زایمان طبیعی با بیهوشی اپیدورال | متخصص زنان بجنورد

زایمان طبیعی با بیهوشی اپیدورال چگونه است؟

زایمان طبیعی با بیهوشی اپیدورال

زایمان طبیعی با بیهوشی اپیدورال، محبوب ترین روش تسکین درد در هنگام زایمان است. زنان بیش از هر روش دیگری برای تسکین درد، اپیدورال را انتخاب می کنند. بیش از 50٪ زنان در بیمارستان ها از بیهوشی اپیدورال استفاده می کنند.

در حالی که خود را برای “روز زایمان” آماده می کنید، سعی کنید تا آنجا که امکان دارد در مورد گزینه های کاهش درد اطلاعات لازم را کسب کنید تا در مراحل زایمان، آمادگی بیشتری برای تصمیم گیری داشته باشید. شناخت انواع اپیدورال، نحوه تجویز آنها و فواید و خطرات آنها در تصمیم گیری در طول دوره زایمان موثر است.

بیهوشی اپیدورال چیست؟

بیهوشی اپیدورال، بی حسی منطقه ای است که اعصاب درد را در یک منطقه خاص از بدن مسدود می کند. هدف از اپیدورال، تسکین درد به جای بیهوشی است که منجر به کاهش احساس می شود. اپیدورال، تکانه های عصبی را از قسمت های پایین نخاع مسدود می کند و منجر به کاهش احساس در نیمه تحتانی بدن می شود.

داروهای اپیدورال مانند بوپیواکائین، کلروپروکائین یا لیدوکائین در یک دسته از داروها به نام بی حسی موضعی قرار می گیرند. این داروها اغلب به منظور کاهش دوز مورد نیاز بی حسی موضعی، در ترکیب با مواد افیونی یا مخدر مانند فنتانیل و سوفنتانیل تجویز و باعث کاهش درد با حداقل اثرات می شود. این داروها احتمال دارد همراه با اپی نفرین، فنتانیل، مرفین یا کلونیدین برای طولانی شدن اثر اپیدورال یا تثبیت فشار خون مادر استفاده شوند.

اپیدورال چگونه انجام می شود؟

مایعات داخل وریدی (IV) قبل از شروع زایمان طبیعی و قبل از روش قرارگیری اپیدورال شروع می شود. ممکن است 1-2 لیتر مایعات IV در طول زایمان دریافت کنید. یک متخصص بیهوشی، یک متخصص زنان و زایمان، بیهوشی اپیدورال را انجام می دهند.

از شما خواسته می شود پشت خود را قوس دهید و در حالت خوابیده به پهلوی چپ یا ایستاده بی حرکت بمانید. این موقعیت برای پیشگیری از مشکلات و افزایش اثر اپیدورال، حیاتی است.

از محلول ضد عفونی کننده برای پاک کردن ناحیه کمر استفاده می شود تا احتمال عفونت به حداقل برسد. به ناحیه کوچکی از پشت بی حسی موضعی تزریق می شود. سپس یک سوزن به قسمت بی حس شده اطراف نخاع در قسمت کمر وارد می شود.

پس از آن، یک لوله یا کاتتر کوچک از طریق سوزن به فضای اپیدورال وصل می شود. بعد سوزن با دقت برداشته می شود و کاتتر در محل خود باقی می ماند تا دارو را از طریق تزریق دوره ای یا مداوم فراهم کند. کاتتر به پشت چسب زده خواهد شد تا از لیز خوردن آن پیشگیری شود.

به طور معمول اپیدورال وقتی که دهانه رحم تا 4/5 سانتی متر گشاد شود و در حال زایمان واقعی باشید، صورت می گیرد.

اپیدورال بی حسی را از دکمه شکم تا قسمت بالایی پاها ایجاد می کند و این امکان را می دهد که در تمام مدت زایمان بیدار و هوشیار باشید و همچنین احساس فشار کنید. توانایی احساس فشاردر حین زایمان، فرد را قادر می سازد وقتی زمان تولد کودک فرا می رسد فشار ایجاد کند. تقریباً 15 دقیقه طول می کشد تا داروی ضد درد اثر کند.

 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |

زایمان طبیعی با بیهوشی اپیدورال | متخصص زنان بجنورد

زایمان طبیعی با بیهوشی اپیدورال

انواع مختلف اپیدورال کدامند؟

امروزه از دو اپیدورال اساسی استفاده می شود. در دوزها و ترکیبات دارو در بیمارستان ها و متخصصان بیهوشی متفاوت خواهد بود. از ارائه دهندگان مراقبت های خود در بیمارستان در مورد اقدامات آنها در این زمینه سوال کنید.

اپیدورال منظم

بعد از قرار گرفتن کاتتر، ترکیبی از مواد مسکن و بیهوشی یا توسط پمپ یا با تزریق دوره ای در فضای اپیدورال انجام می شود. یک مسکن مانند فنتانیل یا مرفین برای جایگزینی برخی از دوزهای بالاتر بیهوشی مانند بوپیواکائین، کلروپروکائین یا لیدوکائین تجویز می شود.

این به کاهش برخی از عوارض جانبی بیهوشی کمک می کند.

ترکیبی یا نخاعی – اپیدورالی

بلوک ستون فقرات گاهی اوقات همراه با اپیدورال در حین زایمان، برای تسکین فوری درد استفاده می شود. بلوک ستون فقرات، مانند اپیدورال، شامل تزریق در کمر است. در حالی که باید در رختخواب به پهلو قرار بگیرید، در این وضعیت مقدار کمی دارو به مایع نخاع تزریق خواهد شد تا نیمه پایینی بدن بی حس شود. این روش، تسکین خوبی برای درد است و سریع شروع به کار می کند، اما فقط یک یا دو ساعت طول می کشد و معمولاً فقط یک بار در حین زایمان تجویز، تکرار می شود. اپیدورال پس از بین رفتن بلوک نخاعی، تسکین درد را ادامه می دهد.

اپیدورال چه مدت طول می کشد؟

هنگامی که کاتتر در محل قرار گرفت، متخصص بیهوشی می تواند یک پمپ اپیدورال ایجاد کند. پمپ به طور مداوم محلول اپیدورال را به کاتتر منتقل می کند، و تا آنجا که لازم باشد درد را تسکین می دهد.

در صورت لزوم می توان نوع، مقدار و قدرت بی حس کننده را تنظیم کرد. همچنین شاید امکان کنترل پمپ دارو را به فرد بدهند. به این حالت بی دردی کنترل شده توسط بیمار گفته می شود. میزان مسکن هنوز هم تنظیم می شود، بنابراین به طور تصادفی نمی توانید میزان آن را افزایش دهید.

آیا اپیدورال می تواند زایمان را کند یا منجر به زایمان سزارین شود؟

هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که این امر را ثابت کند. هنگامی که یک زن به سزارین نیاز دارد، عوامل دیگری، از جمله اندازه یا موقعیت کودک یا پیشرفت کند زایمان به دلیل سایر مسائل نیز نقش دارند. با اپیدورال، احتمال دارد احساس انقباض کنید. برخی شواهد نشان می دهد که اپیدورال با آرامش دادن به مادر می تواند مرحله اول زایمان را تسریع کند.

اپیدورال چگونه می تواند بر کودک تأثیر بگذارد؟

بررسی ها در مورد اثرات اپیدورال بر روی نوزادان تا حدودی مبهم است و بسیاری از عوامل می توانند بر سلامتی نوزاد متأثر شوند. تعیین میزان تأثیر این داروها دشوار است و می تواند براساس دوز، طول زایمان و ویژگی های هر کودک متفاوت باشد.

از آنجا که دوزها و داروها احتمال دارد متفاوت باشد، اطلاعات مشخصی از بررسی ها در حال حاضر در دسترس نیست. یک عارضه جانبی احتمالی اپیدورال در بعضی از نوزادان، مشکل در شیرخوردن است. دیگر اینکه در حین رحم، احتمال دارد کودک نیز بی حال و در موقعیت مناسب برای زایمان دچار مشکل شود.

همچنین مشخص شده که این داروها باعث اختلال تنفسی و کاهش ضربان قلب جنین در نوزادان می شوند. اگرچه احتمال دارد دارو به این نوزادان آسیب نرساند، اما می تواند اثرات نامطلوبی بر نوزاد داشته باشد.

بعد از قرار دادن اپیدورال چه احساسی خواهم داشت؟

اعصاب رحم باید در عرض چند دقیقه پس از دوز اولیه شروع به بی حس شدن کنند. احتمالاً بعد از 10-20 دقیقه کل اثر بی حسی را احساس خواهید کرد. با شروع از بین رفتن دوز بیهوشی، دوزهای بیشتری – معمولاً هر یک تا دو ساعت تجویز می شود.

بسته به نوع اپیدورال و دوز تجویز شده، می توانید در رختخواب خود بمانید و اجازه بلند شدن و حرکت را ندارید.

اگر زایمان بیش از چند ساعت ادامه یابد، احتمالاً به سوند ادراری احتیاج خواهید داشت، زیرا شکم بی حس می شود و ادرار را دشوار می کند. پس از تولد کودک، کاتتر برداشته می شود و معمولاً طی یک یا دو ساعت اثر بیهوشی از بین می رود.

برخی از زنان گزارش می کنند که با از بین رفتن دارو، احساس سوزش ناخوشایندی در اطراف کانال زایمان وجود دارد.

آیا با اپیدورال قادر به فشار آوردن خواهم بود؟

به دلیل بیهوشی اپیدورال احتمال دارد نتوانید بگویید که دچار انقباض شده اید. اگر نمی توانید انقباضات خود را احساس کنید، کنترل فشار می تواند دشوار باشد. به همین دلیل، شاید کودک برای پایین آمدن از کانال زایمان به کمک بیشتری نیاز داشته باشد. این کار معمولاً با استفاده از پنس صورت می گیرد.

آیا اپیدورال همیشه جواب می دهد؟

در بیشتر موارد، اپیدورال در تسکین درد هنگام زایمان موثر است. برخی از زنان از احساس درد شکایت دارند یا فکر می کنند این دارو در یک طرف بدن بهتر عمل می کند. از طریق اپیدورال می توانید تا زمانی که به تسکین درد نیاز دارید، آن را دریافت کنید. مقدار دارویی که از طریق اپیدورال دریافت می کنید در صورت لزوم می تواند کم یا زیاد شود.

 


بیشتر بخوانید:

فرایند آزمایش خون در دوران بارداری

آزمایش ها و اقدامات معمول بارداری

واکسن‌های بی‌خطر در دوران بارداری

نتایج بررسی آزمایش خون در بارداری

مواد غذایی ممنوع برای باروری

عوارض و مزایای بیهوشی اپیدورال

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد