گرگرفتگی است. همچنین تمرین تنفس شکمی عمیق هم مؤثر است. برای این کار هر روز دو بار در صبح و عصر به مدت ۱۵ دقیقه عمیق (۶ تا ۸ نفس در هر دقیقه) نفس بکشید.

متخصص زنان بجنورد | دوران یائسگی چیست؟

گرگرفتگی یائسگی چقدر طول می‌کشد؟

همان‌ طور که شدت و زمان شروع گرگرفتگی یائسگی در افراد مختلف، متفاوت است؛ زمان اتمام آن هم ثابت نیست. هر چند این عارضه مانند دیگر عوارض یائسگی، به مرور زمان کاهش یا از بین می‌رود. اما معمولا در اکثر خانم‌ها ۶ ماه تا ۲ سال گرگرفتگی طول می‌کشد.

ولی این عدد برای همه افراد صادق نیست. چرا که مشاهده شده است که برخی از خانم‌ها ۱۰ تا ۲۰ سال بعد از یائسگی هم دچار گرگرفتگی می‌شوند. حتی در بعضی هم اتفاق افتاده که این مشکل تا آخر عمر همراهشان بوده است. با این حال اگر تحمل آن برای شما غیرقابل تحمل بوده، بهترین راه مراجعه به یک پزشک و سپس تغییر سبک زندگی راهکار حل این مشکل است.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد