خونریزی لانه گزینی چیست؟ | متخصص زنان بجنورد

خونریزی لانه گزینی چیست؟

خونریزی لانه گزینی چیست؟

خونریزی واژینال یا لکه بینی که معروف به خونریزی لانه گزینی است در سه ماهه اول بارداری نسبتاً شایع است. خونریزی خفیف یا لکه بینی در حدود 20٪ از بارداری ها رخ می دهد، و بیشتر این بارداری ها سالم می باشد.

خونریزی لانه گزینی چیست؟

یک علت خوش خیم خونریزی می تواند قبل از اینکه خانم متوجه شود باردار است رخ دهد. بسیاری از خانم ها در زمانی که تخمک بارور به پوشش رحم وصل می شود، خونریزی می کنند. این خونریزی لانه گزینی نامیده می شود. این خونریزی غالباً زمانی رخ می دهد که قرار است قاعدگی بعدی پیش بیاید. علائم خونریزی لانه گزینی خونریزی خفیف یا لکه بینی در طول دوره قاعدگی مورد انتظار است. این خونریزی در هر بارداری اتفاق نمی افتد.


دکتر آرزو سعیدی – متخصص زنان بجنورد  – خونریزی لانه گزینی چیست؟


خونریزی لانه گزینی خونریزی است که در هنگام لانه گزینی تخمک بارور در پوشش رحم اتفاق می افتد. این خونریزی در زمان قاعدگی مورد انتظار رخ می دهد. ممکن است خونریزی لانه گزینی قبل از اینکه خانم متوجه شود باردار است رخ دهد.

خونریزی لانه گزینی چیست؟ | متخصص زنان بجنورد

دلایل جدی خونریزی مانند قاعدگی در هفته های اول بارداری

اگر باردار هستید و خونریزی واژینال دارید، با اورژانس تماس بگیرید. خونریزی واژن در اوایل بارداری ممکن است بیانگر یک مشکل جدی هم باشد.

علل جدی خونریزی در دوران بارداری عبارتند از:

خونریزی ، درد شکم و کمر علائم شایع سقط جنین می باشند.
آزمایشات نشان می دهد که دهانه رحم باز است.
ممکن است بافت از طریق دهانه رحم و واژن خارج شود.
سقط جنین معمولاً در 15 تا 20 درصد حاملگی ها در 12 هفته اول بارداری رخ می دهد.
شرایط اندکی وجود دارد که می توان از سقط جنین در حال پیشرفت جلوگیری کرد.

1- علائم حاملگی خارج از رحم

خونریزی ملایم واژن و افزایش درد شکم ممکن است نشانگر وجود حاملگی خارج از رحم باشد. از هر 60 بارداری، یک بارداری در خارج از رحم رخ می دهد. حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که تخمک های بارور شده در خارج از رحم، جایی که خون برای تأمین یک بارداری طبیعی کافی نیست، لانه گزینی می کنند.

در بیشتر موارد بارداری خارج از رحم، نطفه در یکی از لوله های فالوپی قرار دارد. این حالت به عنوان حاملگی لوله ای نامیده می شود. با رشد جنین، لوله متورم می شود و درد شکم به طور فزاینده ای شدید می شود.
بعضی اوقات این حاملگی می تواند لوله فالوپی را پاره کند و منجر به خونریزی قابل توجهی می شود. در برخی موارد، انتقال خون و جراحی اورژانسی برای رفع سریع این وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی لازم است.

سه نشانه کلاسیک برای بارداری خارج از رحم وجود دارد. این نشانه ها عبارتند از:

درد شکم،
عدم وجود دوره قاعدگی ، و
لکه بینی (خونریزی واژن یا خونریزی متناوب)
با این حال ، تقریباً 50٪ از خانمهای دارای حاملگی خارج از رحم سه علامت را ندارند.

2-تغییر در دهانه رحم

تولید هورمون طبیعی در دوران بارداری می تواند باعث ایجاد تغییر در دهانه رحم شود و آن را نرم تر و مستعد خونریزی کند. بعلاوه، ممکن است پولیپ دهانه رحم (رشد بافت خوش خیم) تشکیل شود و این مسئله ممکن است باعث خونریزی راحت در بارداری شود. در هر دو حالت، ممکن است لکه بینی یا خونریزی خفیف به دنبال مقاربت جنسی یا معاینه لگن دیده شود.

3- عفونت:

ممکن است عفونت واژینال باعث خونریزی خود به خودی واژن در بارداری شود. خونریزی ممکن است با ترشحات غیر طبیعی واژن همراه باشد.

4- بارداری مولار

بارداری مولار، که به عنوان بیماری تروفوبلاستیک حاملگی یا مول هیداتی فرم نیز شناخته می شود، یک ناهنجاری باروری است که منجر به رشد بافت غیر طبیعی در داخل رحم می شود. بارداری مولار یک بارداری معمولی نیست، اما رشد بافت در داخل رحم منجر به علائم معمولی بارداری زودرس می شود. در یک مول هیداتی فرم کامل، فقط بافت غیر طبیعی در رحم (و جنین وجود ندارد) وجود دارد. در یک مول به اصطلاح جزئی، رشد غیر طبیعی بافت همراه با جنین با نقایص شدید هنگام تولد مشاهده می شود.

جنین به طور معمول با رشد غیر طبیعی بافت در رحم مصرف می شود، و حاملگی مولار نمی تواند منجر به رشد طبیعی جنین یا زایمان طبیعی شود. لکه بینی یا خونریزی واژن می تواند نشانه ای از بارداری مولار باشد.
برای تشخیص بارداری مولار از سونوگرافی استفاده می شود.

5- سقط جنین تهدیدی

اگر خانمی در سه ماهه اول بارداری خونریزی کند، احتمال سقط جنین باید رد شود. علائم سقط جنین تهدیدی عبارتند از خونریزی و گرفتگی خفیف. در این سقط دهانه رحم بسته باقی می ماند و جنین هنوز زنده است.
در بسیاری از خانم ها خونریزی متوقف می شود و بارداری ادامه می یابد. در برخی دیگر خونریزی ادامه پیدا می کند و در نهایتاً دچار سقط جنین می شوند (یعنی از دست رفتن خودبخودی بارداری). با وجود بسیاری از مقالات، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد محدود کردن فعالیت بدنی باعث جلوگیری از از دست رفتن حاملگی می شود.

6- خونریزی زیر جفت (هماتوم ساب کوریونیک)

در این شرایط خون بین کیسه حاملگی و دیواره رحم جمع می شود. در بعضی مواقع، لخته داخل رحمی را می توان در معاینه سونوگرافی مشاهده کرد. بدن غالباً این لخته های خون را مجدداً جذب می کند. اما گاهی اوقات جریانی از خون تیره قدیمی یا حتی لخته های کوچک از واژن خارج می شود.

خونریزی در دوران بارداری چقدر طبیعی است؟

خونریزی واژن در سه ماه اول بارداری نسبتاً شایع است و معمولاً باعث نگرانی مادر می شود. خانم ها معمولاً می خواهند بدانند چه میزان خونریزی در اوایل بارداری طبیعی است. در حالی که خونریزی زودرس ممکن است نشانه وجود یک مشکل جدی باشد اما غالباً اینچنین نیست. در حقیقت، تقریباً 20٪ از خانم های باردار در سه ماهه اول بارداری دچار خونریزی خفیف یا لکه بینی می شوند. بیشتر خانم ها در دوران بارداری بدون عارضه به سر می برند و درنهایت یک نوزاد سالم به دنیا می آورند.

لکه بینی:

لکه بینی معمولاً به چند قطره خون گفته می شود که نوار بهداشتی را نمی پوشاند. خونریزی به جریان خونی اشاره دارد که به اندازه کافی سنگین است و نیاز به نوار بهداشتی دارد. اگر خونریزی در سه ماهه اول رخ داد، حتماً از نوار بهداشتی استفاده کنید تا متوجه میزان خونریزی شوید و بتوانید میزان خونریزی را به پزشک اطلاع دهید. با این وجود در دوران بارداری نباید از تامپون در واژن یا دوش واژن استفاده کنید.

چه عواملی باعث خونریزی در دوران بارداری (سه ماهه دوم و سوم) می شود؟

خونریزی یا لکه بینی در اواخر بارداری می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. بعضی اوقات، رابطه جنسی یا معاینه داخلی (لگن) توسط پزشک یا ماما می تواند باعث خونریزی خفیف در بارداری شود. مشکلات مربوط به دهانه رحم، از جمله نارسایی دهانه رحم (وقتی دهانه رحم خیلی زود در دوران بارداری باز می شود) یا عفونت دهانه رحم، می تواند منجر به خونریزی شود. علل جدی تر خونریزی در اواخر بارداری شامل جفت سر راهی، زایمان زودرس، پارگی رحم یا جدا شدن زودرس جفت می باشد.

در صورت خونریزی شدید در دوران بارداری چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید؟

هر زمان در هر مرحله از بارداری متوجه خونریزی شدید، با پزشک تماس بگیرید. در صورت شدید بودن خونریزی (مانند دوره قاعدگی) یا خونریزی با درد یا گرفتگی، به پزشک مراجعه کنید.

 


دکترآرزوسعیدی

جراح و متخصص بیماری های زنان

متخصص زنان بجنورد

جهت مشاهده پیج اینستاگرام متخصص زنان بجنورد کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

آی یو دی چیست ؟

حاملگی مولار چیست ؟

عوارض پریودی نامنظم

زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس

کهیر بعد از زایمان و علت آن

سرطان دهانه رحم چیست | علل و علائم

عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

فیبروم های رحم چیست و درمان آن

قرص ال دی برای جلوگیری از پریودی

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد