متخصص زنان بجنورد | خونریزی غیرطبیعی رحم از تشخیص تا درمان.

خونریزی غیرطبیعی رحم از تشخیص تا درمان

خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیرطبیعی رحم از بیماری هایی می باشد .که در صورت عدم درمان ممکن است آسیب های بسیار جدی در پی داشته باشد. حتی ممکن است باعث مرگ شود که باید دلیل اصلی خونریزی خیلی سریع تشخیص داده شده و درمان گردد. تا بدین ترتیب بیمار با حداقل عوارض این مشکل را پشت سر بگذارد.


با مطالب آموزشی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد همراه باشید :


متخصص زنان بجنورد | خونریزی غیرطبیعی رحم از تشخیص تا درمان..

علائم خونریزی غیرطبیعی رحم چیست؟

اگر در زمانی به غیر از دوره پریود خونریزی داشته باشید، یعنی دچار خونریزی غیرعادی شده‌اید. در طول چرخه قاعدگی هم خونریزی رخ می‌دهد. اگر علائم زیر را دارید، یعنی مشکوک به خونریزی غیرعادی هستید:

 1. لکه‌بینی در فاصله دو پریود.
 2. خونریزی شدید در دوران پریود.
 3. خونریزی همراه با لخته‌های پرشمار یا بزرگ.
 4. اگر خونریزی بیشتر از هفت روز طول بکشد.
 5. خونریزی در فاصله کمتر از ۲۱ روز از آخرین پریود.
 6. خونریزی در فاصله بیشتر از ۳۵ روز از آخرین پریود.

از نشانه‌های رایج دیگر برای خونریزی غیرعادی باید به این موارد هم نگاهی داشته باشید:

 • نفخ
 • احساس فشار و درد در لگن

چنانچه یکی از موارد زیر برایتان پیش آمده هم باید خیلی زود به پزشک مراجعه کنید:

 1. درد
 2. سرگیجه
 3. غش‌کردن
 4. رنگ‌پریدگی
 5. فشار خون پایین
 6. افزایش ضربان قلب
 7. خونریزی با وجود تست بارداری مثبت
 8. خونی‌شدن پد بهداشتی در هر یک ساعت

در صورت تجربه موارد بالا، برای بررسی علت خونریزی غیرطبیعی رحم باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص خونریزی غیرطبیعی رحم چگونه صورت می‌گیرد؟

پزشکان برای کشف علت خونریزی غیرطبیعی رحم از بیمار درباره سوابق پزشکی و چرخه قاعدگی سؤال می‌کنند. با چنین پرسش‌هایی امکان بررسی احتمال ابتلا به مشکلاتی مانند سندروم تخمدان پلی‌کیستیک وجود خواهد داشت. اگر هرگونه دارویی مانند قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنید هم باید این موضوع را به اطلاع پزشک برسانید. از روش‌های تشخیص این مشکل، موارد زیر را بشناسید:

 • سونوگرافی
 • آزمایش خون
 • بیوپسی آندومتر

سونوگرافی

احتمال دارد که پزشک معالجتان برای بررسی وضعیت اندام‌های باروری از سونوگرافی استفاده کند. با سونوگرافی مشخص می‌شود که توده یا وضعیتی غیرعادی در رحم وجود دارد یا خیر. بررسی خونریزی داخلی هم با این روش مقدور است.

آزمایش خون

برای بررسی گلبول‌های قرمز و سطح هورمون‌ها از آزمایش خون استفاده می‌شود. سطح هورمون‌ها می‌تواند پرده از راز خونریزی غیرعادی رحمتان بردارد. اگر دچار خونریزی شدید و طولانی هستید، در آزمایش تعداد گلبول‌های قرمزتان پایین نشان داده می‌شود. این کمبود، نشانه‌ای از کم‌خونی است.

بیوپسی آندومتر

اگر علت خونریزی غیرطبیعی رحم وجود توده‌ای غیرطبیعی است یا دیواره رحم ضخیم شده است، احتمالا از بیوپسی برای تشخیص استفاده می‌کنند. در بیوپسی، نمونه‌ای از بافت رحم برداشته و آزمایش می‌شود.

هرگونه تغییر غیرعادی در سلول‌های دیواره رحم با بیوپسی مشخص می‌شود. سلول‌های این‌چنینی می‌توانند نشان‌دهنده فقدان تعادل هورمونی یا سرطان باشند. دقت کنید که این‌ها از احتمالات است.

 

متخصص زنان بجنورد 
| خونریزی غیرطبیعی رحم از تشخیص تا درمان

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم چیست؟

گزینه‌های درمانی مختلفی برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحم وجود دارد. در بیشتر مواقع، خونریزی دوران نوجوانی نیازی به پیگیری و درمان ندارد. در واقع، بدن در سن بلوغ به کمی زمان نیاز دارد تا به تعادل هورمونی برسد. درمان مناسب وابسته به ریشه و دلیل خونریزی غیرطبیعی رحم است. پزشکان براساس علت مشکل، دست به تصمیم‌گیری درباره روش‌های درمانی می‌زنند.

ترکیب روش‌های ضدبارداری خوراکی از جمله روش‌هایی است که برای درمان این وضعیت استفاده می‌شود. برای کنترل و تنظیم چرخه قاعدگی از این روش استفاده می‌شود که شامل ترکیبی از استروژن و پروژسترون ساختگی است.

از روش‌های ضدبارداری مانند آی‌یو‌دی (IUD) و ایمپلنت پروژستین هم برای درمان هورمونی استفاده می‌شود. در صورتی که مایل به بچه‌دارشدن نباشید، پزشکان استفاده از یکی از این روش‌ها را برایتان تجویز می‌کنند.

اگر خونریزی بسیار شدید باشد و داروهایی با دوز اندک پاسخگو نباشند، استروژن داخل وریدی برای درمان کاربرد پیدا می‌کند. برای ایجاد تعادل هورمونی در ادامه این روش، مصرف یک دوره پروژستین خوراکی هم تجویز می‌شود. برای کسانی که قصد بارداری و خونریزی اندکی دارند، پزشکان مصرف داروهای تحریک‌کننده تخمک‌گذاری مانند کلومید (clomid)‌ یا همان کلومیفن (clomiphene) را تجویز می‌کنند. تحریک تخمک‌گذاری می‌تواند چرخه قاعدگی را تنظیم و خونریزی را کنترل کند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد