کنترل افزایش وزن ناشی از مصرف داروهای ضد بارداری | متخصص زنان بجنورد

کنترل افزایش وزن ناشی از مصرف داروهای ضد بارداری

کنترل افزایش وزن ناشی از مصرف داروهای ضد بارداری

افزایش وزن یک نگرانی مهم برای افرادی است که تصمیم به آغاز مصرف ضد بارداری های هورمونی را دارند. تجربیات افراد دیگری که با مصرف ضد بارداری های هورمونی دچار اضافه وزن شده اند موجب می گردد که سایر افراد از مصرف آن ها خودداری کنند. اما بیشتر مطالعات با این که پیشگیری از بارداری موجب افزایش وزن می شود مخالفت می کنند. این در حالی است که برخی افراد در هفته و ماه های اول مصرف قرص ضد بارداری دچار اضافه وزن می شوند؛ این وضعیت اغلب موقت است، در اثر تجمع مایع در بدن ایجاد می گردد و افزایش وزن واقعی محسوب نمی شود.

فرد ممکن است در مدت کوتاهی بعد از آغاز مصرف ضد بارداری های هورمونی شاهد افزایش وزن خود باشد. این حالت موقتی بوده و در اثر تجمع آب در بدن ایجاد می شود. با گذشت زمان، آب اضافی دفع می شود و وزن به حالت طبیعی برمی گردد.

فعالیت بیشتر

ورزش مرتب و رژیم غذایی سالم و مناسب به کنترل وزن کمک می کنند. هر چه فرد فعالیت بیشتری داشته باشد، بعد از آغاز مصرف قرص ضد بارداری بهتر می تواند وزن خود را متعادل سازد.

پیشگیری از بارداری و افزایش وزن | متخصص زنان بجنورد

تغییر قرص ضد بارداری

استروژن اشتها را بیشتر می کند و موجب احتباس مایعات می گردد. اگر قرص ضد بارداری دوز بالایی از استروژن داشته باشد، تغییرات بیشتری در وزن فرد ایجاد می شود. اگر فرد نگران افزایش وزن ناشی از پیشگیری از بارداری است، باید با پزشک مشورت کند. قرص های ضد بارداری با یکدیگر متفاوت هستند بنابراین پزشک دارویی را تجویز می کند که میزان استروژن آن کم بوده و اثری بر روی اشتها یا وزن ندارد.

تهوع از دیگر عوارض داروهای ضد بارداری است که اگر با غذا مصرف شوند و دوز آن ها کاهش یابد، تهوع نیز کنترل می شود. این داروها با تغییر سطح هورمون ها ممکن است موجب بروز آکنه در پوست شوند. در مواردی سطح بالای استروژن موجب سردرد خصوصا در افرادی با سابقه میگرن می شود.

 


 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |


بیشتر بخوانید:

فرایند آزمایش خون در دوران بارداری

آزمایش ها و اقدامات معمول بارداری

واکسن‌های بی‌خطر در دوران بارداری

مواد غذایی ممنوع برای باروری

درمان عفونت کلیه در حین بارداری و پیشگیری

پیشگیری از بارداری و افزایش وزن

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد