درمان پارگی رحم هنگام زایمان | متخصص زنان بجنورد

درمان پارگی رحم هنگام زایمان

درمان پارگی رحم هنگام زایمان

درمان پارگی رحم

در صورت پارگی رحم هنگام زایمان، احتمالاً نوزاد از طریق یک عمل سزارین اضطراری به دنیا آورده می‌شود. اگر آسیب به رحم مادر زیاد باشد و امکان کنترل خونریزی برای تیم پزشکی وجود نداشته باشد، برای حفظ سلامت مادر، سریعاً و با عمل هیسترکتومی؛ Hysterectomy، رحم برداشته خواهد شد، ولی در صورت جدی نبودن آسیب ممکن است رحم خودبه‌خود ترمیم شود. در پارگی رحم معمولاً مادر خون زیادی از دست داده و نیازمند دریافت خون است. همچنین پس از زایمان، آنتی‌بیوتیک‌های لازم برای جلوگیری از عفونت تزریق خواهد شد.

 |دکتر آرزو سعیدی –  متخصص زنان بجنورد |

درمان پارگی رحم هنگام زایمان | متخصص زنان بجنورد

مهمترین جنبه های درمانی

در صورت این اختلال ایجاد تشخیص به موقع و به حداقل رساندن زمان از شروع علائم و نشانه ها تا شروع درمان قطعی جراحی است. هنگامی که تشخیص پارگی رحم حتمی شد، تثبیت فوری مادر و زایمان جنین ضروری است. به عنوان یک قاعده، زمان در دسترس برای مداخله موفقیت آمیز پس از پارگی رحم صریح و قبل از شروع عوارض عمده جنین فقط 10-37 دقیقه است. بنابراین، هنگامی که تشخیص پارگی رحم در نظر گرفته می شود، کلیه کادر درمان باید سریع و فورا برای درمان به موقع جراحی بسیج شوند. پس از تحویل موفقیت آمیز جنین، نوع درمان جراحی برای مادر باید به عوامل زیر بستگی داشته باشد: نوع و میزان پارگی رحم، میزان خونریزی، وضعیت عمومی مادر و تمایل مادر به فرزندآوری در آینده.

خونریزی شدید بعد از پارگی رحم

ممکن است جراحان برای کنترل خونریزی نیاز به برداشتن رحم زن داشته باشند. پس از این عمل، زن دیگر نمی تواند باردار شود. زنان مبتلا به خونریزی بیش از حد نیاز به تزریق خون دارند.

همچنین معمولاً برای بیرون کشیدن کودک از بدن مادر، جراحی لازم است. پزشکان با انجام مراقبت های ویژه مانند اکسیژن، احتمال زنده ماندن کودک را بهبود می بخشند. اگر علائمی از پریشانی جنین، مانند ضربان قلب غیر طبیعی جنین و کاهش حرکت جنین وجود داشته باشد، ممکن است زایمان با سزارین توصیه شود.

| برای ورود به صفحه اینستاگرام دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد کلیک کنید. |

مادر در صورت نیاز، مایعات و خون را دریافت می کند. تأیید و ترمیم جراحی پارگی رحم در حین زایمان انجام می شود. با این حال، در صورت وجود خونریزی زیاد ممکن است برخی از خانم ها به هیسترکتومی (برداشتن رحم) نیاز داشته باشند.

پزشکان ممکن است براساس وضعیت نوزاد مراقبت های خاصی را در نظر بگیرند و مادر برای ترمیم یا برداشتن رحم تحت عمل جراحی قرار گیرد.

چگونه از پارگی رحم پیشگیری کنیم؟

تنها راه جلوگیری از پارگی رحم، سزارین است. در هنگام تولد واژن قابل پیشگیری کامل نیست. پارگی رحم نباید شما را از انتخاب زایمان واژن منصرف کند. با این حال، مهم است که در مورد تمام گزینه های خود با پزشک صحبت کنید تا بهترین تصمیم را برای خود و کودک تان بگیرید. مطمئن شوید که پزشک با تاریخچه پزشکی شما آشنا است و از زایمان های قبلی با سزارین یا جراحی های روی رحم شما آگاه است.

خطر ابتلا به پارگی رحم یک زن با هر سزارین افزایش می یابد. به همین دلیل ممکن است پزشکان توصیه کنند زنانی که سزارین شده اند از بارداری بعد از زایمان خودداری کنند. زایمان واژینال بعد از زایمان سزارین قبلی امکان پذیر است، اما خطر بیشتری برای پارگی رحم دارد. بر همین اساس، زنان از نزدیک تحت نظر قرار می گیرد.


بیشتر بخوانیم:

پارگی رحم هنگام زایمان

حاملگی مولار چیست ؟

علل ریزش مو در زنان شیرده

زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس

کهیر بعد از زایمان و علت آن

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد