متخصص زنان بجنورد | از واژینیت چه می دانید ؟

از واژینیت چه می دانید ؟

عفونت واژن چطور ایجاد می شود؟

واژینیت به التهاب واژن و داخل مهبل گفته می شود که شما را دچار سوزش و خارش در ناحیه تناسلی می کند. حدود یک سوم از زنان در طول زندگی خود علائم واژینیت را تجربه می کنند. واژینیت، زنان در هر سنی را تحت تأثیر قرار می دهد اما در سال های باروری شایع تر است. واژینیت علاوه بر واژن، می تواند ناحیه خارجی دستگاه تناسلی را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

تغییر در تعادل مخمر و باکتری هایی که به طور عادی در واژن زندگی می کنند می تواند منجر به واژینیت شود. این باعث می شود که لایه واژن ملتهب شود. عواملی که می توانند تعادل طبیعی واژن را تغییر دهند می توانند باعث التهاب های واژینیت شوند. استفاده از آنتی بیوتیک ها، تغییر در سطح هورمون ها ناشی از بارداری، شیر دهی یا یائسگی، دوچرخه سواری، اسپرم کش ها، مقاربت جنسی و عفونت ها می توانند باعث التهاب های واژینیت شوند.

تشخیص واژینیت

یک مهبل طبیعی دارای ترشحاتی روشن و گاهی کدر است. این ترشحات بوی خاصی دارد و خارش و سوزش در رحم حس نمی گردد. در یک مهبل طبیعی همواره حد نرمالی از باکتری ها و قارچ ها وجود دارند. این باکتری های غیربیماری زا اگر به صورت نرمال در واژن وجود داشته باشند، بدن را در برابر عفونت ها محافظت می کنند. اگر وضعیت به نحوی پیش رود که باکتری های نرمال جای خود را به باکتری های بیماری زا دهند، واژن می تواند به سمت عفونی شدن و التهابات واژینیت پیش رود.

وقتی واژن عفونی می شود، علائمی مثل عفونت های غلیظ، بوی نامطبوع و خارش و سوزش را به همراه خواهد داشت.

برای تشخیص واژینیت ، متخصص زنان و زایمان شما، نمونه ای از ترشحات از واژن شما را گرفته و در زیر میکروسکوپ نگاه می کند. متخصص زنان شما همچنین ممکن است آزمایشات دیگری را پیشنهاد کند.

متخصص زنان بجنورد | واژینیت

انواع واژینیت چیست؟

عفونت های واژینیت را به سه دسته می توان تقسیم کرد:

  • واژینیت های قارچی

عفونت های قارچی همچنین به نام کاندیدیازیس معروف هستند. این بیماری یکی از شایع ترین انواع عفونت واژن است. عفونت قارچی توسط قارچی به نام کاندیدا ایجاد می شود. در تعداد کمی از واژن طبیعی یافت می شود. با این حال ، هنگامی که تعادل باکتریها و مخمرها در واژن تغییر کند ، ممکن است قارچ زیاد شود و علائم ایجاد کند.

  • واژینیت تریکوموناسی

تریکومونیازیس بیماری ناشی از انگل میکروسکوپی Trichomonas vaginalis است. از طریق رابطه جنسی پخش می شود. زنانی که مبتلا به تریکومونیازیس هستند در معرض خطر بیشتر عفونت با سایر عفونتهای مقاربتی (STI) قرار دارند. علائم تریکومونیازیس ممکن است شامل ترشحات واژینال زرد، خاکستری یا سبز باشد. ترشحات تخلیه شده ممکن است بوی ماهی داشته باشد. ممکن است سوزش ، قرمزی و تورم روده وجود داشته باشد. بعضی اوقات درد هنگام ادرار وجود دارد.

  • واژینیت باکتریایی

واژینوز باکتریایی در اثر رشد بیش از حد باکتری هایی که به طور طبیعی در مهبل ایجاد می شوند ایجاد می شود. علائم اصلی افزایش ترشحات با بوی ماهی قوی است. ترشحات معمولاً باریک و تیره یا خاکستری کسل کننده است ، اما ممکن است دارای رنگ سبز یا رنگ هایی مایل به سبز باشد. خارش معمول نیست ، اما در صورت تخلیه زیاد ممکن است وجود داشته باشد.

 

عفونت واژن چه نشانه هایی دارد؟

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد