متخصص زنان بجنورد | فواید استفاده از گاز خنده برای زایمان

فواید استفاده از گاز خنده برای زایمان

گاز خنده یا گاز بی دردی در زایمان

مزیت اصلی گاز خنده برای زایمان سرعت و سهولت و همچنین استفاده از این روش توسط خود است. بیش‌تر اتاق‌های بیمارستان مهجز به سیستم گاز خنده است. در صورتی که این تجهیزات نباشد، می‌توان یک مخزن در داخل اتاق قرار داد. تجهیزاتی که در گاز خنده به کار رفته است شامل ۵۰ درصد گاز اکسیژن و ۵۰ درصد اکسید نیتروژن است. این مقدار را نمی‌توان تنظیم یا تغییر داد. به دلایل امنیتی این گاز غیرقابل اشتعال است.

گاز خنده ترکیبی از گاز نیتروژن و اکسیژن است که از طریق ماسک صورت استنشاق می‌شود.

هم‌زمان با شروع انقباض، ماسک را روی صورت خود می‌گذارید و به طور طبیعی نفس می‌کشید. زمانی‌که ماسک را برمی‌دارید، اثر استفاده از دارو متوقف می‌شود. به همین دلیل، توصیه می‌شود حدود سی ثانیه قبل از شروع انقباض، شروع به تنفس اکسید نیتروژن کنید. هدف این است که غلظت دارو هم‌زمان با اوج انقباضات به بالاترین حد ممکن برسد.

مقدار درد و آستانه تحمل هر شخص در هنگام زایمان با دیگری متفاوت است. بنابراین ممکن است لازم باشد چند انقباض را پشت سر بگذارید تا بهترین راه را برای کنترل درد زایمان انتخاب کنید. می‌توانید از مانیتور جنین استفاده کنید تا زمان شروع انقباضات را بدانید. همچنین می‌توانید از کمک اطرافیان خود مانند همراه یا ماما بهره‌مند شوید.

متخصص زنان بجنورد | فواید استفاده از گاز خنده برای زایمان.

فواید بالقوه

فواید استفاده از گاز خنده برای کنترل درد زایمان شامل موارد زیر است:

• امکان تحرک به مادر می‌دهد.

• می‌تواند توسط بیمار کنترل شود. و به راحتی و با سرعت می‌توان با برداشتن ماسک استفاده آن را متوقف کرد.

• عوارض جانبی آن کم‌تراز روش‌های سنتی کاهش درد مانند بی‌حسی اپیدورال یا داروهای داخل وریدی مانند Demerol و Stadol‌ است.

• بدون مزه و بو است و برای بانوی در حال زایمان قابل تحمل است.

همان‌طور که در بالا گفته شد، یکی از فواید مهم گاز خنده این است که استفاده از آن به‌نسبت آسان است و به تجهیزات ایمنی خاصی نیاز ندارد و می‌توان استفاده از آن را خیلی سریع آغاز کرد. تاثیر آن کم‌تر از یک دقیقه طول می‌کشد و سریع‌تر از هر روش تسکین درد دیگر در هنگام زایمان عمل می‌کند.گاز خنده در تمام مراحل زایمان در دسترس است. این باعث می‌شود در مواردی که تا آخرین لحظه نیاز به تسکین درد وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد، مخصوصا هنگامی‌که نیاز است کار سریع انجام شود.

متخصص زنان بجنورد | دلیل زایمان طبیعی راحت

مزیت های گاز خنده

گفته می‌شود، اکسید نیتروژن می‌تواند همراه با انواع دیگر روش‌های کنترل درد مانند اپیدورال استفاده شود. در حقیقت،‌ گاز خنده می‌تواند فاصله زمانی میان درخواست اپیدورال و رسیدن متخصص بیهوشی را پر کند. همچنین گاز خنده می‌تواند در زمانی که احساس می‌کنید اپیدورال جوابگوی کامل تسکین درد نیست، موثر باشد. برخی متخصصین از اکسید نیتروژن برای کاهش استرس و اضطراب در طول زایمان استفاده می‌کنند.

به دلیل این‌که باید نزدیک به تجهیزات لازم برای زایمان باشید، کپسول معمولا قابل حمل است. گاز خنده شما را گیج و بی‌حس نمی‌کند بلکه می‌توانید حرکت کنید و جای راحت خود را پیدا کنید.

گاز خنده همچنین برای دوره بهبودی پس از زایمان، بازسازی ماهیانه رحم یا مراحل دیگر پزشکی ‌که طی آن درد افزایش پیدا می‌کند (مخصوصا اگر اپیدورال دریافت نکرده باشید)، مفید است.

 

دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد