انواع کیست هموراژیک | متخصص زنان بجنورد

انواع کیست هموراژیک

تشخیص تفاوت های انواع کیست هموراژیک

در بیشتر موارد علل درد لگن حاد شبیه به علائم و نشانه های کیست تخمدان هموراژیک است. این مشکل شامل آپاندیسیت حاد و حاملگی خارج از رحم است. دیگر تشخیص های افتراقی مهم شامل چرخش تخمدان، PID (بیماری التهابی لگنی) و آدنیت مزانتریک است. از بین اینها، حاملگی خارج از رحم مهمترین بیماری است که مشابه انواع کیست هموراژیک است.

آزمایش خون بتای HCG سرمی با بررسی دقیق ساختارهای آندکسال می تواند به تشخیص حاملگی خارج از رحم از کیست هموراژیک کمک کند. همچنین آزمایش مثبت بتا هورمون HCG و آزمایش بارداری می تواند به تشخیص بارداری خارج از رحم از کیست تخمدان هموراژیک پاره شده کمک کند.

ظاهر کیست تخمدان هموراژیک در سونوگرافی

ظاهر کیست تخمدان هموراژیک بستگی به مرحله تشکیل و مدت زمان تشکیل کیست دارد. کیست می تواند یکی از شکل های زیر را داشته باشد.

1) الگوی رتیکل ریز

این کیست شایع ترین نوع کیست تخمدان هموراژیک است. رشته های نازک فیبرین ظاهر شبکه ای ایجاد می کنند. این حالت الگوی رتیکل نامیده می شود.

2) ظاهر لخته ای شکل

فرآیند شکل گیری لخته و کیست تخمدان هموراژیک منجر به تشکیل یک لخته مثلثی در بخشی از کیست می شود و مایع سرمی اشباع باقی مانده کیست را پر می کند.

3) سطح سیال باقی مانده در کیست تخمدان هموراژیک

شکل دیگر کیست که در سونوگرافی دیده می شود مایع باقی مانده درون کیست است. این باقیمانده توسط رسوب یا عناصر ریز در داخل کیست تخمدان هموراژیک تشکیل می شود.

4) پارگی کیست تخمدان هموراژیک

ظاهر غیر معمول ایجاد شده ناشی از پارگی کیست تخمدان هموراژیک است که باعث ایجاد خون در داخل لگن می شود. این حالت به صورت مایع اکوژنیک اطراف کیست و رحم می باشد.

اگر خونریزی شدید باشد، ممکن است هموپیریتونوم خون درون کیسه مورینس دیده شود. این شکل پارگی شبیه به بارداری خارج از رحمی می باشد.

5) کیست تخمدان هموراژیک شبیه به یک نئوپلاستیک تخمدانی جامد است

شکل دیگری از کیست تخمدان هموراژیک که مواد اکوژنیک درون کیست را نشان می دهد که معمولا در طول دوره پس از قاعدگی با تشکیل لخته در داخل کیست ظاهر می شود. این شکل کیست شبیه به نئوپلاسم جامد تخمدان است. معمولا در سونوگرافی پس از 4 تا 6 هفته تغییرات چشمگیری در کیست هموراژیک دیده می شود.

انواع کیست هموراژیک | متخصص زنان بجنورد


 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |


بیشتر بخوانید:

میومکتومی در حین سزارین توسط متخصص زنان بجنورد

لبیوپلاستی توسط دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد

تاثیر عفونت های بارداری بر جنین

بارداری و عفونت ادراری

کدام کیست های تخمدان را باید جدی گرفت ؟

کیست هموراژیک در تخمدان چیست؟

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد