متخصص زنان بجنورد | حرکات جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری

حرکات جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری

جزئیات بیشتری از حرکات جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری

هنگامی‌که اولین تکان‌های جنین را احساس می‌کنید (معمولاً در ماه پنجم یا هفته‌های ۱۸ تا ۲۲ بارداری)، ممکن است چیزی مانند حرکت پروانه یا بال بال زدن به نظر برسند. به‌تدریج حرکات به طور فزاینده‌ای آکروباتیک می‌شوند و ضربات مشت‌های او با قوی‌تر شدن عضلاتش قوی‌تر می‌شوند. تا زمانی‌که شما شش ماهه باردار هستید، حرکات پا مدام تکرار می‌شوند و گاهی الگوی قلاب مانند بودن آن‌ها را احساس می‌کنید.

در ماه هفتم بارداری، کودک شما هنوز فضای کافی برای پرتاب کردن مشت و لگد را دارد و هر روز قوی‌تر می‌شود. همانطورکه کودک شما در ماه هشتم وزن زیاد می‌کند، آن آپارتمان جادار سابق به نام رحم بیشتر شبیه به یک کمد کوچک می‌شود. در نتیجه احتمال مشاهده غلت زدن‌های آکروباتیک او کمتر است. اگرچه همچنان احساس خم شدن و چرخش‌های جنین را خواهید داشت.

در ماه نهم دیگر فضای رحم به‌حدی کوچک است که جنین نمی‌تواند سریع ضربات کوبنده خود را بزند. بنابراین، حرکات جنین اندکی محدود می‌شود.

متخصص زنان بجنورد | حرکات جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری

از حدود هفته ۲۸ ام، پزشک یا ماما ممکن است به شما توصیه کند که ضربات و تعداد حرکات جنین خود را تا زمان زایمان هر روز بشمارید. بهتر است این کار را یکبار صبح و یکبار شب انجام دهید. اصولا در عرض یک ساعت باید ۱۰ مورد از انواع حرکات جنین را احساس کنید.

اگر در عرض یک ساعت به ۱۰ ضربه نرسیدید، یک میان‌وعده شیرین بخورید و در حالت دراز کشیده به پهلوی چپ دوباره امتحان کنید. حال اگر دوباره بعد از گذشت یک ساعت با حرکات اندک جنین مواجه شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. کم تحرکی مداوم جنین در سه ماهه سوم بارداری خطرناک است و می‌تواند نشانه مرده‌زایی باشد.


همراه ما باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


تکان خوردن جنین شبیه چیست؟

اصولا نوع حرکاتی که احساس می‌کنید به کاری که کودک شما انجام می‌دهد و مرحله رشد و تکامل او بستگی دارد. میزان حرکات جنین در هر نوزاد متفاوت است و برخی از نوزادان فعال‌تر از بقیه هستند.

معمولا اولین حرکات جنین به‎صورت حرکت یک پروانه در شکم، غلت خوردن یا ضربه یک لگد کوچک قابل تشخیص هستند. همانطورکه بارداری شما پیشرفت می‌کند، حرکات به طور معمول مشخص‌تر و تکراری‌تر می‌شوند. هنگامی‌که کودک شما بزرگتر و قوی‌تر می‌شود و پوست روی شکم شما محکم‌تر کشیده می‌شود، شکل لگدها و مشت‌ها را راحت‌تر مشاهده خواهید کرد. در اواخر بارداری، لگد زدن جنین به قفسه سینه، دنده‌ها و شکم شما ممکن است باعث احساس درد شود (حرکت جنین همراه با درد).

متخصص زنان بجنورد | حرکات جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری

حرکت جنین در کدام قسمت شکم حس می‌شود؟

ازآنجایی‌که بالاترین نقطه رحم (فوندال‌ هایت) در حدود دو سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار دارد، نباید انتظار داشت که اولین حرکت جنین را در وسط شکم احساس کرد. با توجه به اینکه در این زمان، هنوز بیشتر بدنه رحم درون استخوان لگن است. به‌همین‌دلیل، معمولا مادران اولین حرکت جنین را در درون لگن و در نواحی پایین شکم خود حس خواهند کرد. با بزرگتر شدن جنین و رسیدن به سه ماه سوم، رحم و جنین درون آن از لگن مادر خارج شده و ممکن است در هر ناحیه‌ای از شکم حرکات جنین احساس شوند.

حرکت جنین در پایین شکم و جنسیت

برخلاف باور عموم مردم، حرکت جنین در قسمت پایین شکم هیچ ارتباطی به دختر یا پسر بودن او ندارد. شما نباید تصور کنید که با حرکت جنین در پهلوها احتمال دختر بودن آن زیاد است. هیچ دلیل علمی برای این تصورات وجود ندارد و بهتر است تعیین جنسیت را به عهده نتایج تست سونوگرافی بگذارید.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد