متخصص زنان بجنورد | هماتوم بارداری علل شایع خونریزی در بارداری

هماتوم بارداری علل شایع خونریزی در بارداری

هماتوم بارداری یکی از علل شایع خونریزی در دوره حاملگی

هماتوم بارداری یکی از دلایل خونریزی در سه ماهه اول بارداری است. گاهی علامتی نداشته و در سونوگرافی مشخص می‌شود. معمولا با استراحت خودبه‌خود درمان می‌شود.

یکی از علل رایج خونریزی در دوران حاملگی هماتوم بارداری است. این عارضه برای خانم‌های بارداری نگران‌کننده بوده و گاهی می‌تواند خطرناک باشد. اگر شما هم در دوره بارداری دچار هماتوم شده‌اید یا نگران هستید خونریزی شما به دلیل هماتوم باشد، در این مطلب همراه ما باشید.

درصورتی‌که علائم هماتوم را دارید باید برای تشخیص آن به دکتر زنان و زایمان مراجعه کنید.


با مطالب آموزشی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد همراه باشید :


متخصص زنان بجنورد | هماتوم بارداری یکی از دلایل خونریزی

هماتوم بارداری

خونریزی در بارداری به دلایل مختلفی ایجاد شده و معمولا علامت هشداردهنده است. اما همیشه خونریزی خطرناک نیست. یکی از عوارض شایع بارداری هماتوم بارداری است. حدود ۲۵٪ از خانم‌ها در دوره بارداری دچار خونریزی می‌شوند. از این میان ۲۰٪ خونریزی‌ها در سه ماهه اول به علت هماتوم ایجاد می‌شوند.

به این خونریزی هماتوم ساب کوریونیک هم گفته می‌شود. هماتوم زمانی اتفاق میفتد که خون بین دیواره رحم و غشای کوریونی ایجاد شود. غشای کوریونی لایه خارجی کیسه آمنیوتیک است. این کیسه جنین را از دیواره رحم جدا می‌کند. این عارضه معمولا با خونریزی واژینال همراه است. گاهی هماتوم به‌قدری کوچک بوده که بدون درمان برطرف می‌شود. اما گاهی بزرگ بوده و باید اقدامات درمانی انجام شود.

نشانه های بروز  هماتوم جفتی

این عارضه گاهی علائم نداشته و در سونوگرافی مشخص می‌شود. گاهی هم نشانه‌هایی ایجاد شده که به تشخیص آن کمک می‌کند. از مهم‌ترین علائم هماتوم بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. خونریزی واژن (این عارضه می‌تواند از لکه بینی خفیف تا خونریزی شدید همراه با لخته متفاوت باشد.)
  2. گرفتگی لگن

تخمین زده می‌شود که خونریزی واژینال از هر چهار نفر یک نفر را در نیمه اول بارداری تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از دلایل مهم سونوگرافی در سه‌ماهه اول بارداری همین مورد است. برخی از زنان در صورت ایجاد هماتوم کمی گرفتگی دارند؛ به‌خصوص اگر خونریزی قابل‌توجه باشد.

علائم جذب هماتوم بارداری چیست؟

اگر در زمان بروز این عارضه دچار خونریزی واژن شده باشید، با جذب هماتوم خونریزی قطع می‌شود. اما گاهی ممکن است علائمی نداشته باشید. در این شرایط باید آزمایش سونوگرافی انجام شود تا پزشک تشخیص دهد هماتوم در چه وضعیتی است.

متخصص زنان بجنورد | هماتوم بارداری علل شایع خونریزی در بارداری .

تشخیص هماتوم بارداری

برای تشخیص هماتوم ساب کوریونیک باید آزمایش سونوگرافی انجام شود. اگر علائم مشکوکی داشته باشید، پزشک این آزمایش را تجویز می‌کند. در برخی مواقع هماتوم هیچ علائمی ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری توصیه می‌شود. برای تشخیص به‌موقع هماتوم جفتی و اقدامات درمانی باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟

برای تشخیص به‌موقع هماتوم بارداری باید سونوگرافی در فواصل مشخص انجام شود. معمولا این عارضه علائمی نداشته، اما گاهی ممکن است با خونریزی و گرفتگی لگن همراه باشد. اگر هماتوم شما تشخیص داده شده است و پزشک استراحت مطلق را به شما توصیه کرده است، در صورت بروز علائم زیر حتما به پزشک مراجعه کنید.

  • تغییر در علائم
  • افزایش شدت خونریزی
  • انقباض یا گرفتگی
  • احساس سرگیجه یا سبکی سر

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد