متخصص زنان بجنورد | تشخیص چسبندگی رحم

تشخیص چسبندگی رحم

چسبندگی رحم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

چسبندگی رحمی معمولاً با استفاده از یک روش اشعه ایکس به نام هیستروسالپنگوگرام HSG  تشخیص داده می شود که طی آن از یک سوند کوچک از طریق دهانه رحم برای پمپ کردن رنگ داخل رحم برای مشاهده استفاده می کند. همچنین با انجام روش هیستروسکوپی متخصص زنان می توان چسبندگی یا زخم های داخل رحمی را تشخیص داده و در همان حین آنها را بردارد.

برای تشخیص چسبندگی رحم، پزشک از چندین روش عکس‌برداری از داخل رحم استفاده می‌کند.

  • هیستروسالپنگوگرافی (Hysterosalpingography): استفاده از یک روش اشعه ایکس با نام هیستروسالپنگوگرام (HSG) برای این روش تشخیصی استفاده می‌شود. برای این کار، به‌وسیله یک سوند کوچک که در دهانه رحم قرار می‌دهند، مقداری رنگ مخصوص را در داخل رحم پمپاژ می‌کنند.
  • سونوگرافی شور یا سونو هیستروگرافی (SHG) (Hysterography): در این روش، یک محلول آب نمکی را در داخل رحم وارد کرده و سپس سونوگرافی را انجام می‌دهند.
  • بیوپسی اندومتریال (Endometrial Biopsy): در این روش، از قسمت داخلی رحم و از مخاط موجود در آن نمونه‌برداری می‌شود. در این نمونه‌برداری وجود هرگونه بافت غیرطبیعی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
  • هیستروسکوپی (Hysteroscopy): این روش را می‌توان استانداردترین روش برای تشخیص چسبندگی رحم دانست. در این روش، یک وسیله شبیه به تلسکوپ بسیار نازک را وارد رحم می‌کنند. پزشک با مک این وسیله به طور کامل داخل رحم را بررسی می‌کند.

متخصص زنان بجنورد | چسبندگی رحم

نشانه های سندرم اشترمن چیست؟

  1. داشتن دوره های قاعدگی بسیار سبک
  2. گرفتگی یا درد شدید در ناحیه لگن
  3. ناباروری و سقط مکرر جنین
  4. اما برخی از خانم ها هیچ گونه علامتی ندارند و برخی از خانم ها دوره های عادی قاعدگی دارند.

عوارض سندرم آشرمن

لایه داخلی رحم یا همان بافت اندومتر نقش بسیار مهمی در لانه گزینی و باروری دارد و هرگونه اسیب به اندومتر می تواند باروری زنان را تحت تأثیر قرار دهد. از مهمترین اثرات چسبندگی رحم می توان به عدم توانایی در بارداری یا سقط مکرر اشاره کرد. در واقع ناباروری نیز یکی از علایم و عوارض چسبندگی رحمی است زیرا در صورتی که درمحل ورود لوله های رحمی به رحم جسبندگی وجود داشته باشد امکان انتقال اسپرم ها به داخل رحم از بین می رود در نتیجه باروری غیر ممکن خواهد شد.همچنین خانمهایی که در سیکل آی وی اف قرارمی گیرند ممکن است اندومتر مناسبی جهت انتقال جنین به حفره رحم نداشته باشند و یا با آی وی اف ناموفق مکرر مواجه شوند.

باروری بعد از درمان چسبندگی رحم

نوع و شدت چسبندگی با نتایج باروری مرتبط است. بیمارانی که چسبندگی خفیف تا متوسط ​​رحم داشته اند، ۷۰٪ تا ۸۰٪ میزان موفقیت آمیز بارداری کامل دارند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد