سن و تاثیرگذاری آن در میزان باروری و ناباروری

سن و تاثیرگذاری آن در میزان باروری و ناباروری

تأثیر سن در میزان باروری و ناباروری 

اگر از دیدگاه بیولوژیکی به تاثیر سن در میزان باروری و ناباروری نگاه کنیم، بهترین زمان برای باردار شدن پیش از ۳۵ سالگی است. میزان باروری در زنان از حدود ۳۰ سالگی شروع به کاهش ‌می‌کند و از ۳۵ سالگی احتمال ناباروری افزایش ‌می‌یابد.

بیشتر زنان اگر تا سن ۳۵ سالگی باردار شوند، قادر خواهند بود به صورت طبیعی باردار شوند و فرزند سالمی به دنیا آورند. بعد از ۳۵ سالگی تعداد زنانی که با ناباروری، سقط جنین یا مشکلات جنین مواجه ‌می‌شوند، افزایش ‌می‌یابد.

در سن ۴۰ سالگی فقط ۴۰ درصد زنانی که قصد بارداری دارند موفق خواهند شد. میانگین سن زنانی که برای درمان به روش لقاح خارج از رحم یا ivf اقدام ‌می‌کنند، نشان‌دهندۀ افزایش ناباروری به خاطر افزایش سن است، اگرچه استفاده از این روش شانس بارداری را افزایش می‌دهد، اما میزان موفقیت درمان به روش ivf در زنان بالای ۴۰ سالی که از تخمک‌های خود استفاده ‌می‌کنند کاهش پیدا می‌کند. 

با این که مردان نسبت به زنان، مدت طولانی‌تری را بارور ‌می‌مانند، باروری مردان نیز با افزایش سن کاهش ‌می‌یابد، اما این اتفاق به تدریج رخ ‌می‌دهد. با این وجود که بسیاری از مردان تا سن ۵۰ سالگی و بیشتر بارور هستند، اما افزایش سن باعث افزایش اختلالاتی در اسپرم برخی از مردان ‌می‌شود.

کاهش باروری در مردان تدریجی‌تر از زنان رخ ‌می‌دهد و ‌می‌تواند سلامت فرزند آیندۀ آنها را تحت تأثیر قرار دهد. اگر در سن بالای ۳۵ سال قصد باردار شدن دارید، نکتۀ مهم دیگری را که باید در نظر داشته باشید این است که شانس بارداری چندقلو در این شرایط افزایش ‌می‌یابد. هرچه سن شما بیشتر باشد، احتمال باردار شدن دوقلوهای ناهمسان بیشتر ‌می‌شود. با افزایش سن، تعداد تخمک‌های سالم در تخمدان‌ها کاهش پیدا می‌کند و بدن برای تخمک‌گذاری نیاز به ترشح بیشتر هورمون fsh دارد.

ترشح زیاد این هورمون ‌می‌تواند باعث بالغ شدن بیش از یک فولیکول و آزادسازی بیش از یک تخمک شود که در نتیجۀ آن ممکن است بیشتر از یک تخمک بارور و زنان با بارداری دوقلویی مواجه شوند. شاید تصور باردار شدن دوقلوها خوشحال‌کننده باشد، زیرا برخی زنان بارداری چندقلو را معادل داشتن یک خانوادۀ ایده‌آل ‌می‌دانند، اما باید در نظر داشته باشید که مراقبت از دوقلوها نیاز به زمان، توجه و هزینۀ بیشتری نیز دارد. ضمناً بارداری چندقلویی در دستۀ بارداری‌های پرخطر است و مادر نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است.

افزایش سن و طولانی شدن زمان برای بچه‌دار شدن

میزان احتمال باردار شدن با سن شما در ارتباط است. در سن‌های ۲۰ تا ۲۴ سالگی میزان باروری زنان در بالاترین حد خود قرار دارد. پس از سن ۳۵ سالگی زمان بسیار بیشتری طول ‌می‌کشد تا باردار شوید و حتی ممکن است قادر به باردار شدن نباشید. ۸۰ درصد زوج‌ها درصورتی‌که یک سال به طور منظم و بدون استفاده از روش‌های پیشگیری، رابطۀ جنسی داشته باشند صاحب فرزند خواهند شد. رابطۀ جنسی منظم به معنای هر دو تا سه روز در هر هفته است که باعث افزایش احتمال باردار شدن ‌می‌شود.

حدود نیمی ‌از زنانی که در سال اول باردار ‌نمی‌شوند، در سال دوم باردار ‌خواهند شد که به معنای احتمال ۹۲ درصدی بارداری طی دو سال ‌است. بنابراین به تلاش خود برای بچه‌دار شدن ادامه دهید و ناامید نشوید. آمار بارداری برای زنان ۳۰ تا ۳۴ سال و ۳۵ تا ۳۹ سال، طی دو سال به ترتیب ۹۴ و ۹۰ درصد است.

 با توجه به این که آمار بارداری به صورت طبیعی طی دو سال عدد مطلوبی است، معمولاً پیشنهاد ‌می‌شود تنها در صورتی به پزشک مراجعه کنید که پس از یک سال رابطۀ جنسی منظم یعنی دو یا سه بار در هفته قادر به باردار شدن نبوده‌اید. اما اگر بیش از ۳۵ سال سن دارید و شش ماه برای باردار شدن، به طور منظم اقدام کرده‌اید و موفق به باردار شدن نشده‌اید، بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.


علائم و دلایل ناباروری

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد