چرا باید تست نوار قلب جنین را انجام داد ؟

چرا باید تست نوار قلب جنین را انجام داد ؟

دلایل انجام تست نوار قلب جنین

در صورتی که جنین به دلیل مشکلات جفت و یا بند ناف، اکسیژن کافی دریافت نکند تست نوار قلب جنین از سوی پزشک تجویز می شود و همچنین تحت شرایط که عبارتند از : 

  • در صورتی که مادر احساس کند که جنین تکان نمی خورد و یا فعالیت کمتری دارد
  • زمان زایمان گذشته باشد
  • مادری مبتلا به مشکل پزشکی باشد که بر روی جنین نیز تاثیر می گذارد، مانند دیابت نوع ۱ و یا فشار خون بالا در دوران بارداری
  • سابقه بیماری مادر در زایمان های قبلی

هدف اصلی تست نوار قلب جنین، بررسی ضربان قلب جنین می باشد. در یک نوزاد سالم، ضربان قلب با حرکت افزایش می یابد، و زمان استراحت به حالت طبیعی و نرمال بر می گردد. از آنجایی که نوزاد هنگام تکان خوردن به اکسیژن نیاز دارد، این تست میزان اکسیژن رسانی به نوزاد را نیز بررسی می کند. در صورتی که اکسیژن رسانی به جنین کم باشد، نوزاد واکنش های طبیعی را از خود نشان نخواهد داد.

چرا باید تست نوار قلب جنین را انجام دهم؟

 اول، ممکن است در این مرحله از بارداری انقباض داشته باشید. اگر انقباض دارید، ممکن است انقباضات براکستون هیکس باشد، که معمولا خفیف، نامنظم و پراکنده است.

این انقباضات بی ضرر هستند و امری طبیعی در طول سه ماهه سوم هستند. اما اگر بارداری شما کمتر از هفته سی و هفتم بارداری باشد و انقباضات مداوم، تکراری و منظم داشته باشید نشانه زایمان زودرس است، و پزشک می خواهد به ارزیابی دهانه رحم بپردازد.

یکی دیگر از دلایل بررسی انقباضات، بررسی تغییرات ضربان قلب جنین است. اگر ضربان قلب در طول انقباض کاهش یابد، نشانه وجود مشکل با جفت و یا کمبود اکسیژن است . 


بیشتر بخوانید : نوار قلب جنین، NST

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد