متخصص زنان بجنورد | کاپ قاعدگی

آشنایی با مزایا و معایب کاپ پریودی

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ پریودی ممکن است گزینه‌ای مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست باشند، اما هنوز باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

 1. برداشتن کاپ قاعدگی در همه شرایطی امکان‌پذیر نیست. ممکن است در مکان یا موقعیتی قرار بگیرید که برداشتن فنجان را دشوار یا ناخوشایند کند. این بدان معناست که ممکن است نتوانید در طول فرآیند از ریختن آن جلوگیری کنید.
 2. قرار دادن یا برداشتن آنها ممکن است سخت باشد. ممکن است متوجه شوید که هنگام قرار دادن کاپ قاعد‌گی، چین‌خوردگی مناسبی را ایجاد نمی‌کنید. یا ممکن است به سختی پایه را فشار دهید تا فنجان را به سمت پایین و بیرون بکشید.
 3. پیدا کردن سایز مناسب می‌تواند سخت باشد. فنجان‌های قاعدگی برای همه یک اندازه نیستند، بنابراین ممکن است پیدا کردن تناسب مناسب برای شما دشوار باشد. این بدان معناست که ممکن است مجبور شوید قبل از پیدا کردن برند مناسب برای خود و واژن خود، چند مارک تجاری را امتحان کنید.
 4. ممکن است به مواد تشکیل دهنده کاپ آلرژی داشته باشید. اکثر فنجان‌های قاعدگی از مواد بدون لاتکس ساخته شده‌اند، که آن را به گزینه‌ای عالی برای افراد مبتلا به آلرژی به لاتکس تبدیل می‌کند. اما برای برخی افراد، این احتمال وجود دارد که مواد سیلیکونی یا لاستیکی می‌توانند باعث واکنش آلرژیک شوند.
 5. ممکن است کاپ پریودیباعث تحریک واژن شود. اگر فنجان قاعدگی به درستی تمیز نشود و از آن مراقبت نشود، ممکن است واژن شما را تحریک کند. همچنین اگر کاپ را بدون روغن کاری وارد کنید ممکن است باعث ناراحتی و در موارد نادر باعث زخم شود.
 6. ممکن است احتمال عفونت افزایش یابد. کاپ قاعدگی را خیلی خوب بشویید. پس از شستن حتما آن را خشک کنید. از فنجان قاعدگی یکبار مصرف مجددا، استفاده نکنید. پس از گذاشتن و برداشتن کاپ، دست‌های خود را بشویید.

متخصص زنان بجنورد | چگونگی استفاده از کاپ قاعدگی.


با ما همراه باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر آرزو سعیدی  متخصص زنان بجنورد :


مزایای استفاده از کاپ پریودی

هر محصول بهداشتی مناسب پریودی مزایا و معایبی دارند. مزایای استفاده از فنجان قاعدگی از دیدگاه مصرف کنندگان به شرح زیر است:

آنها مقرون به صرفه هستند. برخلاف تامپون‌ها یا نوارهای بهداشتی که باید به طور مداوم خریداری شوند و ممکن است سالیانه هزینه زیادی داشته باشند، برای یک کاپ قاعد‌گی قابل استفاده مجدد، یک بار هزینه پرداخت می‌کنید. ناگفته نماند هزینه اولیه خرید این محصول نسبت به محصولات دیگر بسیار بالاتر است.

کاپ‌های قاعدگی ایمن‌تر هستند. از آنجایی که فنجان‌های قاعدگی به جای جذب خون، خون را جمع آوری می‌کنند، در خطر ابتلا به سندرم شوک سمی (TSS) نیستید (یک عفونت باکتریایی نادر مرتبط با استفاده از تامپون). کاپ‌های قاعدگی خون بیشتری را نگه می‌دارند. یک فنجان قاعدگی می‌تواند حدود ۲۵ تا ۵۰ گرم جریان قاعدگی را نگه دارد. از طرف دیگر، تامپون ها تنها می‌توانند تا یک سوم این مقدار را نگه دارند.

آنها دوست‌دار محیط زیست هستند. کاپ‌ قاعد‌گی قابل استفاده مجدد می‌تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد، به این معنی که شما ضایعات بیشتری به محیط زیست وارد نمی‌کنید.

با این فنجان‌ها می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید. داشتن رابطه جنسی در زمان پریودی کار بسیار دشواری است که بیشتر زوج‌ها به دنبال حل آن هستند.

بسیاری از کاپ‌های قابل استفاده مجدد را باید قبل از برقراری رابطه جنسی خارج کرد، اما فنجان‌های یکبار مصرف نرم می‌توانند تا زمانی که شما رابطه جنسی برقرار می‌کنید، در واژن باقی بمانند. شریک زندگی شما نه تنها کاپ را احساس نخواهد کرد، بلکه نگران نشت آن نیز نخواهید بود.

متخصص زنان بجنورد | کاپ قاعدگی

مزایا و معایب کاپ قاعدگی نسبت به نوار بهداشتی و تامپون

در بخش‌ قبلی این مورد را به طور مفصل بررسی کردیم، اما برای مقایسه بین این سه محصول نگاهی مختصر به مزایا و معایب فنجان قاعدگی در این بخش خواهیم داشت.

مزایا کاپ پریودی

 1. آنها را می‌توان تا ۱۲ ساعت در یک زمان پوشید.
 2. می‌توان کاپ‌های قاعدگی را در رنگ‌ها، اندازه‌ها و سبک‌های مختلف خریداری کنید.
 3. می توانید آنها را در حین رابطه جنسی بپوشید.
 4. شما می‌توانید آنها را با هر لباسی بپوشید.
 5. با کاپ قاعدگی می‌توان به استخر رفت.
 6. فنجان قاعدگی PH واژن را مختل نمی‌کند.
 7. وقتی به درستی وارد واژن می‌شوند، نمی‌توانید آنها را احساس کنید.
 8. آنها به طور کلی منجر به بوی کمتر پریود می‌شوند.

معایب کاپ پریودی

 • تخلیه کاپ قاعدگی سخت است و ممکن است باعث ریختن خون قاعدگی به بیرون شود.
 • اگر فیبروم رحم داشته باشید، نمی‌توانید از کاپ قاعد‌گی استفاده کنید.
 • نیاز به استریلیزاسیون مداوم دارند.
 • افراد حساس به لاتکس نمی‌توانند از این محصول استفاده کنند.

 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد