درمان سطح استروژن بالا | متخصص زنان بجنورد

درمان سطح استروژن بالا

درمان سطح استروژن بالا

در بخش قبلی از سایت دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد با علل و علائم سطح استروژن بالا آشنا شدیم. در این نوشته شمارا با روش های درمان سطح استروژن بالا آشنا خواهیم کرد. تا پایان همراه ما باشید.
برای کنترل سطح استروژن بالا یا غلبه استروژن، پزشک ممکن است دارو تجویز کند، جراحی انجام دهد یا رژیم غذایی مناسبی را برای بیمار تجویز نماید.

دارو

اگر هورمون درمانی سطح استروژن بدن را بالا ببرد، پزشک برنامه هورمون درمانی او را تغییر می دهد؛ بدین ترتیب بدن به تعادل هورمونی بهتری می رسد. اگر فرد به سرطانی مبتلا باشد که به استروژن حساس است، سطح بالای استروژن سرطان را بدتر می کند. پزشک داروهایی را برای پیشگیری از اتصال سلول های سرطانی به استروژن تجویز می نماید. تاموکسیفن از جمله این داروها است. در مواردی پزشک ممکن است یک داروی مهار کننده آروماتاز را تجویز کند؛ این دارو با مهار آروماتاز از تبدیل آندروژن ها به استروژن پیشگیری می کند. آناستروزول، اگزمستان و لتروزول از جمله داروهای این دسته هستند. در موارد دیگر، دارویی برای متوقف ساختن تولید استروژن از تخمدان ها تجویز می گردد. گوسرلین و لوپرولید از جمله این داروها هستند.

درمان سطح استروژن بالا | متخصص زنان بجنورد

جراحی

اگر فرد به سرطان حساس به استروژن مبتلا باشد، پزشک جراحی اووفروکتومی را توصیه می کند. در این نوع جراحی تخمدان ها برداشته می شوند. از آن جایی که تخمدان ها مقدار زیادی استروژن تولید می کنند، برداشتن آن ها سطح هورمون را تا حد زیادی پایین می آورد. این جراحی موجب بروز یائسگی می شود. اگر فرد در معرض خطر سرطان سینه یا تخمدان قرار داشته باشد، پزشک اووفروکتومی را توصیه می کند. در موارد زیر فرد در معرض خطر ابتلا به این سرطان ها است:

  • سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه یا سرطان تخمدان داشته باشد.
  • تست بررسی جهش در ژن های BRCA1,2 مثبت است.
  • تست بررسی سایر جهش های اختصاصی در ژن هایی که خطر سرطان را بیشتر می کنند، مثبت است.

طبق نظر موسسه ملی سرطان، برداشتن هر دو تخمدان ها خطر ابتلا به سرطان سینه در افراد پرخطر را تا 50 درصد کاهش می دهد. پزشک ممکن است به کمک پرتو درمانی تخمدان ها را غیر فعال کند.

رژیم غذایی

برای کاهش سطح بالای استروژن، پزشک تغییراتی را در عادات غذایی توصیه می کند. برای مثال، بیماران باید رژیم غذایی با چربی کم و فیبر زیاد داشته باشند. پزشک بیمار را به کاهش وزن اضافی توصیه می کند.

 


 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |


بیشتر بخوانید:

علائم فیبروم رحمی

روش های درمان فیبروم رحم

سن مناسب برای باردارشدن

روش هایی برای درمان درد اندومتریوز

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد