عمل جراحی فیبروم رحم | متخصص زنان بجنورد

عمل جراحی فیبروم رحم

عمل جراحی فیبروم رحم

در این مقاله از سایت دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد بر گزینه های مربوط به عمل جراحی فیبروم رحم متمرکز می شویم. تا پایان همراه ما باشید.

هیسترکتومی

هیسترکتومی یا برداشتن رحم روشی برای درمان فیبروم رحم می باشد. انجام هیسترکتومی در پیشگیری از عود فیبروم موثر می باشد. هیسترکتومی در صورتی به عنوان عمل جراحی فیبروم رحم در نظر گرفته می شود که اندازه فیبروم بزرگ بوده و خونریزی شدیدی را همراه داشته باشد. لازم به یادآوری است که انجام هیسترکتومی سبب می شود فرد قادر به بارداری نباشد. هیسترکتومی می تواند به طرق متفاوتی انجام شود. هیسترکتومی واژینال یا شکمی انواعی از هیسترکتومی می باشد. بسته به تکنیک به کار رفته هیسترکتومی می تواند با استفاده از بیهوشی اپیدورال یا اسپینال انجام شود، به این ترتیب بخش پایینی بدن بی حس می گردد. ریکاوری بعد از هیسترکتومی 6 تا 8 هفته به طول می انجامد. عوارض جانبی هیسترکتومی عبارت است از یائسگی زودرس و کاهش میل جنسی.

میومکتومی

میومکتومی نوعی جراحی برای برداشتن فیبروم از دیواره رحم می باشد. میومکتومی که به عنوان عمل جراحی فیبروم رحم شناخته می شود می تواند جایگزین هیسترکتومی شود زیرا امکان بارداری را از بین نمی برد. انجام میومکتومی برای همه انواع فیبروم مناسب نمی باشد. متخصص جراح زنان بر اساس فاکتورهایی مانند اندازه، تعداد و یا موقعیت فیبروم در مورد انتخاب عمل جراحیتصمیم گیری می کند. این نوع عمل بسته به اندازه فیبروم می تواند از طریق برش بسیار کوچک و یا برشی بزرگ انجام شود. این عمل با استفاده از بیهوشی جنرال انجام می شود. انجام این عمل جراحی احتمال عود فیبروم را همراه دارد.

متخصص زنان بجنورد | فیبروم های رحم و بارداری

برداشتن فیبروم به صورت هیستروسکوپیک

در این نوع از عمل جراحی فیبروم رحم از ابزار تلسکوپی نازکی به نام هیستروسکوپ به منظور برداشتن فیبروم استفاده می شود. در انجام این عمل نیازی به برش وجود ندارد زیرا هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می شود. انجام این نوع عمل توان بارداری را مختل نمی کند. این عمل جراحی فیبروم رحم تحت بیهوشی جنرال انجام می شود. بعد از عمل جراحی ممکن است کرامپ های شکمی به مدت چند ساعت وجود داشته باشد. مقدار خونریزی واژینال به دنبال انجام این نوع عمل اندک می باشد.

نوع دیگری از عمل فیبروم رحم با استفاده از هیستروسکوپ و برخی دستگاه های دیگر انجام می شود. در این روش هیستروسکوپ از طریق دهانه رحم وارد شده و سپس دستگاه مخصوصی به نام morcellator استفاده می شود تا بافت فیبروم بریده و برداشته شود. این نوع عمل جراحی فیبروم رحم با استفاده از بیهوشی جنرال و اسپینال انجام می شود و فرد پس از انجام این نوع عمل جراحی فیبروم رحم می تواند به خانه بازگردد.

مزیت این روش در مقایسه با برداشت فیبروم به شیوه هیستروسکوپیک این است. که در این روش هیستروسکوپ تنها یک بار وارد می شود. و به این ترتیب احتمال بروز عوارض ناشی از عمل جراحی کاهش می یابد. انجام این نوع عمل در صورتی توصیه می گردد که احتمال بروز عوارض جانبی جدی وجود داشته باشد. این روش عمل  تکنیکی جدید می باشد و شواهد مربوط به بی خطر بودن و اثر بخشی آن در طولانی مدت محدود می باشد.

 


 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |


بیشتر بخوانید:

علائم فیبروم رحمی

روش های درمان فیبروم رحم

سن مناسب برای باردارشدن

روش هایی برای درمان درد اندومتریوز

درمان سطح استروژن بالا

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد